Církevní restituce znovu na scéně. Je to jako ve varieté, říká Přibyl

12.01.2018 21:10

Hostem pořadu Interview ČT24 byl kněz Stanislav Přibyl, generální sekretář České biskupské konference. Mimo jiné se vyjádřil k církevním restitucím i ke stavu české společnosti.

Církevní restituce znovu na scéně. Je to jako ve varieté, říká Přibyl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dřevěný kříž s Kristem

„To, že se opět otázka církevních restitucí vytáhne, jsem čekal. Je to jako ve varieté, kdy se tato otázka vytáhne jako králík z klobouku,“ podotkl Přibyl k znovu otevíranému tématu. 

„Církev nebo křesťanská víra tady je přes 1000 let a docházelo tady k různým přesunům. Takže v roce 1948 měly církve nějaký majetek a ten majetek byl protizákonně ukraden. A stát z něj žil léta a zavázal se, že bude platit duchovní a o majetek se starat. To se dělo v omezené míře,“ poznamenal Přibyl. Po roce 1990 se podle něj vrátilo jen několik málo budov, a to pro zajištění základního provozu církve. 

„Pak se dlouho nic nedělo, Ústavní soud vyzval k činnosti. Pak se tedy něco stalo v roce 2012,“ řekl k historii církevních restitucí.

Zdanění církevních náhrad si Přibyl nepřipouští. „Je to právní nesmysl,“ domnívá se Přibyl, jenž si je jist, že ke zdanění církevních náhrad dojít nemůže. A to přesto, že o nich politici hovoří. 

Přibyl pak hovořil také o současné české společnosti. „Přál bych jí trochu klidu. Vnímám tady příliš hodně napětí. Slovo a čin nejsou v souladu. Něco jiného říkáme a něco jiného se děje,“ podotkl Přibyl v rozhovoru s moderátorkou Zuzanou Tvarůžkovou.

„Čím víc je někdo vidět, tím větší by na něj měly být kladeny nároky,“ uzavřel Přibyl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To, co se děje v Brně, je strašné! Vstup do politiky oznámil právník, který se nebojí říkat, co si myslí. A hned přidal několik pikantností

17:05 To, co se děje v Brně, je strašné! Vstup do politiky oznámil právník, který se nebojí říkat, co si myslí. A hned přidal několik pikantností

Právník Tomáš Tyl se rozhodl vstoupit do světa aktivní politiky. Kromě toho, že chce měnit pořádky v…