Do konce června. Evropská komise prodloužila české vládě deadline

22. 3. 2012 18:40

Českou republiku čeká akční plán, který by měl vyřešit problémy s čerpáním a transparentností čerpání evropských peněz. Jeho naplnění je podle Jonase Hahna jak v zájmu České republiky, tak i v zájmu Evropské komise.

Do konce června. Evropská komise prodloužila české vládě deadline
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Nečas
reklama

Do konce června by měla vyřešit Česká republika své aktuální problémy s operačními programy a systémem čerpání Evropských peněz. Na tiskové konferenci ze společného jednání eurokomisařů s premiérem to řekl Jonas Hahn.

Premiér Petr Nečas slíbil spuštění a zavedení nového systému čerpání evropských peněz od dubna. Od dubna má být vytvořena i zvláštní metodická jednotka, kterou zavede novela zákona o veřejných zakázkách. Ta má podle Nečase zajistit transparentnost systému čerpání evropských peněz.

Problematickým zůstává program vzdělání ke konkurenceschopnosti. „Tam musíme napravit problémy. Chci poděkovat Evropské komisi za pomoc, pracujeme na napravení nedostatků,“ řekl předseda vlády Petr Nečas.

Když bude nejhůř, budeme schopní peníze přesunout do jiných programů, slíbil komisař

Jonas Hahn na tiskové konferenci uklidnil občany ČR tím, že si jsou evropští komisaři plně vědomi dopadu, jak jsou evropské peníze důležité pro ČR. „Peníze budou k dispozici, pokud bude existovat systém pro jejich správné využívání,“ přislíbil eurokomisař.

Ten vyjádřil přesvědčení, že Česká republika vyřeší aktuální problémy do konce června. Další z eurokomisařů Laszló Andor dodává, že problematickým zůstává program vzdělání ke konkurenceschopnosti.

„Proces nápravy není ukončen, zbývá ještě hodně práce. Budeme se snažit vyhnout se extrémním řešením,“ slíbil Laszló Andor s tím, že pokud to bude nutné, budou evropští komisaři schopni přesunout peníze do jiných oblastí a programů.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pal
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Funguje lockdown? Tyhle mrtvé nepočítají, nehodí se jim to, varuje ekonom

19:45 Funguje lockdown? Tyhle mrtvé nepočítají, nehodí se jim to, varuje ekonom

V Česku se stále vede debata, zda lidé umírají tzv. s covidem nebo na covid. Ale co ti, kteří zemřel…