Ceny energií klesnou, shodují se odborníci

12.09.2013 8:06

Ceny energií v Česku v minulých letech rostly nejrychleji v celé EU, ale nyní se rýsuje obrat. Deník Právo píše, že klesnou ceny plynu i elektrické energie a domácnosti tak ušetří až tisíce korun. Nyní je prý vhodný čas jednat s dodavatelem o ceně energie.

Ceny energií klesnou, shodují se odborníci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stožáry vysokého napětí
reklama

Ceny mají podle odborníků klesnout již v roce 2014. Právo uvádí, že u zemního plynu dojde ke snížení ceny distribuce až o pět procent. To prý představuje úsporu v řádu stokorun.

„V případě elektrické energie se Češi mohou připravit na ještě větší úsporu, protože cena silové elektřiny klesne o 10 až 15 procent, a totéž se očekává od cen za distribuci,“ řekl Právu analytik serveru Sfinance.cz Martin Špaček.

Konečná cena elektřiny prý jednoznačně klesne díky poklesu všech tří klíčových složek, z kterých se skládá. „Cena silové elektřiny by se mohla snížit o více než 10 %, cena distribuce o 5 až 10 % a díky zásahu vlády se sníží i příspěvek spotřebitelů na obnovitelné zdroje z 583 Kč na 495 Kč za každou megawatthodinu,“ potvrdil Právu energetický expert společnosti J&T Michal Šnobr. Podle odborníků by tento trend měl pokračovat i v dalším roce.

Deník Právo uvádí, že za snížením cen je jednak zostřený konkurenční boj mezi dodavateli a také zásahy vlády a Energetického regulačního úřadu. Své sehrál i pokles cen na burzách. Nyní je podle odborníků prý vhodná doba buď měnit dodavatele energií, nebo jednat se stávajícím dodavatelem. Ti totiž nabízejí slevy i stávajícím klientům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Problém pro ČT. „Čerstvá zpráva: Milion chvilek svolal demonstraci,“ hlásila Witowská. A už to jede

9:14 Problém pro ČT. „Čerstvá zpráva: Milion chvilek svolal demonstraci,“ hlásila Witowská. A už to jede

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov zveřejnil na svém facebookovém profilu do…