Čína je bezpečnostním rizikem, a Zeman má od nich pořád poradce. Senátor Fischer šermoval před kamerou zprávou BIS

03.12.2019 19:20

Senátor a neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer varoval v pořadu Prostor X před ztrátou důvěry Evropské unie a unijních zemí kvůli auditu Evropské komise o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. „Je v našem zájmu, dokonce i v zájmu Andreje Babiše, abychom evropská práva dodržovali,“ prohlásil Fischer. Varoval také před rostoucím nebezpečím kybernetické špionáže z Číny a zkritizoval prezidenta Miloše Zemana za jeho čínské vazby. „Je nepochopitelné, že prezident má svého čínského poradce,“ podivoval se Fischer.

Čína je bezpečnostním rizikem, a Zeman má od nich pořád poradce. Senátor Fischer šermoval před kamerou zprávou BIS
Foto: Repro ČT
Popisek: Senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer

Neúspěšný kandidát z minulé prezidentské volby zatím novou kandidaturu neohlásil, ale ani ji nevyloučil. „Já jsem po volbách slíbil voličům, že se neztratím a že se mnou mohou počítat. Dnes mám ale jako senátor mnoho ústavních povinností. Ještě nepřišel čas, abych se rozhodl, ale chci být na tuto možnost připravený,“ řekl v pořadu týdeníku Reflex Prostor X.

Česká republika je podle něj ve vážné situaci z hlediska demokracie a svobody. „Je zde oligarchizace politiky a médií, a to je problém. Musíme se ale dívat i za hranice českého prostoru a hledat své spojence a dát si pozor na nepřátele. Je potřeba o naší zemi přemýšlet v celém tomto kontextu a já jako kandidát určitě budu mít co nabídnout,“ naznačil Fischer, že s kandidaturou počítá.

Komentoval také nový audit Evropské komise, podle kterého premiér Babiš přetrvává ve střetu zájmů, což ale Babiš odmítá. „Zpochybňování toho, že jde o finální audit, je od Babiše a ministryně Dostálové snaha hrát na čas. Když mluvčí EK potvrdí, že je to definitivní text, je to pro mě jasné slovo. Možná bychom o tom měli debatovat veřejně a v Parlamentu, tady už nejde o soukromý byznys, ale o Českou republiku a její budoucí dotace,“ burcoval Fischer.

Je v našem zájmu, dokonce i v zájmu Andreje Babiše, abychom evropská práva dodržovali. Je potřeba to brát vážně, jde o důvěryhodnost České republiky,“ pokračoval s tím, že nejde jen o vztah Praha – Brusel. „Mnoho evropských států, které do evropské kasy odvádějí balík peněz, začíná stále více řešit, kam se peníze jejich daňových poplatníků posílají. Je potřeba si uvědomit, že ztráta důvěry v takovém společenství by nám mohla velmi ublížit,“ uzavřel senátor.

Vyjádřil se i k cestě senátora Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan, kterou zkritizoval prezident Zeman. „S Kuberou jsem o cestě na Tchaj-wan mluvil, a kdyby nejel on, jel bych já. V Senátu jsme se shodli, že cesta předsedy Senátu nám dává smysl. I mnozí moji předchůdci na Tchaj-wan jezdili, a pokud vím, ty protesty od Číny se objevovaly už od 90. let, kdy tady prezident Havel přivítal tchajwanského prezidenta,“ vzpomínal Fischer. „Navíc před půl rokem tam byl belgický premiér a k žádnému vyhoštění belgického velvyslance z Číny nedošlo, takže bych z toho nedělal větší drama, než to je,“ má jasno Fischer.

Prezident Zeman Kuberovu cestu zkritizoval za to, že je v rozporu s politikou jedné Číny, a odsoudil také jednání primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), který vypověděl partnerskou smlouvu s Pekingem právě na základě klauzule o jednotné Číně.

„A kdo sedí v expertním týmu prezidenta? Lidé leckdy bez bezpečnostní prověrky. A také prezident opakovaně uvádí, že má svého čínského poradce,“ spustil Fischer a pokračoval, že Čína s námi hraje silovou hru a je třeba být jednotní a působit silně. „Nenechal bych Peking nám říkat, co si máme myslet,“ dodal.

„Problém vidím také v tom, že předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) jednal s představitelem čínské rozvědky. Je nemyslitelné, aby předseda Parlamentu demokratické země jednal s někým, kdo se objevuje ve varovných zprávách bezpečnostních služeb po celém světě,“ zkritizoval senátor poslance Vondráčka.

Fischer v rozhovoru i nadále srážel prezidenta Zemana. „Zeman mi v jednu chvíli přišel jako mluvčí skupiny PPF, vždy, když se řešilo něco, co by mohlo zhoršit vztahy s Čínou, varoval, že tu máme PPF a aby nepřišli o byznys. Ale Česká republika je něco víc než jedna obchodní skupina, registrovaná navíc v Nizozemí,“ prohlásil.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Poté se téma přeneslo na bezpečnostní rizika spojená s čínskou aktivitou v Evropě. „Čína je pro nás bezpečnostním rizikem, podle zpráv BIS roste počet případů, kdy Číňané hledají své agenty v byznysu, v médiích, na univerzitách, tam všude rozvíjí své kontakty. Abychom se nakonec nedostali do situace, že Peking bude kontrolovat všechny naše aktivity,“ varoval Fischer a dodal, že technologie ohrožuje demokracii a právě před čínskou technologií musíme být nejvíce na pozoru.  

Nakonec se Fischer věnoval tématu Ujgurů, tureckých Číňanů, vyznávajících islám, jejichž kulturu a civilizaci se snaží Čína dlouhodobě zničit. „Oni je po statisících zavírají do lágrů a proslýchá se, že je používají při nedobrovolném dárcovství orgánů. Tam jsou kliniky hned vedle těch lágrů a jeden uprchlý vězeň mi to potvrdil, lidé z jeho cely prý najednou zmizeli a nevraceli se. Před vstupem do lágru je jim prováděno důkladné lékařské vyšetření. Čína je má jako zásobárny orgánů pro transplantační byznys,“ vysvětloval zděšenému moderátorovi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Víme. Pozadí organizátorky protestu na Hradě: Posílá peníze Pirátům, řešila už Vrbětice. Je toho víc

22:27 Víme. Pozadí organizátorky protestu na Hradě: Posílá peníze Pirátům, řešila už Vrbětice. Je toho víc

Situace kolem prezidenta Miloše Zemana a postoje lidí z Hradu k ní budí vášně. I proto se na pražské…