Další soudce odsouzený za uplácení do vězení nemusí. A opět proto, že v rozsudku byla chyba

04.06.2017 11:34

Bývalý litoměřický soudce Ladislav Jelínek si měl podle rozsudku odsedět 2,5 roku ve vězení. Trest dostal za to, že podle obžaloby za úplatky sliboval ovlivnění některých soudních řízení. Podle serveru iRozhlas.cz ale i přes pravomocný rozsudek do vězení jít nemusí. Server píše o tom, že mu pomohla údajná chyba ve verdiktu z roku 2015.

Další soudce odsouzený za uplácení do vězení nemusí. A opět proto, že v rozsudku byla chyba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soudní síň před vynesením rozsudku

Bývalý litoměřický soudce Jelínek dostal v březnu u Krajského soudu v Praze trest 2,5 roku vězení za to, že za úplatky údajně sliboval ovlivnění některých soudních řízení. Podle ČTK měl zaplatit i peněžitý trest 90 tisíc korun.

Podle serveru iRozhlas.cz ale do vězení nastoupit nemusí. „Stejně jako jeho někdejšímu kolegovi Josefu Knotkovi mu pomohl zpackaný rozsudek Okresního soudu v Jičíně. Knotka díky němu Nejvyšší soud v dubnu nechal propustit z vězení. Jelínkovi zase výrazně zmírní trest v další kauze, podle něhož měl nastoupit do vězení,“ píše server.

Jak píše server, oba soudci už totiž v roce 2015 dostali tresty kvůli údajnému ovlivňování soudních jednání za úplatu. Jelínek na rozdíl od svého kolegy tehdy dostal podmínku. Podle policie si totiž nechal za urychlení soudního jednání slíbit pouze láhev whisky.

Letos v březnu už ale dostal Jelínek, který byl v podmínce, v jiné kauze trest nepodmíněný. Jak píše server, Knotek i Jelínek ale proti verdiktu z roku 2015 podali odvolání a u Nejvyššího soudu uspěli. „Letos v dubnu zrušil prvoinstanční i odvolací rozsudek kvůli závažným chybám. Knotek díky tomu okamžitě opustil vězení a zásadní vliv má usnesení Nejvyššího soudu i na výši trestu ve druhém Jelínkově případu,“ píše server iRozhlas.cz.

Podle serveru zrušil Nejvyšší soud rozsudky kvůli tomu, že jičínský soudce zapomněl v soudní síni vyhlásit část rozsudku. „Do písemného vyhotovení verdiktu však chybějící kus vepsal,“ píší na iRozhlas.cz s tím, že se měl dopustit špatné právní kvalifikace a odvolací Krajský soud v Hradci Králové pak jeho chyby neopravil, jak měl.

Jak serveru potvrdil kladenský soudce Petr Sedlařík, bude se v brzké době konat hlavní líčení ohledně výroku o trestu v případu Jelínek, ve kterém původně dostal 2,5 roku vězení. „Vina zůstane nedotčena, ale trest je zrušen v důsledku rozhodnutí Nejvyššího soudu,“ řekl pro iRozhlas.cz soudce. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: David Hora

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU může znárodňovat, prosadila to Jourová. Nejde o vtip

4:43 EU může znárodňovat, prosadila to Jourová. Nejde o vtip

V EU bude od roku 2020 možné vyvlastňovat e-shopy. Bez náhrady a soudního přezkumu. Umožní to nové n…