Rusko se potýká s hospodářskými sankcemi, které na ně uvalil Západ, a také s prudkým snížením cen ropy. Celkem chce Moskva na zažehnání ekonomických problémů vyčlenit 2,3 miliardy rublů.
Analytik mezinárodních vztahů Vladimír Votápek na dotaz redaktorky České televize ujistil, že Evropská unie by proti Rusku mohla prakticky ve všech směrech ještě přitvrdit. Zmínil například zavádění embarga na ruské výrobky, nebo odmítání víz všem osobám spojeným s ruským státem. „Ale myslím si, že k tomu vůle nebude,“ zakroutil skepticky hlavou.
Pak analytik vysvětloval, že zhoršení sociální situace v Rusku, které by sankce přinesly, by zkomplikovalo vnitropolitickou situaci Vladimíra Putina. „V ruské elitě stoupá napětí. Začíná se ozývat proud, který téměř rok mlčel, tedy těch, kteří nesouhlasí s tím Putinovým dobrodružstvím,“ uvedl. Má to prý až komické podoby, kdy noviny, aby ukázaly loajalitu, kritizují prozápadní politiky, ale v podtextu dávají občanům možnost seznámit se s jejich argumenty.
Bohatí oligarchové jsou podle něj pod kontrolou tajných služeb, a proto se proti Putinovi zatím nepostavili. Sám Vladimir Putin ale prý projevuje obavy a necítí se jistý. Důkazem je například to, že jen velmi mírně kritizoval šéfku centrální banky za propad rublu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav