Chce za to trestat, její muž to sám dělá. Další problémy Taťány Malé

09.07.2018 8:52

Ministryně spravedlnosti Taťána Malá má na krku další skandál. Tentokrát jde o podnikání jejího manžela a s ním spojené porušování zákona. S informací přišel deník MF Dnes.

Chce za to trestat, její muž to sám dělá. Další problémy Taťány Malé
Foto: psp.cz
Popisek: Taťána Malá (ANO)

Firmy mají dle zákona povinnost zveřejňovat účetní závěrky, ačkoli tak mnohé nečiní. Mezi firmami, které mají v tomto ohledu nedostatky, je i několik společností manžela Taťány Malé. Ta je přitom šéfkou resortu, který má nad řádným zveřejňováním dokumentů společností dohled. Jak zjistil reportér deníku MF Dnes Vojtěch Srnka, firmy zabývající se insolvencí mají na svém kontě dohromady 22 neodevzdaných účetních závěrek. Nyní jsou již všechny psány pouze na Ondřeje Malého, manžela Taťány Malé.

Anketa

Komu teď budete fandit na mistrovství světa ve fotbale?

4%
7%
5%
52%
hlasovalo: 4085 lidí

Ministryně Malá odmítá, že by snad k nějakému porušení došlo, neboť společnosti jsou už několik let neaktivní. „Swisscredit již cca 15 let a společnost All 4 Law nikdy aktivní činnost ani nezahájila,“ vysvětluje ministryně. Jak podotýká redaktor Srnka, toto tvrzení nelze vzhledem k nezveřejněným závěrkám ověřit.

Pravidla se přitom nedávno zpřísnila, Ministerstvo spravedlnosti se pokouší uvést v platnost novelu, která by se zaměřila na kontrolu neaktivních firem. Podle analytičky společnosti Bisnode Petry Štěpánové svou zákonnou povinnost neplní asi čtvrtina subjektů. „Ani jednou za posledních šest let informační povinnost nesplnilo 25 procent, tedy více než 124 tisíc subjektů,“ řekla analytička.

Nezveřejňování účetních závěrek vede k pokřivení férového tržního prostředí. Firmy, které dodržují zákon, jsou logicky v nevýhodě, neboť své účetní výsledky zveřejňují i konkurenci, která tak třeba nečiní. „Je to nevýhodné pro ty poctivé, které odhalují své finanční možnosti, tedy zejména obrat,“ vysvětluje Karel Škácha, ředitel Nadačního fondu proti korupci. Skrývání účetních závěrek má často dobrý důvod, když firma buďto nejedná zcela v souladu se zákonem, nebo se snaží skrýt některé údaje před konkurencí.

A jaké v současnosti hrozí za porušování zákona postihy? Pokuta ve výši 100 tisíc korun, v případě opakovaného prohřešku pak další pokuta ve výši až 3 procent hrubé hodnoty společnosti, nebo dokonce likvidace firmy.

Ministryně spravedlnosti Taťána Malá sice argumentuje neaktivitou předmětných firem, ale v poslední době se v obchodním rejstříku společností mnohé změnilo. Redaktor Srnka zjistil, že firma Swisscredit v červnu z rejstříku vyškrtla poskytování mikropůjček do 75 tisíc. Firma All 4 Law v květnu získala podíl ve společnosti OK Insolvence.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

16:02 Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

„Aktivistická sebelikvidace Evropy čištění celého světa neprospěje,“ podotýká ke Green Dealu emeritn…