Chytré. Právník zjistil, že Trump využil zbytky po Obamovi. Odpor tak bude těžší

05.02.2025 22:50 | Monitoring

Donald Trump vydal výkonné nařízení, kterým reorganizuje vládní agenturu USDS na United States DOGE Service s cílem zvýšit efektivitu státní správy. Tento krok mu umožňuje obejít Kongres a zahájit reformy okamžitě. Do procesu zapojil Elona Muska, který má pomoci s modernizací a auditem vlády. Podle kritiků tím Trump obchází legislativu, podle amerického právníka Toma Renze jde o „chytré a legální řešení“, které ztěžuje jeho politickým oponentům zpochybnit toto nařízení právní cestou.

Chytré. Právník zjistil, že Trump využil zbytky po Obamovi. Odpor tak bude těžší
Foto: Repro X
Popisek: Donald Trump

Renz se na sociální síti X podrobně věnuje výkonnému nařízení prezidenta USA ze dne 20. ledna 2025, tedy hned po Trumpově nástupu do prezidentského úřadu, které zakládá a implementuje „ministerstvo vládní efektivity“ (Department of Government Efficiency).  

Toto nové „ministerstvo“ má za cíl zlepšit fungování vlády, odstranit byrokracii a zvýšit efektivitu státní správy.

Renz v tweetu naznačuje, že se kolem tohoto nařízení šíří dezinformace v mainstreamových médiích, která zpochybňují jeho legalitu a účel. Původně měl také určité pochybnosti o tom, zda prezident může tímto způsobem vytvářet novou agenturu, ale poté došel k závěru, že jde pouze o mediální manipulaci. Nařízení je podle jeho odborného pohledu legitimní a může být klíčovým prvkem Trumpovy administrativy.

„Z podstaty věci nevěřím médiím, a tak jsem se rozhodl, že se do DOGE podívám sám a zjistím, co se skrývá pod kapotou. Zpočátku jsem měl docela obavy o legálnost ‚nové agentury‘ vytvořené exekutivním příkazem, ale to je – stejně jako všechno ostatní – lež, kterou vypouští mainstream,“ uvádí Renz.

Ke svému příspěvku přikládá dokument „výkonné nařízení prezidenta USA“, které zakládá ministerstvo vládní efektivity (Department of Government Efficiency, DOGE) a zároveň definuje jeho účel, strukturu a fungování.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…