Bývalý příslušník komunistické rozvědky Kubů opustil ANO

10.07.2014 11:27

Na konci června sám ukončil své členství v ANO bývalý jednatel Agrofertu Jozef Kubů. Podle MF Dnes tak reagoval na zveřejnění informací o své minulosti. Kubů byl majorem Státní bezpečnosti, který před rokem 1989 sloužil jako agent tajné služby ve Vídni a v Berlíně. Tyto zprávy přinesla MF Dnes už v květnu.

Bývalý příslušník komunistické rozvědky Kubů opustil ANO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš a jeho náměstek Lukáš Wagenknecht představili dosavadní výsledky prověrky hospodaření resortů hnutí ANO

„Odešel kvůli vám, abyste ho už nemohli pronásledovat,“ cituje deník šéfa ANO Andreje Babiše. Dodal prý, že Kubů nezastával v hnutí žádnou funkci. Ale deník připomíná, že tento agent tajné služby rozhodně nebyl pouhým řadovým členem. Jako zástupce organizace v Praze 6 například jednal o rozpuštění buňky v Praze jedna, kterou obsadili bývalí členové ODS.

Kubů podle informací MF Dnes rozeslal svým spolustraníkům dopis, ve kterém stálo, že odchází z osobních důvodů a dále prý odmítl své rozhodnutí komentovat. „S lidmi jako jste vy, je lepší se nebavit,“ reagoval údajně bývalý příslušník komunistické rozvědky.

Andrej Babiš se vyjádřil v tom smyslu, že o jeho minulosti údajně nic nevěděl, a to přesto, že Kubů dříve zastával významné funkce v Agrofertu. Tam ho prý přivedl bývalý generální ředitel František Janů, který, jak podotýká MF Dnes, byl stejně jako Kubů evidován v Archivu bezpečnostních složek, ale pouze jako důvěrník StB.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovlivněné volby? Podvedená AfD. Tuny letáků skončily v odpadu v rámci „boje s nacisty“

21:18 Ovlivněné volby? Podvedená AfD. Tuny letáků skončily v odpadu v rámci „boje s nacisty“

Německé volby do Spolkového sněmu provázela událost, která mohla dosti nepříznivě zasáhnout do letoš…