Diktátor Orbán, naříkáte? Je to jinak. Toto dělala část opozice

01.04.2020 15:52

Není to dlouho, co titulky novin plnily zprávy o Maďarsku, ve kterém změnou zákona Viktor Orbán údajně opět ohrozil demokracii. Na to, zda se tak skutečně stalo, se zaměřily Konzervativní noviny. V Maďarsku prý ani opoziční tisk nepokládá nová nařízení za posun k diktatuře a výjimečný stav trvá údajně neomezeně už podle současné verze zákona. A zda toho Orbán nezneužije? To je otázka přesvědčení.

Diktátor Orbán, naříkáte? Je to jinak. Toto dělala část opozice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán
reklama

Konzervativní noviny, co se týče evropské kritiky Maďarska, zmiňují známý trend, že zprávy z cizích zemí čerpají zahraniční novináři převážně v angličtině a z okruhu svých známých. „Ostatně stejně jako z Česka, kde je zvykem zajet za několika obvyklými podezřelými (třeba Jiří Pehe), dát si s nimi kafe a na základě toho napsat článek o situaci v ČR,“ dodává autor s tím, že opozice boj s Orbánem přenesla na evropskou půdu, proto jsou zprávy ještě v angličtině kritičtější než ty v maďarštině.

Anketa

Vláda dá živnostníkům příspěvek 25 000 Kč. Je to moc, nebo málo?

63%
17%
20%
hlasovalo: 20250 lidí

Dle Konzervativních novin hlasovalo pro změnu zákona, který umožňuje výjimečný stav prodloužit na neurčito, i několik opozičních poslanců. „Opozice se pokusila zapracovat několik pozměňovacích návrhů, Fidesz je ale všechny zamítl. Poslanci vládní strany během jednání ujišťovali, že zákon se vztahuje pouze na nutná opatření v souvislosti s koronavirem a nejde o trvalé zmocnění vlády k mimořádným krokům. Viktor Orbán závěrem slíbil, že po skončení výjimečného stavu budou všechna práva vrácena do původního stavu. Opozice požadovala především omezení výjimečného stavu na pevně danou dobu,“ píší Konzervativní noviny.

Dle Konzervativních novin ani nejvyhraněnější opoziční web nevidí v zákonu posun k diktatuře, i když ho kritizuje. Změna je prý nutná, protože současný zákon o živelných pohromách je psán pro povodně, a tak si se současnou situací neví rady. „Pozastavení soudů, předpisy týkající se otevírání obchodů atd., to vše není v souladu se zákonem, jak je teď napsán, a vláda to udělat musí,“ píší Konzervativní noviny.

Fotogalerie: - Příjezd Viktora Orbána

Příjezd maďarského premiéra Viktora Orbána
Příjezd maďarského premiéra Viktora Orbána ke Kram...
Protest při příjezdu maďarského premiéra Viktora O...
Protest při příjezdu maďarského premiéra Viktora O...
Protest při příjezdu maďarského premiéra Viktora O...
Před příjezdem maďarského premiéra Viktora Orbána ...

Jak noviny informují, Viktor Orbán má většinu v parlamentu již 10 let, námitka, že parlament nebude plnit kontrolní funkci je tedy prý lichá. Kvůli většině v parlamentu je prý Maďarsko již od roku 2015 ve stavu nouze. A stále platí, že musí být svolán na žádost jedné pětiny poslanců a 50 poslanců se může obrátit na ústavní soud s přezkumem zákona či předpisu. „Vláda nechtěla, aby opozice hlasovala pro, protože ji pak může další léta obviňovat, že jí házela klacky pod nohy v těžké situaci a nepodpořila opatření jako zavření škol, moratorium na splátky, zákaz vyhazování z nájmů atd. – to je poměrně běžná taktika Fideszu,“ dodávají Konzervativní noviny.

Dále Konzervativní noviny nabízejí stanovisko Tamáse Fabiána z nejčtenějšího maďarského zpravodajského webu Index, který je dle nich liberálně orientovaný. Fabián vysvětlil, že už teď při výjimečném stavu platí nařízení vlády jen 15 dní, ale samotný výjimečný stav trvá dále i po vypršení této lhůty, a to do odvolání. Novým zákonem se tedy zřejmě mění jen délka trvání nařízení vlády při výjimečném stavu, která nyní trvají nejdéle tak dlouho, jak dlouho je vyhlášený výjimečný stav.

„V době vyhlášeného výjimečného stavu se vláda může odchýlit od dodržování jakéhokoliv zákona, může pozastavit uplatňování jakéhokoli zákona, pokud je schopna odůvodnit, že tak činí z důvodu ochrany před epidemií a s ohledem na zmírnění následků,“ vysvětlil Fabián. Doplnil, že zda toho Orbán nezneužije, je otázka politického přesvědčení. „Od okamžiku vyhlášení výjimečného stavu disponuje Orbán takovými pravomocemi, jakými nedisponoval nikdo od doby změny režimu z let 1989–1990. Existuje výrazné nebezpečí, že se je pokusí uplatnit i v oblastech, které nesouvisí s obranou proti epidemii koronaviru, jako je například zákaz činnosti opozičních politických stran, omezení svobody projevu, anebo změna volebního systému,“ varoval.

Dále pravil, že parlament nelze obejít, že stále platí povinnost ho svolat, pokud si to bude přát alespoň pětina poslanců. Ale může se stát, že pokud koronavirus zasáhne v řadách poslanců, což údajně není vůbec přitažené za vlasy, tak parlament nebude usnášení schopný. A na závěr také doplnil, že kontrola parlamentu je stejně jen symbolická a pokud chce Orbán zachovat výjimečný stav, tak s většinou v parlamentu ho udrží i bez ohledu na opozici nebo skutečnou nutnost.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kauza Prymula: To pěkně smrdí. Expert cítí tajné služby

14:07 Kauza Prymula: To pěkně smrdí. Expert cítí tajné služby

Zbrojní analytik a někdejší zaměstnanec ministerstva obrany Jaroslav Štefec podotkl, že akce kolem m…