Co jinde funguje bez problémů, z toho by čeští xenofobové měli osypky. Šimon Pánek vysvětlil, proč přijímat uprchlíky, a profesor Zlatuška se hned přidal

8. 7. 2015 18:01

Český politický aktivista a ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek je přesvědčen, že by se Česká republika měla stavět otevřeně k uprchlíkům z válečných událostí. Jejich důvody jsou podle něj oprávněné, skutečné. Uvedl to v komentáři, který přetiskla organizace Člověk v tísni na svém webu. A text již přinesl reakci poslance Jiřího Zlatušky (ANO).

Co jinde funguje bez problémů, z toho by čeští xenofobové měli osypky. Šimon Pánek vysvětlil, proč přijímat uprchlíky, a profesor Zlatuška se hned přidal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šimon Pánek
reklama

„Není to poprvé, v devadesátých letech zde pobývaly desetitisíce uprchlíků z bývalé Jugoslávie. Nikdo se neděsil, nikdo na tom nestavěl svoji nenávistnou komunikaci a reklamu postavenou na vymezení se... Část se po válkách vrátila, část zůstala,“ uvedl Pánek s tím, že je přesvědčen, že země EU musejí být solidární. 

„Alespoň částečné přerozdělení nákladů i péče o uprchlíky jsou nejen férové, ale i racionální. Bez nich dříve či později země, které nesou hlavní tíhu, prostě otevřou hranice a řeknou: Pokračujte dále do Evropy. Pokud není ochota se podílet na základě dobrovolnosti, souhlasím, byť opravdu nejsem milovník kvót, se zavedením nějakých výpočtů, které povedou ke sdílení odpovědnosti,“ dodal Pánek.

Celý text najdete ZDE.

K textu Šimona Pánka se vyjádřil na své Facebooku poslanec ANO Jiří Zlatuška. Podle něj tu v devadesátých letech pobývali nejen uprchlíci z bývalé Jugoslávie. „Bylo zde téměř pět tisíc žadatelů z Afghánistánu v letech 1999–2000. V letech 2003–2004 k nám přišlo cca 15 tisíc nových utečenců, hodně Čečenců,“ uvedl.

„Drtivá většina uprchlických vln té doby k nám přiváděla muslimy, hysterii a xenofobii dnešního ražení to nevyvolávalo. Byla jich většina zcela neproblémových, byť v jiných zemích dostávali azyl ve větším procentu než u nás. Československá uprchlická organizace ve Spojených státech pomáhala v 70. letech Uganďanům a posléze i utečencům z jihovýchodní Asie, dnešní čeští xenofobové doma by z toho asi měli kvůli ‚rozdílu kultury‘ osypky,“ upřesnil Zlatuška.

Facebook Jiřího Zlatušky:

Nejen z bývalé Jugoslávie! Bylo zde téměr pět tisíc žadatelů z Afghánistánu v 1999-2000. V letech 2003-4 k nám přišlo nových utečenců cca 15 tisíc, hodně Čečenců.

Drtivá většina uprchlických vln té doby k nám přiváděla muslimy, hysterii a xenofobii vlny dnešního ražení to nevyvolávalo. Byla jich většina zcela neproblémových, byť v jiných zemích dostávali azyl ve větším procentu, než u nás

Československá uprchlická organizace ve Spojených státech pomáhala v 70. letech Uganďanům a posléze i utečencům z jihovýchodní Asie, dnešní čeští xenofobové doma by z toho asi měli kvůli "rozdílu kultury" osypky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rodiče jsou ve varu: Nemáme peníze na pokrytí celodenní spotřeby roušek. Děti nevidí přes zamlžené brýle. Dítě má astma? Smůla!

22:32 Rodiče jsou ve varu: Nemáme peníze na pokrytí celodenní spotřeby roušek. Děti nevidí přes zamlžené brýle. Dítě má astma? Smůla!

Rodiče našli páku na urputné ředitele. Už jim vyhrožují sociálkou? „Moje dcera taky kvůli roušce nev…