Deset let po revoluci v Sýrii je země v katastrofě. Připomeňme si, jak to začalo

17.03.2021 21:46

Drtivá většina obyvatel je pod hranicí chudoby, polovina národa má hlad a země je rozdělena mezi několik bojujících skupinek. To je výsledek revoluce v Sýrii. Protesty proti Bašáru Asadovi začaly přesně před deseti lety. Podle OSN je situace v Sýrii nejhorší katastrofou způsobenou člověkem od druhé světové války. Připomeňme si hlavní účastníky konfliktu.

Deset let po revoluci v Sýrii je země v katastrofě. Připomeňme si, jak to začalo
Foto: Repro YouTube kanál BBC News
Popisek: Zničené syrské město Rakka

Anketa

Bojíte se vakcíny AstraZeneca?

82%
18%
hlasovalo: 13381 lidí

Je to již deset let od doby, co propukly v Sýrii protesty proti režimu Bašára Asada. 15. března 2011 vypukly v Sýrii první demonstrace. Ty se syrská armáda pokusila potlačit. Na počátku protestů přislíbil Asad některé reformy, ovšem neuskutečnil je. Jediným, avšak dosti významným ústupkem bylo zrušení výjimečného stavu, který v zemi platil od nástupu levicové strany Baas v roce 1963 a odvolán byl al-Asadem 19. dubna 2011. Situace se ovšem neuklidnila a přerostla do občanské války, ve které umřely statisíce lidí.

Server Al Jazeera přinesl souhrn toho, co se za posledních deset let v Sýrii odehrálo. Podle Červeného kříže se díky pádu ekonomiky ocitlo 80 % Syřanů pod hranicí chudoby. Počet zemřelých je k prosinci 2020 na necelých šesti stech tisících obětích. Dle mezinárodních pozorovatelů přibližně jedenáct milionů obyvatel Sýrie potřebuje humanitární pomoc, šest milionů emigrovalo v rámci země a dalších pět a půl milionů Syřanů žije v sousedních státech. Počet obyvatel je 17 500 000.

Celý článek ZDE:

V Sýrii je dle Al Jazeery sedm bojujících skupin. Svobodná syrská armáda založena v roce 2011, která je složena z přeběhlíků vládní armády či civilistů. Syrská vláda, reprezentována Bašárem Asadem, je další skupinou v občanské válce. Známé jsou i kurdské Syrské demokratické síly. Spolek byl založen v říjnu roku 2015 v Sýrii, s cílem vyhnat Islámský stát z východního syrského guvernorátu Rakka a dalších oblastí Sýrie. SDF se pokládají za „Sjednocenou národní vojenskou sílu skládající se z Kurdů, Arabů, Asyřanů a všech ostatních, kteří žijí v zeměpisné oblasti Sýrie“.

V Sýrii se též vyskytují zbytky Islámského státu, ačkoliv ten již neovládá žádnou významnou državu v zemi. Džihádisty zastupuje Fronta an-Nusrá, což je sunnitská místní pobočka teroristické organizace Al-Káida. Osoby v an-Nusrá mají mnohaleté zkušenosti z válek v Afghánistánu, Iráku, Alžírsku, Jemenu či Bosně. Další stranou konfliktu je libanonská protiizraelská organizace Hizbaláh. Poslední významnou složkou v regionu je Syrská národní armáda složena z rebelů podporovaných Tureckem.

Anketa

Odpustili jste Německu okupaci Československa a Protektorát Čechy a Morava?

4%
96%
hlasovalo: 23200 lidí

Web se následně věnoval městům postižených válkou. Aleppo bylo průmyslovým a ekonomickým centrem v severozápadní Sýrii, kde v době největší prosperity žilo téměř 3 miliony obyvatel. V prosinci 2016 Syrská armáda slavila své největší vítězství proti rebelům, když znovuobsadila město, které od roku 2012 ovládali povstalci.

Další zničené město byla Rakka. Ta sídlí na severu země u řeky Eufrat. Rakka bylo prvním vládním městem, které bylo dobyto opozicí v roce 2011. V roce 2014 ho obsadil Islámský stát, který zde vyhlásil své hlavní město. Rakku a sousedící vesnici vybombardovala v operaci proti Islámskému státu mezi lety 2016 a 2017 koalice vedená Spojenými státy. Bombardování zničilo 70 až 80 procent města. Centrum města bylo dobyto na začátku července 2017 Syrskými demokratickými silami. 16. října 2017 pak bylo město osvobozeno celé.

Zničené město Rakka

Smutný osud postihl město Palmýra. Památky ve městě se datují do období mladší doby kamenné a první zmínky o něm pocházejí z počátku druhého tisíciletí před naším letopočtem. Dokonce patří mezi památky Světového dědictví UNESCO. Palmýra byla okupována dvakrát Islámským státem. Nejprve v květnu 2015 a poté v prosinci 2016. ISIS zničil velké množství antických památek města jako například Chrám Bel, Chrám Baalshamin či Monumentální oblouk. V březnu 2017 vládní syrská armáda spolu s ruskou pomocí město osvobodila.

Z antických památek zbyly jen ruiny (Zdroj: YouTube kanál CBSN)

Slavící (dnes již zaniklý) Islámský stát v Palmýru (Zdroj: YouTube kanál CBSN)

Nejvýznamnější opoziční baštou je provincie Idlib na západě země u hranic s Tureckem. V oblasti žijí tři miliony Syřanů, kdy většinu z nich tvoří uprchlíci z ostatních částí země. Opoziční složky představované Svobodnou syrskou armádou ovládají oblast již od počátku občanské války. Postupně však rebelové ztrácí půdu pod nohama a rozdělenou Sýrii více a více ovládají vládní složky Bašára Asada.

Vojenská situace v Sýrii. Růžová barva značí oblast pod kontrolou syrské vlády. Žlutá oblast značí oblast pod kontrolou Kurdů, tyrkysová barva značí území Syrské opozice. Bílá barva značí oblast pod kontrolou Fronta an-Nusrá. (Zdroj: Wikipedia)

V posledním roce však zemi rozvrácenou občanskou válkou zkomplikoval situaci koronavirus. „Přístřeší je omezené, paliva je málo a ceny potravin prudce stoupají,“ píše Al Jazeera. Podle OSN je situace v Sýrii nejhorší katastrofou způsobenou člověkem od druhé světové války. Přes devět milionů Syřanů trpí nedostatkem jídla.

Syřané tvoří jednu třetinu všech uprchlíků po celém světě. Podle UNHCR žije 80 procent syrských uprchlíků pod hranicí chudoby s omezeným přístupem k základním službám, vzdělání nebo pracovním příležitostem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

18:30 „Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

Premiér Andrej Babiš poskytl ParlamentnímListům.cz exkluzivně komentář týkající se výstupů některých…