Deset let po revoluci v Sýrii je země v katastrofě. Připomeňme si, jak to začalo

17.03.2021 21:46 | Zprávy

Drtivá většina obyvatel je pod hranicí chudoby, polovina národa má hlad a země je rozdělena mezi několik bojujících skupinek. To je výsledek revoluce v Sýrii. Protesty proti Bašáru Asadovi začaly přesně před deseti lety. Podle OSN je situace v Sýrii nejhorší katastrofou způsobenou člověkem od druhé světové války. Připomeňme si hlavní účastníky konfliktu.

Deset let po revoluci v Sýrii je země v katastrofě. Připomeňme si, jak to začalo
Foto: Repro YouTube kanál BBC News
Popisek: Zničené syrské město Rakka

Je to již deset let od doby, co propukly v Sýrii protesty proti režimu Bašára Asada. 15. března 2011 vypukly v Sýrii první demonstrace. Ty se syrská armáda pokusila potlačit. Na počátku protestů přislíbil Asad některé reformy, ovšem neuskutečnil je. Jediným, avšak dosti významným ústupkem bylo zrušení výjimečného stavu, který v zemi platil od nástupu levicové strany Baas v roce 1963 a odvolán byl al-Asadem 19. dubna 2011. Situace se ovšem neuklidnila a přerostla do občanské války, ve které umřely statisíce lidí.

Server Al Jazeera přinesl souhrn toho, co se za posledních deset let v Sýrii odehrálo. Podle Červeného kříže se díky pádu ekonomiky ocitlo 80 % Syřanů pod hranicí chudoby. Počet zemřelých je k prosinci 2020 na necelých šesti stech tisících obětích. Dle mezinárodních pozorovatelů přibližně jedenáct milionů obyvatel Sýrie potřebuje humanitární pomoc, šest milionů emigrovalo v rámci země a dalších pět a půl milionů Syřanů žije v sousedních státech. Počet obyvatel je 17 500 000.

Celý článek ZDE:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co přesně hodláte dělat proto, aby se Ukrajinci po válce vrátili domů?

A proč poskytujeme azyl i mužům, kteří by měli svou zemi bránit? Ještě otázka, je podle vás pro nás přínosem a případně jakým, když tu u po válce Ukrajinci zůstanou, protože teď tvrdíte, že pro nás přínosem jsou, pak zase, že se budete snažit o jejich návrat, upřímně se v těch vašich prohlášeních vů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Učení fakt není vysedávání v poslanecké kantýně

20:59 Učení fakt není vysedávání v poslanecké kantýně

Zaslouží si učitelé dva měsíce prázdnin? Právník Petr Kolman si myslí, že ano.