Český Floyd: Sám si rozbil „šišku“. Ale Brusel vře. Kolega Pirátů...

24.06.2021 13:32 | Ze sítí

Třetí video z Teplic ukazuje, že ještě než měl Stanislav Tomáš konflikt s policií, zápasil s bílým automobilem. Čtyřikrát do něj bouchl pěstí a dvakrát hlavou. S rozběhem. Ale o případu už má jasno německý europoslanec od Zelených, se kterými jsou ve frakci i Piráti. Romeo Franz tvrdí, že Stanislav Tomáš zemřel kvůli anticiganismu a policejnímu násilí. A na české předsudky si stěžuje i zahraniční novinář z Prahy. Padlo jméno Miloše Zemana.

Český Floyd: Sám si rozbil „šišku“. Ale Brusel vře. Kolega Pirátů...
Foto: Repro Twitter
Popisek: Romský narkoman se snaží rozbít okno automobilu hlavou

Anketa

Má Robert Šlachta vaši důvěru?

56%
37%
hlasovalo: 14969 lidí
V případu Stanislava Tomáše byla doposud zveřejněna tři videa. První, které ukazuje zákrok policie proti narkomanovi, při kterém mu policista zaklekl krk, a šířilo se po sociálních sítích. Druhé, kde je vidět chování narkomana před zákrokem policie. To vypustila sama policie v reakci na osočení, že zákrok proti Tomášovi nebyl nutný, případně byl moc tvrdý.

A dnes se na sociálních sítích objevilo třetí video, které dokumentuje akce Stanislava Tomáše před příjezdem policie. Na twitteru ho sdílel účet „Riksam“, který má v profilové fotce tvář reportéra ČT Richarda Samka a v popisu „novinář ČT“. Zda se jedná o autentický účet reportéra se redakci nepodařilo ověřit, video samotné se zdá býti autentické a odpovídá záběrům z předchozího videa zveřejněného policií. Popis je strohý: „Video, které ukazuje, jak mladý muž rozbíjí auto rukou i hlavou a pak padá k zemi. Jiná a delší verze videa, dříve zveřejněného policií, stav mladíka před příjezdem policie.“

Video trvá jen něco málo přes dvacet vteřin, poskytuje ale lepší úhel pohledu na souboj mezi Stanislavem Tomášem a bílým automobilem. Narkoman nejdříve vozu zasadil čtyři rány pěstí s rozmachem, následně do vozu udeřil hlavou, taktéž s rozmachem. To ho na sekundu zastavilo, odstoupil a další ránu vozu zasadil opět hlavou s krátkým rozběhem. Od nepoškozeného okénka se odrazil, zavrávoral, lehl si na zem, kde se převrátil na záda. Již několik uživatelů video sdílelo a použilo jako argument proti těm, kdo tvrdí, že k zákroku proti Tomášovi nebyl důvod.

K českému případu už se vyjádřil německý europoslanec za Zelené, Romeo Franz. Franz je německý Rom. Stěžuje si na slova ministra vnitra Hamáčka, který policii vyjádřil plnou podporu. „Ani slovo o nezávislém prošetření. To je otřesné!“ míní německý europoslanec z frakce, ve které jsou i Piráti. A přihlásil se ke sloganu „Na romských životech záleží“ a „Za romské životy, jednejte“.

„Český Floyd ukazuje, s čím se musí Roma Lives Matter potýkat,“ říká. Jeho slova už sdíleli evropští Zelení.

Proti „anticiganismu“ a policejnímu násilí vůči Romům protestoval Franz už včera a tvrdil, že Stanislav Tomáš zemřel právě kvůli nim. A svolával protest před Evropským parlamentem na dnešek, v deset hodin. 

„Reakce policie a jak ministra vnitra, tak premiéra na twitteru jsou skutečně ostudné. Je třeba důkladného prošetření. Ale jak původ, tak užívání drog přidávají na síle nenávistným reakcím veřejnosti,“ přizvukoval německému europoslanci český absolvent Psychologického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

Franz reaguje na článek deníku Balkan Insight, který sepsal novinář Tim Gosling, žijící v Praze. V něm usuzuje, že pro hnutí Roma Lives Matter, které se snaží ukázat „diskriminaci a násilí, kterým tato menšina dennodenně čelí“, nebude případ něčím, co ho posílí. Říká, že o pravdu se teď vede populistický souboj, ve kterém se používá ledacos, od špinění oponenta, po propagandu. „Terminologie používaná na obou stranách odhaluje hluboce zakořeněné problémy diskriminace Romů,“ tvrdí také Gosling.

I prezident Miloš Zeman je v článku zmíněn. Gosling tvrdí, že předsudky vůči Romům neskrývají ani ti v nejvyšších funkcích. „Prezident Miloš Zeman tuto komunitu, která tvoří 2 % populace, pravidelně pranýřuje za to, že jsou nepřizpůsobiví a nechtějí pracovat. Že i přes tuto rétoriku vyhrál několikery volby, je důkazem rozšířené diskriminace Romů v Česku,“ tvrdí Gosling. Podle něj by měla česká veřejnost požadovat minimálně důkladné prošetření případu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO „Ty už budeš do smrti d*bil.“ Bartoš dostal čočku od známého herce

10:03 VIDEO „Ty už budeš do smrti d*bil.“ Bartoš dostal čočku od známého herce

Po vítězství Lukáše Krpálka v judu na olympiádě v Tokiu se začala objevovat řada vtípků na předsedu …