Česko s Východem podcenilo vztahy, povzdechl si starosta Nymburka

11.01.2016 10:09

Jak přiznal Tomáš Mach (ČSSD), v roce 2016 se bude muset vypořádat s hromadou nedokončené práce. Současně ale plánuje i řadu investic, které spolu s nedořešenými problémy byly i hlavním předmětem našeho rozhovoru. Vyjádřil se ale také k záměru vybudovat severně od Nymburka česko-čínskou průmyslovou zónu a zamyslel se nad obchodními vztahy Česka se zahraničím.

Česko s Východem podcenilo vztahy, povzdechl si starosta Nymburka
Foto: red
Popisek: Nymburk

Jak byste ve stručnosti charakterizoval uplynulý rok a současně svůj první rok ve funkci? Jak je denní realita práce starosty blízká vaší původní představě o této práci?

Hodnotím-li uplynulý rok, převládá dobrý pocit z vykonané práce, opírající se o dobrou partu spolupracujících a optimisticky naladěných kolegů, ale také hromadu nedokončené práce a nedořešených problémů. Mnoho akcí a aktivit je více či méně rozjetých, ale nedotažených do konce. Proto bych ten příští rok nazval „Rokem tečky“ a po „Roce čárky“ budu vyvíjet daleko větší aktivitu tyto cíle plnit a naplňovat přání a potřeby obyvatel. Úplnou tečku by pak měli dělat občané pozitivní zpětnou vazbou.

Z pozice starosty města Nymburk bych zhodnotil uplynulý startovací rok jako rok plný výzev a očekávání. Ve svém prvním roce ve funkci na mě čekalo mnoho úkolů i z předchozích let, které bylo třeba vyřešit. Podařilo se většinově schválit všechny důležité věci. Co se týká rozvoje města a investic, dokončili jsme čtvrtou etapu revitalizace sídliště včetně dětského hřiště, což lidé vnímají pozitivně. Podařilo se nám dokončit část dosud vleklé rekonstrukce nemocnice, pavilon D a další dva pavilony dokončíme do května příštího roku.

Koalice ve městě vznikla již dva dny po volbách. Na druhou stranu ale má v jednadvacetičlenném zastupitelstvu jen deset mandátů a opírá se o tichou podporu dvou mandátů KSČM. Nevidíte v této křehké většině velké riziko? A jak byste hodnotil současnou spolupráci?

Mým prvořadým úkolem, když jsem nastoupil do funkce starosty, bylo navázat užší, ale především systémovou spolupráci se všemi opozičními zastupiteli a najít konsenzus napříč politickým spektrem. Netvrdím, že vždy došlo ke shodě, ale říkám, že mnoho věcí se díky této komunikaci posunulo a zásadní věci jsme dokázali společně vyřešit. Velice si tohoto vážím a i nadále bude trvat moje snaha o co největší možnou spolupráci se všemi zastupiteli. Tvrdím, že pokud bude prvořadým cílem pro všechny zastupitele dělat věci ku prospěchu našich obyvatel, pak se musíme v zásadních problémech vždy shodnout a problémy řešit společně. Potom otázka „křehké většiny“ ztrácí opodstatnění.

Jaké nejdůležitější investice plánujete v letošním roce?

Z investičních akcí bychom rádi dokončili revitalizaci sídliště – pátou etapu, dokončení pavilonů B a C Nemocnice Nymburk, realizace odstavné plochy a následně parkoviště u nádraží. Chtěli bychom vytvořit projektovou dokumentaci pro rekonstrukci čerstvě odkoupeného kulturního domu „Janoušek“. V zásobníku na příští rok máme mnoho investičních akcí a záleží na tom, jak budeme úspěšní při získávání dotačních titulů. Otázkou prvních dnů nového roku bude stavba (rekonstrukce) bazénu, konkrétně osvěta mezi lidmi a diskuse o tom, jaký bazén a kde by jej chtěli. Dalším velkým tématem je stavba olympijského centra. Co se týká jeho realizace, mělo by se pokračovat v rozšiřování ubytovacích kapacit stavbou hotelu. Máme vysoutěženého projektanta na multifunkční hřiště při ZŠ Letců R. A. F., které bude pro Nymburáky velkým přínosem.

Předpokládám, že již máte také schválen rozpočet pro rok 2016. Prozradíte nám, jaký bude?

Ano, zastupitelé schválili rozpočet pro rok 2016 po předchozích debatách jednohlasně na zasedání 17. prosince. Byl schválen jako schodkový, přičemž schodek je uhrazen zapojením finančních prostředků z minulých let. Pro příští rok počítáme s celkovými příjmy ve výši 340 729,80 tis. Kč a celkové výdaje jsou stanoveny ve výši 365 202,47 tis. Kč. (Financování je stanoveno pro rok 2016 ve výši 45 000 tis. Kč.)

Zadluženost je jedním z nejpalčivějších problémů kraje. Jak je na tom po finanční stránce Nymburk?

Město Nymburk má samozřejmě jako každé jiné město finanční zátěž, kterou pravidelně umořuje. Jde především o splácení úvěru, které si město půjčilo na odkoupení nemocnice, a tento dluh by měl být splacen v roce 2022. Jinak podle ekonomických expertů je Nymburk zdravým městem bez výrazných finančních problémů.

Kdy by se mělo začít s revitalizací náměstí Přemyslovců a co nového nabídne občanům?

Náměstí Přemyslovců je ve stavu, kdy je zpracováno 17 projektů, odborná porota tyto projekty vyhodnotila a určila pořadí. Kromě toho jsme nechali posoudit projekty i širokou veřejnost, které si zalíbily zase úplně jiné. Nyní jsme v situaci, že jsme vyčlenili finanční prostředky v rozpočtu na příští rok a budeme se snažit vybrat finální variantu a dopracovat ji do výsledného projektu pro budoucí realizaci. Pořád platí mít do konce volebního období v „mašličkách“ projektovou dokumentaci pro stavební povolení.

Jak se vy sám stavíte ke zřízení česko-čínské průmyslové zóny (na sever od Nymburka, pozn. redakce), která by tak byla první v ČR? Jaká negativa, ale i pozitiva to může přinést občanům Nymburka?

Na posledním zastupitelstvu bylo rozhodnuto o zřízení této průmyslové zóny a já se s tímto rozhodnutím plně ztotožňuji. Dlouhodobým cílem, který se zatím nedaří příliš naplňovat, je přilákat do této zóny podnikatelské subjekty. Pozitivem kromě financí z odkupu pozemků je samozřejmě zvýšení kupní síly s možností získání práce pro Nymburáky, a tím další možný rozvoj našeho města. Je úplně jedno, jde-li o investora z Číny nebo jiné země. Negativem se mohou samozřejmě stát příliv agenturních pracovníků a následné problémy, s čímž už má naše město neblahé zkušenosti. Společně s vybudováním této zóny bylo ale zároveň odsouhlaseno, že město Nymburk bude moci ve kterékoli fázi do procesu výběru investora zasahovat a podílet se na výsledném výběru.Vy sám jste nedávno Čínu navštívil. Čím na vás zapůsobila?

Byl jsem velmi mile překvapen, o jak rozvinutou a kultivovanou zemi jde, a přál bych každému, aby to mohl na vlastní oči vidět. Samozřejmě hodnotím pouze to, co jsem měl možnost vidět a navštívit, a to za poměrně krátkou dobu.

Podle premiéra Sobotky Česko oproti dalším evropským zemím zaostalo při vytváření vztahů s Čínou. Souhlasíte? A jak v tomto směru hodnotíte iniciativu prezidenta Zemana, jenž se intenzivně snaží o sbližování s Čínou?

Tady s prezidentem naprosto souhlasím. Dříve byla orientace především výhradně na západní Evropu, potažmo na USA, a vztahy s Východem se podcenily. Podle mého názoru by mělo být vytváření vztahů naší země s ostatními státy vyvážené a vztahy s Čínou k tomu mohou pouze přispět.

Na podzim jste odeslal ministru životního prostředí Richardu Brabcovi a předsedovi představenstva akciové společnosti Škoda Auto Winfriedu Vahlandovi otevřený dopis, ve kterém oba prosíte o urgentní pomoc v případě nesnesitelného obtěžování zápachem v Nymburce. S jakou zpětnou vazbou jste se setkal?

Se žádnou. Bohužel ani od jedné výše jmenované organizace jsem nedostal žádnou odpověď. Naše úsilí pokračuje ale dále, neboť jsem slíbil Nymburákům vyřešení daného problému.

Mgr. Richard Brabec

  • ANO 2011
  • Ministr životního prostředí v demisi
  • 1. místopředseda vlády

Jak se problém snažíte řešit v rámci svých možností? 

Jako samospráva moc možností nemáme. To, co můžeme, samozřejmě plně využíváme. Tady se naplno projevují pravomoci a možnosti státní správy a samosprávy.

Máte na závěr nějaké přání pro občany do nového roku?

Všem přeji především pevné zdraví a spokojenost a budu rád, když za mnou i v novém roce budou lidé přicházet nejen každý poslední pátek v měsíci se svými podněty, připomínkami nebo problémy. Přeji si, aby bylo méně anonymních kritiků, aby se lidé nebáli osobně přijít a nebáli se otevřené komunikace.

Přeji, aby byl Nymburk zdravým městem, městem optimismu. Aby tady žili lidé, jež město umějí pozvednout a posunut dál a kteří jsou pozitivně naladění. Protože člověk, který žije minulostí a hází druhým klacky pod nohy, městu nic nepřinese. Přeji Nymburku, aby byl městem s jasným cílem a jasnou vizí a aby občané věděli, že to, co děláme na radnici, děláme pro jejich blahobyt, a ne proto, abychom jim komplikovali život.

Budu spokojeným starostou, když budou lidé říkat, že radnice je tu pro Nymburáky, ne naopak.

Dovolím si citovat Meryl Streepovou: „Na některé věci už nemám trpělivost. Dosáhla jsem bodu, kdy už nehodlám ztrácet čas ničím, co mě popuzuje a zraňuje. Už nemám zájem dělat radost lidem, kterým na mně nezáleží, milovat ty, jež mě nemilují, a usmívat se na ty, kdo se na mě neusmívají. Už nedám další šanci těm, kdo mi lžou, neumějí mě pochválit a povzbudit. Zkrátka už nemám trpělivost pro ty, kdo si mou trpělivost nezaslouží.“ S tímto výrokem se momentálně ztotožňuji. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Kateřina Synková

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo má zájem na vraždě profláklého dvojitého agenta? Martin Koller staví argumenty proti hlouposti, stádnosti a totalitě

20:12 Kdo má zájem na vraždě profláklého dvojitého agenta? Martin Koller staví argumenty proti hlouposti, stádnosti a totalitě

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller přináší další zamyšlení pro čtenáře Parlament…