Český novinář nedostal ruské vízum. Nejde o odvetu za naše novináře, ujišťuje Moskva

05.08.2016 22:33

Odmítnutí ruského víza českému novináři Ondřeji Soukupovi není odvetou za obdobné kroky českých úřadů vůči ruským zpravodajům. Oznámilo to dnes podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Český novinář se přitom odvolal na neoficiální informace, že jde o odvetné opatření za neprodloužení akreditace pro dva ruské novináře v Česku. Moskva dnes takové vysvětlení odmítla, píše ČTK.

Český novinář nedostal ruské vízum. Nejde o odvetu za naše novináře, ujišťuje Moskva
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Na Rudém náměstí v Moskvě

Letos na jaře české ministerstvo zahraničí neprodloužilo akreditaci zpravodaji agentury RIA Novosti Alexandru Kuranovovi a dopisovateli vládního listu Rossijskaja gazeta Vladimiru Sněgirjovovi, údajně kvůli spolupráci s ruskými tajnými službami. Ruská strana tehdy reagovala prohlášením, že přijme odvetné kroky.

Dnes ale podle TASS ruská diplomacie popřela, že by odepření víza Soukupovi, který je redaktorem Hospodářských novin, s kauzami Kuranova a Sněgirjova souviselo. „Pokusy vidět v daném případě odvetnou akci za odmítnutí české akreditace ruským novinářům jsou neodůvodněné,“ uvádí se ve sdělení ministerstva.

„Považujeme za možné poznamenat, že v souladu se závazky, které vyplývají z účasti naší země v řadě integračních seskupení, přihlíží Rusko v otázce vydávání víz i k mínění našich partnerů,“ dodává stručná ministerská zpráva.

„Integračního partnera“, k jehož mínění Moskva při sankci proti Soukupovi mohla přihlížet, ruské ministerstvo blíže nespecifikuje. Rusko je pilířem integračního seskupení zvaného Euroasijská hospodářská unie, jehož členy jsou kromě Ruska také Bělorusko, Kazachstán a Arménie. V širším chápání je Rusko součástí Společenství nezávislých států, které sdružuje všechny bývalé sovětské republiky s výjimkou Ukrajiny, Gruzie a pobaltských států.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

16:47 V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

Hnutí Žít Brno volá po přijímání migrantů do Česka a už přicházejí reakce. O slovo se hlásí mimo jin…