Chce za to trestat, její muž to sám dělá. Další problémy Taťány Malé

09.07.2018 8:52

Ministryně spravedlnosti Taťána Malá má na krku další skandál. Tentokrát jde o podnikání jejího manžela a s ním spojené porušování zákona. S informací přišel deník MF Dnes.

Chce za to trestat, její muž to sám dělá. Další problémy Taťány Malé
Foto: psp.cz
Popisek: Taťána Malá (ANO)

Firmy mají dle zákona povinnost zveřejňovat účetní závěrky, ačkoli tak mnohé nečiní. Mezi firmami, které mají v tomto ohledu nedostatky, je i několik společností manžela Taťány Malé. Ta je přitom šéfkou resortu, který má nad řádným zveřejňováním dokumentů společností dohled. Jak zjistil reportér deníku MF Dnes Vojtěch Srnka, firmy zabývající se insolvencí mají na svém kontě dohromady 22 neodevzdaných účetních závěrek. Nyní jsou již všechny psány pouze na Ondřeje Malého, manžela Taťány Malé.

Anketa

Komu teď budete fandit na mistrovství světa ve fotbale?

4%
7%
5%
52%
hlasovalo: 4074 lidí

Ministryně Malá odmítá, že by snad k nějakému porušení došlo, neboť společnosti jsou už několik let neaktivní. „Swisscredit již cca 15 let a společnost All 4 Law nikdy aktivní činnost ani nezahájila,“ vysvětluje ministryně. Jak podotýká redaktor Srnka, toto tvrzení nelze vzhledem k nezveřejněným závěrkám ověřit.

Pravidla se přitom nedávno zpřísnila, Ministerstvo spravedlnosti se pokouší uvést v platnost novelu, která by se zaměřila na kontrolu neaktivních firem. Podle analytičky společnosti Bisnode Petry Štěpánové svou zákonnou povinnost neplní asi čtvrtina subjektů. „Ani jednou za posledních šest let informační povinnost nesplnilo 25 procent, tedy více než 124 tisíc subjektů,“ řekla analytička.

Fotogalerie: - Praha plná motocyklů

Oslavy 115. výročí značky Harley-Davidson. Centrem...
Oslavy 115. výročí značky Harley-Davidson. Centrem...
Oslavy 115. výročí značky Harley-Davidson. Centrem...
Oslavy 115. výročí značky Harley-Davidson. Centrem...
Oslavy 115. výročí značky Harley-Davidson. Centrem...
Oslavy 115. výročí značky Harley-Davidson. Centrem...

Nezveřejňování účetních závěrek vede k pokřivení férového tržního prostředí. Firmy, které dodržují zákon, jsou logicky v nevýhodě, neboť své účetní výsledky zveřejňují i konkurenci, která tak třeba nečiní. „Je to nevýhodné pro ty poctivé, které odhalují své finanční možnosti, tedy zejména obrat,“ vysvětluje Karel Škácha, ředitel Nadačního fondu proti korupci. Skrývání účetních závěrek má často dobrý důvod, když firma buďto nejedná zcela v souladu se zákonem, nebo se snaží skrýt některé údaje před konkurencí.

A jaké v současnosti hrozí za porušování zákona postihy? Pokuta ve výši 100 tisíc korun, v případě opakovaného prohřešku pak další pokuta ve výši až 3 procent hrubé hodnoty společnosti, nebo dokonce likvidace firmy.

Ministryně spravedlnosti Taťána Malá sice argumentuje neaktivitou předmětných firem, ale v poslední době se v obchodním rejstříku společností mnohé změnilo. Redaktor Srnka zjistil, že firma Swisscredit v červnu z rejstříku vyškrtla poskytování mikropůjček do 75 tisíc. Firma All 4 Law v květnu získala podíl ve společnosti OK Insolvence.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mak

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nuly! Novináři, politici a lidé za počítačem. Zeman před 17. listopadem rozdával rány

22:02 Nuly! Novináři, politici a lidé za počítačem. Zeman před 17. listopadem rozdával rány

Jako již každý čtvrtek, ani dnes nebyli diváci TV Barrandov ochuzeni o názory prezidenta Miloše Zema…