Dneškem nabývají účinnosti tři reformní zákony o službách ve zdravotnictví

01.04.2012 10:54

Dneškem nabývají účinnosti tři reformní zákony o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a zdravotnické záchranné službě. Rozšiřují práva pacientů a stanoví jim povinnosti. Dojezd sanitek se prodlouží z 15 na 20 minut. Lékařům hrozí za porušení zákona až milionová sankce. Platit začíná také novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, pojišťovny uhradí očkování proti rakovině čípku děložního dívkám od 13 do 14 let věku.

Dneškem nabývají účinnosti tři reformní zákony o službách ve zdravotnictví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

Podle ministra Leoše Hegera (TOP 09) přinesou zákony pacientům řadu změn k lepšímu. Lékaři i pacienti mluví o právní nejistotě, výklad řady ustanovení je prý nejasný.

Nové povinnosti pro nemocnice i pacienty

Úplnou novinkou a rozšířením práv pacienta je možnost určit, zda chce být oživován, když už o sobě nedokáže rozhodovat. Prohlášení platí pět let, musí mít písemnou formu, lze ho kdykoli změnit. Novinkou je i souhlas obou rodičů s léčbou dětí, podle kritiků však práva pacientů omezuje.

Poprvé je dána povinnost pro pacienty projevovat součinnost s poskytováním péče, řídit se pokyny lékaře a dodržovat léčebný režim. Svaz pacientů tvrdí, že lékaři tak dostanou možnost zbavit se nepohodlného pacienta. Pro zdravotnická zařízení znamenají nové zákony řadu povinností a zřejmě i komplikací.

Problémy lze očekávat i s úhradami, které v souvislosti s novými právy vzniknou. Pacient třeba před zásadní operací má právo na názor druhého odborníka. Není jasné, kdo ho zaplatí. Má také právo, aby zpráva o jeho zdravotním stavu byla předána jeho praktikovi, není ale stanoveno, kdo to zaplatí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…