Bývalý guvernér Singer má obavy: Ceny v EU vystřelí více, než v Rusku. A odnese to demokracie

5.7.2022 9:28 odp. | Analýza

Podle exguvernéra ČNB Miroslava Singera budou inflační tlaky v Evropské unii přetrvávat mnohem déle než ve zbytku světa. Ve svém komentáři pro server SeznamZprávy.cz Singer poukázal, že i kvůli Zelené dohodě se bude poptávka v Evropě držet nadále na vysoké úrovni a ECB jen horko těžko sáhne k přitvrzení měnové politiky, jelikož by to byl problém s ohledem na předlužené země jihu eurozóny. Ceny tak v Evropě prý porostou dokonce rychleji než v Rusku. Právě to může mít dle Singera vážný vliv také na demokracii.

Bývalý guvernér Singer má obavy: Ceny v EU vystřelí více, než v Rusku. A odnese to demokracie
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Exguvernér ČNB Miroslav Singer

Anketa

Co vy a letní dovolená?

hlasovalo: 5802 lidí
K údajům, jež byly publikovány, že poprvé po více než 30 letech převýšil import vývoz Německa, Singer ve svém komentáři pro SeznamZprávy.cz poznamenal, že podobný vývoj aktuálně můžeme pozorovat v zahraničním obchodě Evropské unie jako celku.

Tento vývoj podle něho může signalizovat dlouhodobější zhoršení vývoje zahraničního obchodu ekonomik Německa, Evropské unie i té naší.

Singer míní, že aktuální poptávka v ekonomikách EU bude těžko klesat a ECB sice indikuje, že „jako úplně poslední z významných i významnějších centrálních bank už tedy také začne zvyšovat sazby, ale nějaké významnější ochlazení způsobené měnovou politikou čekat nelze“.

Od Evropské centrální banky navíc má dojít jen k velmi mírným krokům, jelikož je v pozici, kdy už nemůže dělat téměř nic, aniž by ohrozila extrémně zadlužené státy jihu eurozóny – jen oznámení možného zvyšování úrokových sazeb v eurozóně totiž nedávno způsobilo předlužené Itálii takové problémy, že ECB narychlo svolala mimořádnou schůzi a pomalu začíná řešit podobu zcela nového kvantitativního uvolňování s cílem zabránit kolapsu v dosti nehomogenní eurozóně. ECB se podle Singera „bude pokoušet bránit tomu, aby musely zadluženější země eurozóny platit vyšší úrok za svůj dluh“, takže to „žádný citelnější impuls k fiskálnímu přitvrzení také v nejbližší době neposkytne“.

„A nutnost dozbrojit ani pokračování ‚grýndýlu‘ také poptávku snižovat nebudou,“ upozorňuje Singer.

Nákladové tlaky se tak v Evropské unii mají podle ekonoma ze všech významnějších globálních ekonomik držet nejdéle. Nejvyšší prý v EU budou rovněž ceny energií, a zatímco Indie a Čína budou levně dovážet energie z Ruska a USA si nakonec vždy mohou pomoct vlastní produkcí, Evropě zbyde akorát tak závislost na ostatních a bude si moci energeticky náročné statky nechat dovážet.

Dle Singera tak v Evropské unii budou inflační tlaky přetrvávat mnohem déle, než si mnozí uvědomují. „I tak ale doufejme, že ECB i další centrální banky EU včetně té naší budou nakonec schopny potřebné přitvrzení měnové politiky realizovat. Ona totiž představa, že ceny v některých zemích EU dlouhodobě porostou rychleji než v Rusku – v pobaltských ekonomikách je to realita už dnes –, také není příliš žádoucí,“ poukazuje. A dodává: „Ona demokracie, jak ji známe, se totiž s trvalou vysokou inflací snáší dost obtížně.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo a proč doporučil Mlejnka Rakušanovi. A právě teď? Bývalý zpravodajec navádí novináře k cíli

9:51 Kdo a proč doporučil Mlejnka Rakušanovi. A právě teď? Bývalý zpravodajec navádí novináře k cíli

„Chce mít vláda další měsíce ve funkci ředitele zpravodajských služeb osobu bez prověrky, kterou má …