Další města v Ústeckém kraji zvažují omezení doplatku na bydlení

05.08.2017 18:22

Už více než desítka měst a obcí z Ústeckého kraje zvažuje, že v problémových lokalitách omezí doplatek na bydlení. ČTK to řekla vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu Petra Lafková. Jako první určily lokality Jirkov na Chomutovsku a Most. Radnicím umožňuje omezit doplatky novela zákona o pomoci v hmotné nouzi platná od června.

Další města v Ústeckém kraji zvažují omezení doplatku na bydlení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

O opatření se podle Lafkové zajímá minimálně 11 obcí. Kraj jim poskytuje veškeré informace i návod, jak opatření vydat. „Připravili jsme metodiku pro obce, jak v této věci postupovat. Je to téma, které obce opravdu zajímá. Je to jedna z možností, jak zamezit sestěhovávání lidí v rámci sociálně vyloučených lokalit,“ uvedla Lafková.

Zpočátku města a obce podle ní vyčkávaly. Poté, co místa pro zavedení opatření určily Most a Jirkov, se ale připojují další. „Zajímají se o to více, protože se obávají, že v důsledku toho, že opatření v těch dvou obcích jsou, se jim budou sestěhovávat ti lidé, kteří v těch obcích žijí,“ řekla Lafková.

Zavedení opatření zvažují podle krajského úřadu také Duchcov, Štětí, Varndorf nebo Žatec. Dál jsou v Bílině, kde již radnice problémové lokality prošla. „V současné době se zpracovávají výsledky šetření, které budou projednány na pracovní schůzce týkající se této problematiky v polovině srpna. Programem jednání bude označení lokalit – jednotlivých obytných domů, na které by se mohlo vydat opatření obecné povahy, stanovení postupu a možné důsledky,“ uvedla místostarostka Veronika Horová (HNHRM).

Zavedení opatření zvažuje i krajské město. V Ústí nad Labem je hned několik ulic, kde jsou dlouhodobé potíže, zejména ve čtvrtích Předlice, Krásné Březno a Mojžíř. Seznam připravují jednotlivé městské obvody, opatření by pak případně vydala rada města.

Mostecká radnice určila minulý týden sedm míst, která považuje za problémová a doplatek tam chce omezit. Jedná se o takzvané stovky – bloky 89 až 100, některé bloky a domy v ulicích Dobnera, Borovského, Javorová, U Věžových domů a vytipované bloky v takzvaných sedmistovkách. Dvě lokality vybral Jirkov na Chomutovsku a konkrétní domy tipují Obrnice. „Zatím jsme vybrali tři domy, které přistěhovalci už téměř zdevastovali. Pokud to však bude v souladu s metodikou, rozšíříme opatření na celé sídliště,“ řekla ČTK už dříve starostka Obrnic Drahomíra Miklošová (ODS).

Radnice musí své návrhy podle zákona probrat s policií, sociálním odborem a úřadem práce. Proti opatření mohou podat námitky pouze vlastníci nemovitostí nacházejících se v oblasti uvedené v návrhu opatření.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po odstranění Čižinského padla silná slova o rozkladu na Praze 1. První plány nové koalice

13:31 Po odstranění Čižinského padla silná slova o rozkladu na Praze 1. První plány nové koalice

Po nedávném vypovězení koaliční smlouvy na Praze 1 se zastupitelé Prahy 1 shodli na nové koalici. St…