Dvě noci jsem nespal, než jsem to napsal. Halík o kritickém textu k Charlie Hebdo i prezidentské kandidatuře

14.01.2015 18:21

O svém názoru na dnešní vydání kontroverzního satirického časopisu Charlie Hebdo, o odezvě, kterou vyvolal jeho kontroverzní článek v Lidových novinách, nebo o svém názoru na muslimský svět diskutoval dnes v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu katolický kněz, nositel prestižní Templetonovy ceny Tomáš Halík s moderátorkou Helenou Šulcovou.

Dvě noci jsem nespal, než jsem to napsal. Halík o kritickém textu k Charlie Hebdo i prezidentské kandidatuře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mši při příležitosti výročí čtvrtstoletí od listopadové revoluce sloužil v kostele Nejsvětějšího Salvátora Tomáš Halík
reklama

V úvodu pořadu přiznal, že obálka dnešního vydání satirického týdeníku Charlie Hebdo, které bylo prvním po vyvraždění části jeho redakce dvojicí islámských radikálů, mu připadá velmi laskavá. Přiznal ale, že i tak je podoba obálky svým způsobem provokace, protože islám zapovídá zobrazování Proroka.

Dokázal bych pochopit proticírkevní malůvky v době, kdy byla církev velmi mocná

V pořadu se snažil také vysvětlit své výhrady, které má k zesměšňování jednotlivých světových náboženství na stránkách Charlie Hebdo. Uvedl, že by dokázal pochopit proticírkevní malůvky v době, kdy byla církev velmi mocná. Nyní má ale katolická církev moc jenom v síle jejích argumentů.

Na druhou stranu nemá nic proti tomu, když je lidská stránka náboženství vystavena humoru. Prý se tím chrání symboly, "aby se nestaly modlami“.

Znám stovky vtipů na katolické kněze

Přiznal, že zná stovky vtipů na katolické kněze. Jeden z nich prý vypravoval tehdejšímu papežovi Janu Pavlu II. Když to pak vyprávěl velvyslanci, který mu tento vtip řekl, tak prý myslel, že ho raní mrtvice.

Přiznal také, že než napsal článek pro Lidové noviny, v němž kritizoval karikatury v Charlie Hebdo, které urážejí jednotlivá světová náboženství, tak prý předtím dvě noci nespal a stále připravený text opravoval. Na druhou stranu prý ale nikdy nešel do politiky proto, aby mohl svobodně říkat, co si myslí.

Dostal jsem stovky podpůrných mailů

Sám prý byl překvapen, že mu po otištění zmíněného článku přišly stovky podpůrných mailů. "Dostal jsem i sprosté anonymy,“ přiznal a dodal, že se z odporu "nezblázní“, protože je na něj zvyklý. Jako perličku ocitoval jeden z ohlasů: "Pane, vy chcete omezit svobodu slova, vás by neměli do rádia pustit!“

Ohledně islámského radikalismu konstatoval, že i z Bible by mohl ukázat "řadu strašlivých citátů“, z nichž by se dalo soudit, že křesťanství je příšerné. "Ty texty reagovaly na určitou dobu,“ vysvětlil. Podobně i islám je založený na posvátných textech, z nichž je možné si vybrat téměř cokoliv. "U islámu je problém, že se k těm textům přistupuje ahistoricky, jako že spadly z nebe,“ podotkl.

Chtějí-li původní Evropané přežít, musí mít děti. Ale zatím k tomu moc ochotni nejsou

Ke snahám některých politiků deportovat z Evropy muslimy řekl, že to je nesmysl. Problém je podle něj v tom, že mnoho mladých Evropanů není ochotno zakládat rodiny a mít děti. A tak počet muslimů bude dál stoupat, i když sem nebudou další přistěhovalci přicházet. „Jestliže chceme, aby původní obyvatelé Evropy zůstali, musí mít děti,“ poznamenal lakonicky.

V závěru pořadu odpovídal na dotaz, zda bude kandidovat na post prezidenta. Přiznal, že na to nemá vůbec chuť, i když jej k tomu stále někdo vyzývá. Připustil, že může nastat situace, kdy mu svědomí řekne: "Musíš jít, hochu, do boje." "Ale doufám, že taková situace nenastane,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

4:43 „Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

Češi začínají po mnoha měsících tvrdých zákazů znovu normálně žít, a přestože zahrádky oficiálně otv…