Chytré. Právník zjistil, že Trump využil zbytky po Obamovi. Odpor tak bude těžší

05.02.2025 22:50 | Monitoring

Donald Trump vydal výkonné nařízení, kterým reorganizuje vládní agenturu USDS na United States DOGE Service s cílem zvýšit efektivitu státní správy. Tento krok mu umožňuje obejít Kongres a zahájit reformy okamžitě. Do procesu zapojil Elona Muska, který má pomoci s modernizací a auditem vlády. Podle kritiků tím Trump obchází legislativu, podle amerického právníka Toma Renze jde o „chytré a legální řešení“, které ztěžuje jeho politickým oponentům zpochybnit toto nařízení právní cestou.

Chytré. Právník zjistil, že Trump využil zbytky po Obamovi. Odpor tak bude těžší
Foto: Repro X
Popisek: Donald Trump

Renz se na sociální síti X podrobně věnuje výkonnému nařízení prezidenta USA ze dne 20. ledna 2025, tedy hned po Trumpově nástupu do prezidentského úřadu, které zakládá a implementuje „ministerstvo vládní efektivity“ (Department of Government Efficiency).  

Toto nové „ministerstvo“ má za cíl zlepšit fungování vlády, odstranit byrokracii a zvýšit efektivitu státní správy.

Renz v tweetu naznačuje, že se kolem tohoto nařízení šíří dezinformace v mainstreamových médiích, která zpochybňují jeho legalitu a účel. Původně měl také určité pochybnosti o tom, zda prezident může tímto způsobem vytvářet novou agenturu, ale poté došel k závěru, že jde pouze o mediální manipulaci. Nařízení je podle jeho odborného pohledu legitimní a může být klíčovým prvkem Trumpovy administrativy.

„Z podstaty věci nevěřím médiím, a tak jsem se rozhodl, že se do DOGE podívám sám a zjistím, co se skrývá pod kapotou. Zpočátku jsem měl docela obavy o legálnost ‚nové agentury‘ vytvořené exekutivním příkazem, ale to je – stejně jako všechno ostatní – lež, kterou vypouští mainstream,“ uvádí Renz.

Ke svému příspěvku přikládá dokument „výkonné nařízení prezidenta USA“, které zakládá ministerstvo vládní efektivity (Department of Government Efficiency, DOGE) a zároveň definuje jeho účel, strukturu a fungování.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…