Donutilova Sněhurka s „pletí bílou jako mléko“: Věc má oficiální dohru

12.01.2016 12:24

Už několik stížností přišlo na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání kvůli pohádce Pravdivý příběh o Sněhurce, kterou dětský kanál České televize odvysílal loni 25. listopadu. Informoval o tom server Lidovky.cz.

Donutilova Sněhurka s „pletí bílou jako mléko“: Věc má oficiální dohru
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Logo ČT
reklama

Lidem, kteří si mediální radě stěžují, vadí, že pohádková postava potká černého manžela a bílá pleť je prý líčena jako slabost.

„Byla to moc hezká dívka. Žila sama a hledala si práci. Měla jednu velkou vadu – bílou pleť jako mléko a když na ni svítilo jen chvíli slunce, udělaly se jí na rukách a tvářích velké pihy. To se jí nelíbilo,“ čte herec Miroslav Donutil na začátku pohádky.

  • Celý text je ZDE

Sněhurka následně potká černého manžela a má s ním děti. To kritici přirovnávají k vnucování multikulturalismu dětem.

Vlna kritiky se na pohádku snesla podle serveru teprve poté, co na ni upozornil web Aeronet.cz. „Multi-kulti Sněhurka pro děti na ČT podle notiček poradce premiéra Sobotky. Uniklé e-maily opravdu dokazují, že ČT točí pohádky pro děti podle tezí poradců premiéra a zájmů NWO!“ zní titulek článku.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání krátce na to zaznamenala na pořad sérii stížností. „V pondělí přišly dvě a v úterý tři,“ řekl serveru Lidovky.cz vedoucí úřadu vysílací rady Petr Bartoš. „Vůbec nevím, jestli jsou ty stížnosti relevantní,“ dodal.

  • Celou pohádku najdete ZDE

Sám herec a bavič Miroslav Donutil se rovněž důrazně vyjádřil ke kauze večerníčku, který má uprchlíky představit v lepším světle. Donutil konstatuje, že na jednom pochybném zpravodajském serveru vznikl k tématu dokonce článek. Nevidí přitom důvod k tomu večerníček démonizovat, neb je o lásce. Pokud si někdo myslí, že je povolená láska jen mezi bílými lidmi na planetě, kráčí ve stopách Adolfa Hitlera.

V pohádce jde podle jeho slov o dobře známou Sněhurku, která se setká s černochem. Vzájemně se sebe dotknou, ona zjistí, že nemá prst černý, on vidí, že nemá po doteku prst bílý. Nakonec z této lásky vzniknou krásné děti. „Nebyly ani bílé, ani černé. Byly světlehnědé,“ vypráví herec.

Po odvysílání pohádky se strhl poprask veřejnosti, kterou jednak šokovala nečekaná variace klasického pohádkového příběhu, a rovněž v něm někteří viděli pokus o „imigrační večerníček“ neboli naučný pořad, objasňující dětským divákům otázku migrace a jak se k ní postavit. Jak se nedávno veřejnost dozvěděla, v České televizi se o takovém cyklu vážně debatovalo.

„Vlasta Burian za okupace natočil satirický pořad, kde se vysmíval Janu Masarykovi. Prý to byl jeho nejhorší výkon za celou kariéru – bylo vidět, že mu to je proti mysli. Vzpomněl jsem si na to, když jsem viděl Miroslava Donutila číst multikulturní pohádku o Sněhurce a černochovi od Aloise Mikulky,“ napsal například sociolog Petr Hampl. A mnozí z internetových diskutérů zašli ještě mnohem dále. Vrcholem byla výzva „Nechodťe na nic s Donutilem, ať nemá ani na suchý chleba“.

Herec a bavič si to ovšem nenechal líbit a na svém Facebooku kritikům během odpoledne rázně odpověděl. Postěžoval si na „nenávistné komentáře“, a dokonce se prý o něm objevil i článek, a to „na jednom pochybném ‚zpravodajském‘ serveru pro zkrachovalé politiky a podivíny“. 

Představu, že tento „večerníček o lásce“ je jakousi propagací uprchlíků, považuje Donutil za nesmyslnou. Jako příklad uvedl, že v seriálu České televize Doktor Martin, kde také hraje hlavní roli, vystupují jen bílí muži a ženy, ale žádného rozumného člověka by prý nenapadlo tvrdit, že jde o pořad propagující árijskou rasu. „Pokusy o rasovou čistotu jsme tu už měli, a jestli má nějaké politické hnutí ambice vyzkoušet, zda Hitlerův recept na úspěch bude fungovat na české voliče, ať to zkusí, ale spálí se, protože jsme země plná sebevědomých lidí,“ píše dále Donutil.

Pohádka koluje po internetu

Video pohádky se nyní s vulgárními komentáři šíří na antiislámských částech českého Facebooku. 

„Tohleto vážně točí ČT za naše poplatky? Nemluvě o prostituování Donutila?“ pozastavuje se glosátor Petr Paulczynski. Ještě rázněji se vyjádřil Petr Sedláček, který je znám svojí podporou předsedy hnutí Blok proti islámu Martina Konvičky a sociologa Petra Hampla. „Nechodťe na nic s Donutilem, ať nemá ani na suchý chleba,“ píše. 

Svoji kritiku připojil i sám Hampl. „Vlasta Burian za okupace natočil satirický pořad, kde se vysmíval Janu Masarykovi. Prý to byl jeho nejhorší výkon za celou kariéru – bylo vidět, že mu to je proti mysli. Vzpomněl jsem si na to, když jsem viděl Miroslava Donutila číst multikulturní pohádku o Sněhurce a černochovi od Aloise Mikulky,“ píše Hampl s tím, že Mikulka je dle jeho názoru nejgeniálnější pohádkář v této zemi. „Ale nevěřil bych, že tahle patlanina je od něj,“ podotkl.

„Ubohé, nudné, ani stopy po obvyklém mikulkovském nadhledu a jeho vtipech. Úplně z toho čiší snaha odbýt tu práci co nejrychleji, říct politicky korektní sdělení a mít pokoj. Osobně nevidím žádný důvod, proč by bílá žena nemohla chodit s černochem a proč by bílý muž nemohl mít třeba kubánskou milenku. Ale je třeba kvůli tomu vytvářet takové stupidní agitky? Nebylo by lepší nechat to na lidech, aby si vybrali sami?“ táže se Hampl.

Česká televize se již v minulosti stala terčem kritiky za určování názoru k uprchlické krizi. V září totiž odvysílala na své stanici Déčko pořad, v němž dětem ukazovala to, že uprchlíci jsou vesměs hodní a potřebují pomoct. „Buďte bez obav, spolehněte se, pomůžeme vám,“ telefonuje moderátor z Planety YÓ uprchlíkům z Planety NE. 

Anketa

Co soudíte o silvestrovském sexuálním násilí v Kolíně nad Rýnem a jiných městech v Německu?

hlasovalo: 11807 lidí

„Proč, proč? Protože je na jejich Planetě NE nechtějí. A my je nemůžeme nechat, aby ve vesmíru pluli na svých vratkých korábech,“ uvedl moderátor na vysvětlenou, že prchají z hororové planety. „Na Planetě NE je to od rána do večera samý horor. Proto odtud všichni utíkají. Ani se jim nedivím,“ řekla spolumoderátorka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Sarajevský atentát“ byla první dezinformace. Novinář Leschtina k narozeninám Klause

15:43 „Sarajevský atentát“ byla první dezinformace. Novinář Leschtina k narozeninám Klause

Jiří Leschtina je veteránem českého komentariátu již od devadesátých let. Ani on proto nemohl odolat…