Diktátor Orbán, naříkáte? Je to jinak. Toto dělala část opozice

01.04.2020 15:52

Není to dlouho, co titulky novin plnily zprávy o Maďarsku, ve kterém změnou zákona Viktor Orbán údajně opět ohrozil demokracii. Na to, zda se tak skutečně stalo, se zaměřily Konzervativní noviny. V Maďarsku prý ani opoziční tisk nepokládá nová nařízení za posun k diktatuře a výjimečný stav trvá údajně neomezeně už podle současné verze zákona. A zda toho Orbán nezneužije? To je otázka přesvědčení.

Diktátor Orbán, naříkáte? Je to jinak. Toto dělala část opozice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Konzervativní noviny, co se týče evropské kritiky Maďarska, zmiňují známý trend, že zprávy z cizích zemí čerpají zahraniční novináři převážně v angličtině a z okruhu svých známých. „Ostatně stejně jako z Česka, kde je zvykem zajet za několika obvyklými podezřelými (třeba Jiří Pehe), dát si s nimi kafe a na základě toho napsat článek o situaci v ČR,“ dodává autor s tím, že opozice boj s Orbánem přenesla na evropskou půdu, proto jsou zprávy ještě v angličtině kritičtější než ty v maďarštině.

Anketa

Vláda dá živnostníkům příspěvek 25 000 Kč. Je to moc, nebo málo?

63%
17%
20%
hlasovalo: 20296 lidí

Dle Konzervativních novin hlasovalo pro změnu zákona, který umožňuje výjimečný stav prodloužit na neurčito, i několik opozičních poslanců. „Opozice se pokusila zapracovat několik pozměňovacích návrhů, Fidesz je ale všechny zamítl. Poslanci vládní strany během jednání ujišťovali, že zákon se vztahuje pouze na nutná opatření v souvislosti s koronavirem a nejde o trvalé zmocnění vlády k mimořádným krokům. Viktor Orbán závěrem slíbil, že po skončení výjimečného stavu budou všechna práva vrácena do původního stavu. Opozice požadovala především omezení výjimečného stavu na pevně danou dobu,“ píší Konzervativní noviny.

Dle Konzervativních novin ani nejvyhraněnější opoziční web nevidí v zákonu posun k diktatuře, i když ho kritizuje. Změna je prý nutná, protože současný zákon o živelných pohromách je psán pro povodně, a tak si se současnou situací neví rady. „Pozastavení soudů, předpisy týkající se otevírání obchodů atd., to vše není v souladu se zákonem, jak je teď napsán, a vláda to udělat musí,“ píší Konzervativní noviny.

Jak noviny informují, Viktor Orbán má většinu v parlamentu již 10 let, námitka, že parlament nebude plnit kontrolní funkci je tedy prý lichá. Kvůli většině v parlamentu je prý Maďarsko již od roku 2015 ve stavu nouze. A stále platí, že musí být svolán na žádost jedné pětiny poslanců a 50 poslanců se může obrátit na ústavní soud s přezkumem zákona či předpisu. „Vláda nechtěla, aby opozice hlasovala pro, protože ji pak může další léta obviňovat, že jí házela klacky pod nohy v těžké situaci a nepodpořila opatření jako zavření škol, moratorium na splátky, zákaz vyhazování z nájmů atd. – to je poměrně běžná taktika Fideszu,“ dodávají Konzervativní noviny.

Dále Konzervativní noviny nabízejí stanovisko Tamáse Fabiána z nejčtenějšího maďarského zpravodajského webu Index, který je dle nich liberálně orientovaný. Fabián vysvětlil, že už teď při výjimečném stavu platí nařízení vlády jen 15 dní, ale samotný výjimečný stav trvá dále i po vypršení této lhůty, a to do odvolání. Novým zákonem se tedy zřejmě mění jen délka trvání nařízení vlády při výjimečném stavu, která nyní trvají nejdéle tak dlouho, jak dlouho je vyhlášený výjimečný stav.

„V době vyhlášeného výjimečného stavu se vláda může odchýlit od dodržování jakéhokoliv zákona, může pozastavit uplatňování jakéhokoli zákona, pokud je schopna odůvodnit, že tak činí z důvodu ochrany před epidemií a s ohledem na zmírnění následků,“ vysvětlil Fabián. Doplnil, že zda toho Orbán nezneužije, je otázka politického přesvědčení. „Od okamžiku vyhlášení výjimečného stavu disponuje Orbán takovými pravomocemi, jakými nedisponoval nikdo od doby změny režimu z let 1989–1990. Existuje výrazné nebezpečí, že se je pokusí uplatnit i v oblastech, které nesouvisí s obranou proti epidemii koronaviru, jako je například zákaz činnosti opozičních politických stran, omezení svobody projevu, anebo změna volebního systému,“ varoval.

Dále pravil, že parlament nelze obejít, že stále platí povinnost ho svolat, pokud si to bude přát alespoň pětina poslanců. Ale může se stát, že pokud koronavirus zasáhne v řadách poslanců, což údajně není vůbec přitažené za vlasy, tak parlament nebude usnášení schopný. A na závěr také doplnil, že kontrola parlamentu je stejně jen symbolická a pokud chce Orbán zachovat výjimečný stav, tak s většinou v parlamentu ho udrží i bez ohledu na opozici nebo skutečnou nutnost.

 

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Papaláši

Nemáte dojem, že se vy politici, evidentně SPD nevyjímaje, chováte jako papaláši? Přijde vám etické zvyšovat si platy, když většině lidem klesají, a když ještě k tomu pobíráte náhrady? Navíc podle vás je v pořádku a etické vůči nám lidem, kteří vše platíme z našich daní, pobírat náhrady v plné výši,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…