EU se za pár let rozpadne, tak jako SSSR. Markéta Šichtařová si k tomu vzala velký průzkum

31.05.2019 13:02

Ekonomka Markéta Šichtařová má za to, že se EU za pár let rozpadne. Rozpadne se stejně, jako se kdysi rozpadl Sovětský svaz. Ten se tehdy pokusil zreformovat Michail Gorbačov. Většina politiků o dnešní EU také tvrdí, že se musí zreformovat. Ale podle ekonomky by si měli uvědomit, že některé projekty zreformovat zkrátka nejdou. Čeká je zánik.

EU se za pár let rozpadne, tak jako SSSR. Markéta Šichtařová si k tomu vzala velký průzkum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Markéta Šichtařová se nijak netají tím, že je k EU kritická. O to víc ji zaujaly volby do Evropského parlamentu. Zaznamenala totiž, že prakticky všechny české politické strany hovořily v kampani o tom, že je EU třeba zreformovat. Ale podle Šichtařové má tento plán háček.

„Jako by někteří zástupci ČR byli v EP už po několikáté a stále dokola chtěli EU reformovat. Jenomže skutek utek´. Roky řečí o reformě, a nic. Jestlipak to náhodou nebude tím, že některé projekty jsou prostě z podstaty nereformovatelné? Vezměme si takový SSSR. Když přišel Gorbačov s řečmi o ‚reformě‘ a perestrojce, výsledek byl jediný: Než něco stačil rádoby zreformovat, impérium se mu začalo pod rukama rozpadat,“ připomněla Šichtařová.

K ruce si vzala také průzkum britského listu The Guardian, který ukázal, že podle více než poloviny respondentů ze 14 zemí společenství se může EU rozpadnout do dvaceti let. Vyjádřili se tak lidé ve Francii, Německu, Itálii, Nizozemí, Rakousku, Slovensku, Rumunsku, Řecku, ČR a v Polsku. A EU bez Francie si podle Šichtařové prakticky nelze představit.

Pokud existuje někdo, kdo věří v nesmrtelnost EU, má si pode Šichtařové vzpomenout na mnoho jiných impérií, jejich tvůrci věřili, že přetrvají navěky. Ať už jde o Římskou říši, španělsko-portugalské koloniální panství nebo britské impérium a sovětské impérium. Všechny se rozpadly.

Většina obyvatel EU si rozpad společenství nepřeje, což připustila i Šichtařová. Jenže titíž lidé prý vidí, jak politici jako francouzský prezident Emmanuel Macron nebo německá kancléřka Angela Merkelová chtějí společenství utvořit k obrazu svému a neberou přitom v potaz skutečnost, že se tento obraz nemusí líbit většině obyvatel společenství. Právě to může realisticky přivodit rozklad EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velké dusno kolem Petra Pavla: Novinář vypustil na veřejnost, co prý dělal za komunistů. A generál bouchl do stolu

16:40 Velké dusno kolem Petra Pavla: Novinář vypustil na veřejnost, co prý dělal za komunistů. A generál bouchl do stolu

Server Echo24.cz si posvítil na komunistickou minulost generála Petra Pavla. Ukazuje se prý, že Pave…