ČR a Jordánsko budou spolupracovat v oblasti jaderné energie

22.08.2017 14:11

Česko s Jordánskem dnes u příležitosti návštěvy jordánského premiéra Háního Mulkiho v Praze podepsaly dohodu o spolupráci při mírovém využití jaderné energie. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) dohoda umožní lepší spolupráci v oblasti vědy a výzkumu a usnadní přístup českých firem k výstavbě jaderných reaktorů, která se chystá v Jordánsku. Předsedové vlád na tiskové konferenci oznámili, že ve Strakově akademii hovořili také o humanitární pomoci, obchodu i problémech Blízkého východu.

ČR a Jordánsko budou spolupracovat v oblasti jaderné energie
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

Sobotka označil Jordánsko za jednoho z klíčových partnerů České republiky v oblasti Blízkého východu. „Je ostrovem stability v regionu, který je jinak zmítán válečnými konflikty. Jsme připraveni Jordánsko podporovat, aby i do budoucna zůstalo stabilní zemí,“ řekl po dnešním jednání Sobotka. Informuje o tom ČTK.

V Jordánsku je v současnosti asi 1,4 milionu uprchlíků, uvedl Mulki. „Jsme přesvědčeni, že syrský problém je třeba vyřešit politicky. Musím velice ocenit roli Česka v poskytování humanitární pomoci, což pomáhá trochu odlehčit zátěž pro Jordánské království,“ uvedl Mulki. Sobotka řekl, že republika vynakládá ročně zhruba 50 milionů korun na přímou podporu uprchlických táborů v Jordánsku a plánuje v tom pokračovat.

Sobotka byl v Jordánsku v říjnu 2015, kdy v zemi jednal s králem Abdalláhem II. i tehdejším premiérem Abdalláhem Ansúrem. Navštívil také uprchlický tábor Zaatarí, ve kterém žilo asi 80 000 syrských uprchlíků většinou pod hranicí chudoby. Jordánsku pak Sobotka přislíbil navýšení české pomoci na zvládnutí migrační krize.

Vláda v pondělí rozhodla, že do Jordánska pošle 15 milionů korun na vybudování školicího centra pro oblast azylové politiky. Česko už letos přispělo 40 miliony korun na rozvoj tamního uprchlického tábora Azrak. Stejnou částku země poskytla i loni. V obou případech peníze šly na rozšíření a opravu obydlí pro 31 000 obyvatel tábora.

Diskuse se dnes týkaly i obchodní bilance. Podle Sobotky si obě země během letošního podzimu vymění podnikatelské mise. „Přivítal jsem fakt, že se skupina jordánských firem zúčastní letošního veletrhu v Brně,“ dodal. Mulki uvedl, že Jordánsko vítá české firmy. „V zájmu navýšení objemu obchodní výměny musíme navýšit také objem investic,“ konstatoval.

Mulki hovořil i o řešení sporů Izraelců a Palestinců. Vyslovil se pro to, aby se obě strany vrátily k jednacímu stolu a vycházely z hranice z roku 1967. „Pokud se vyřeší palestinská otázka, vyřeší se všechny střety v regionu. Děkujeme České republice za pomoc v řešení palestinsko-izraelského problému,“ řekl. Sobotka rovněž uvedl, že by byl rád, kdyby Jordánsko zřídilo své zastoupení v Praze.

Mulkiho program v Praze bude pokračovat i ve středu, kdy se mimo jiné setká s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…