Český policista přímo z „fronty“: Agresivita uprchlíků stoupá. V mobilech mají fotky ve vojenském a zbraně v rukou. Viděl jsem mladé, dobře stavěné muže

14.12.2015 8:05

Za posledních čtrnáct dnů se agresivita uprchlíků rapidně zvýšila, říká David Předota, velitel dvacetičlenné policejní jednotky, která působí na slovinsko-chorvatské hranici. V rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že má strach, protože u řady mladých dobře stavěných mužů nelze zjistit, co dělali v minulosti. „A když se jim podíváte do mobilu a vidíte tam obrázky, jak jsou v uniformách, se zbraněmi v rukou…“

Český policista přímo z „fronty“: Agresivita uprchlíků stoupá. V mobilech mají fotky ve vojenském a zbraně v rukou. Viděl jsem mladé, dobře stavěné muže
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

Anketa

Který z českých politiků vás v roce 2015 potěšil?

69%
1%
1%
1%
11%
0%
2%
hlasovalo: 14335 lidí

Předota uvádí, že každý den přijede na slovinsko-chorvatskou hranici šest až sedm vlakových souprav, které přivezou pět, dříve až osm tisíc uprchlíků. Vlak se následně rozdělí na tři části. První dvě odjíždějí do sběrných táborů a třetí, kde je zhruba 600 až 700 uprchlíků, zůstává v Dobové na policejní stanici, kde působí český kontingent, který provádí bezpečnostní prohlídky osob a věcí.

„Probíhá to v podstatě tak, že máte místnost, kde je šest ‚boxů‘. Kvůli tomu, že za posledních čtrnáct dní se situace rapidně zhoršila, co se týče agresivity uprchlíků, zejména těch afghánských, jsem dal pokyn, že prohlídky budou provádět dva policisté, aby se kryli, kdyby k něčemu došlo. Jsou jedinci, kterým se prohlížení nelíbí,“ popisuje Předota.

Policisté byli nuceni začít prohlížet i boty, protože zjistili, že někteří v podrážkách převáží drogy. „Potíž ze začátku byla i v tom, že jsme prohlíželi jen dospělé osoby. A uprchlíci rychle zjistili, že se děti neprohlíží a veškeré zbraně – nože, žiletky, zapalovače – proto dávali jim. Zašívali jim různě do kapucí pasy a další věci, které tam nemají co dělat,“ poukazuje Předota na úskalí práce s uprchlíky.

Při kontrolách policisté mají chirurgické rukavice a přes ně nosí ještě jedny, které odolají proříznutí. „Kvůli bezpečnosti jsem kolegům také nařídil, že musí sundat odznaky, hodnosti a čísla. Musí používat roušky a kukly tak, aby jim nebylo vidět do obličeje. Nechci říkat, že to je něco hrozného, ale bezpečnost je na prvním místě, protože nám sem přijíždí velké množství uprchlíků, o kterých nic nevíme,“ uvádí velitel české policejní jednotky.

Nemají identitu. Mám strach

Předota také poukazuje na to, že značná část uprchlíků nemá žádný doklad totožnosti, protože ho ztratili nebo spálili. „A přijedou do Řecka a Řekům nezbyde nic jiného, než že jméno a datum narození, které ta osoba řekne, také vloží do systému. My jsme samozřejmě měli případy, kdy jsme v ruce drželi pas a registrační formuláře z Řecka, Makedonie, Srbska, Chorvatska – a ani na jednom neodpovídaly údaje. Od toho člověka nikdo ten pas nechtěl, což je pro mě zděšení. Protože když vstoupíte na půdu Evropské unie, tak se vám mění identita. A pokud ten člověk v minulosti něco spáchal, tak vy ho už nedohledáte. A z toho mám svým způsobem strach,“ upozorňuje na bezpečnostní riziko.

Za pět týdnů služby prý navíc viděl kupu mladých, velmi dobře stavěných mužů – bez dětí či rodiny. „A když se jim podíváte do mobilu a vidíte tam obrázky, jak jsou v uniformách, se zbraněmi v rukou, tak je to studnice informací… Jsou to buď lidi, kteří si to do mobilu stáhli nebo mají nějaké zkušenosti, to samozřejmě já nezjistím,“ vzkazuje Předota do Čech. 

Celý rozhovor ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí

22:35 Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí

Nového primátora i koalici hlásí severočeský Jablonec nad Nisou. Je jím Jiří Čeřovský. Tak úplně nov…