Do plynu? Dejte si bacha! ČT dávala radostného Bangu a finále „kauzy Ortel“

15. 4. 2019 7:45

Minulé úterý Ústavní soud rozhodl, že rapper Radek Banga je poškozený v kauze výroků na jeho adresu po jeho protestu proti Tomáši Ortelovi. Soudy totiž sice v několika případech autory výroků potrestaly, ale nevedly Bangu jako poškozeného, což zpěvák považoval za nespravedlnost a Ústavní soud to odmítl. Banga je z rozhodnutí nadšen. Tématu se věnovala ve 168 hodinách Nora Fridrichová.

Do plynu? Dejte si bacha! ČT dávala radostného Bangu a finále „kauzy Ortel“
Foto: gipsy.cz
Popisek: Radek Banga alias Gipsy.cz

O co se jedná? V roce 2016, když Tomáš Ortel ze stejnojmenné skupiny dostal stříbrného Slavíka v kategorii Zpěvák roku, romský rapper Radek Banga nejdříve začal nesouhlasně pískat a pak opustil sál. „Když skupina Ortel začala přebírat ceny Českého slavíka, zvedli jsme se a protestovali. Udělali jsme to slušně, bez nadávek, demokraticky,“ tvrdí Banga na svém facebookovém profilu.

Anketa

Vadilo by vám, kdyby Zeman v přítomnosti Čaputové kouřil?

21%
79%
hlasovalo: 6575 lidí

Za tento protest sklidil těžkou palbu na sociálních sítích. „Já svůj protest vyjádřil ve virtuálním světě a následoval zřejmě doposud největší internetový rasově motivovaný útok v dějinách ČR. Přes 18.000 komentářů, z toho minimálně půlka splňovala podmínky trestného činu hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení,“ tvrdí zpěvák.

Umělec se kvůli výhrůžkám a rasistickým útokům obrátil na policii a soudy. Jedním z komentářů takto vyšetřovaných byl ten od 21letého Davida Šmída: „Ano, tak se tleská nacismu, teď už zbývá rozšířit ho co nejvíc to půjde, protože takový k.koti černí, Židi a tak dál musí opustit naši vlast, bílou vlast, Evropu a táhnout někam do p.dele, nebo ještě lépe je poslat do plynu jako dřív.“ Nora Fridrichová informovala, že za tento výrok soud pisateli uložil trest, neuznal však Bangu jako poškozeného. „Soud měl za to, že i když autor umístil příspěvek na facebookový profil zpěváka, byl spíše obecný a nemířil přímo na něj,“ dodávala moderátorka.

Repro ČT

S tím se Banga nesmířil a případ se nakonec dostal před Ústavní soud. A ten rozhodl, že Banga poškozeným je. Prý bylo porušeno stěžovatelovo právo na přístup k soudu a i když jsou výroky obecné, tak to podle Ústavního soudu neznamená, že nejsou mířeny na konkrétního člověka. „Nález Ústavního soudu dává podobně poškozeným naději, že už nesmí být přehlíženi, ani za urážky ve virtuálním prostoru,“ dodala Fridrichová, co může tento nález znamenat. Sám odsouzený David Šmíd tvrdí, že se případ „moc hrotí“ a neví, proč se zachází tak daleko. Je to podle něj zbytečné.

Šmídův výrok nebyl zdaleka jediný, který se pod Bangovým vysvětlením, proč odešel z Českého Slavíka, našel, ani jediný, který byl vyšetřován, a ani jediný, kde padl od soudu trest. Podobné vzkazy a výhrůžky chodily i jeho bratrovi. Podle pořadu 168 hodin padlo zatím 10 pravomocných rozsudků v kauze vyhrožování Bangovi. Z toho šest soudci řešili bez hlavního líčení soudním příkazem, nejčastějším trestem byla podmínka. A jako poškožený je Radek Banga zmíněn jen ve třech rozsudcích. Dohromady se prý policie zaměřila na 52 výroků a prověřovala 21 pisatelů.

Repro ČT