Diktátor Orbán, naříkáte? Je to jinak. Toto dělala část opozice

01.04.2020 15:52 | Zprávy

Není to dlouho, co titulky novin plnily zprávy o Maďarsku, ve kterém změnou zákona Viktor Orbán údajně opět ohrozil demokracii. Na to, zda se tak skutečně stalo, se zaměřily Konzervativní noviny. V Maďarsku prý ani opoziční tisk nepokládá nová nařízení za posun k diktatuře a výjimečný stav trvá údajně neomezeně už podle současné verze zákona. A zda toho Orbán nezneužije? To je otázka přesvědčení.

Diktátor Orbán, naříkáte? Je to jinak. Toto dělala část opozice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Konzervativní noviny, co se týče evropské kritiky Maďarska, zmiňují známý trend, že zprávy z cizích zemí čerpají zahraniční novináři převážně v angličtině a z okruhu svých známých. „Ostatně stejně jako z Česka, kde je zvykem zajet za několika obvyklými podezřelými (třeba Jiří Pehe), dát si s nimi kafe a na základě toho napsat článek o situaci v ČR,“ dodává autor s tím, že opozice boj s Orbánem přenesla na evropskou půdu, proto jsou zprávy ještě v angličtině kritičtější než ty v maďarštině.

Dle Konzervativních novin hlasovalo pro změnu zákona, který umožňuje výjimečný stav prodloužit na neurčito, i několik opozičních poslanců. „Opozice se pokusila zapracovat několik pozměňovacích návrhů, Fidesz je ale všechny zamítl. Poslanci vládní strany během jednání ujišťovali, že zákon se vztahuje pouze na nutná opatření v souvislosti s koronavirem a nejde o trvalé zmocnění vlády k mimořádným krokům. Viktor Orbán závěrem slíbil, že po skončení výjimečného stavu budou všechna práva vrácena do původního stavu. Opozice požadovala především omezení výjimečného stavu na pevně danou dobu,“ píší Konzervativní noviny.

Dle Konzervativních novin ani nejvyhraněnější opoziční web nevidí v zákonu posun k diktatuře, i když ho kritizuje. Změna je prý nutná, protože současný zákon o živelných pohromách je psán pro povodně, a tak si se současnou situací neví rady. „Pozastavení soudů, předpisy týkající se otevírání obchodů atd., to vše není v souladu se zákonem, jak je teď napsán, a vláda to udělat musí,“ píší Konzervativní noviny.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

7:53 Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

Začínají se objevovat indicie ohledně konce konfliktu na Ukrajině. Putin dle svých slov věří, že na …