Švihlíková uvádí, že hlavní ratingové agentury (všechny ze Spojených států – Standard and Poors, Moodys a Fitch) se předháněly v sesazování ruského ratingu na úroveň bankrotu, čímž vytvářely dojem, že ruská ekonomika padá k zemi.
Místo toho ovšem dle ekonomky přišel šok, který ukazuje poněkud jinou tvář ruské ekonomiky. Posilování rublu vůči dolaru i euru je prý tak intenzivní, že z rublu učinilo v tomto roce prozatím dokonce „nejsilnější“ měnu. Pozoruhodné přitom údajně není ani tak to, jak tvrdě nevyšly prognózy o jeho dalším vývoji, ale i určité odpoutání kurzu od ceny ropy, které bylo pro rubl (a pro ropné ekonomiky obecně) dosti zásadní.
Švihlíková ovšem upozorňuje, že v ruské ekonomice i tak nalezneme varující trendy. Rusko prý bezesporu tento rok zaznamená propad ekonomiky (cca méně 4–5 %), inflace dosahuje 17 % a ta potravinová dokonce 26 %, což dle ekonomky odráží dlouhodobou potravinovou nesoběstačnost Ruska.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš