Ekonom Kohout odhaluje katastrofu Evropy: Vše se může zhroutit, dobré možnosti už nejsou

30.08.2018 9:05

Ekonom Pavel Kohout se ve svém komentáři pro Lidové noviny vyjádřil k Německu a měnovému dilematu. Uvedl také, že buď se Evropa smíří s vyšší inflací, nebo ji čeká hospodářská stagnace.

Ekonom Kohout odhaluje katastrofu Evropy: Vše se může zhroutit, dobré možnosti už nejsou
Foto: archiv
Popisek: Pavel Kohout přijel na besedu do Zlína na pozvání Strany svobodných občanů.
reklama

„V říjnu 2019 vyprší funkční období dosavadního prezidenta Evropské centrální banky. Od roku 2011 je jím italský bankéř Mario Draghi – muž, který podle převládajícího názoru dokázal zachránit euro, ale který rovněž čelí kritice. Zejména ze strany Německa,“ popisuje Kohout a připomíná Draghiho věty z července 2012. „V rámci našeho mandátu je ECB připravena udělat, cokoli bude třeba, aby zachránila euro. A věřte mi, bude to stačit,“ pronesl tehdy Draghi. 

Fotogalerie: - O strašáku euroislamizace

Centrum pro studium politického islámu vychází z i...
Centrum pro studium politického islámu vychází z i...
Centrum pro studium politického islámu vychází z i...
Americký odborník na politický islám a autor řady ...
Centrum pro studium politického islámu vychází z i...
Centrum pro studium politického islámu vychází z i...

Anketa

Vadí vám Zemanovy výroky, kterými žertuje o zabíjení novinářů?

11%
89%
hlasovalo: 13689 lidí

A Kohout si všímá i toho, jak po slovech následovaly činy a jaký program Draghi prosadil. Díky němu se podle Kohouta nezhroutily veřejné finance Itálie, Španělska a dalších rizikových zemí eurozóny.

„Draghiho politika ‚cokoli bude třeba‘ měla a má dopad i na soukromé finance,“ konstatuje Kohout s tím, že evropské podniky se levně financují dluhem.

Jak však také Kohout dodává, nízké úrokové sazby nemají jen výhody. „Vysoké ceny nemovitostí představují problém pro rodiny, které chtějí bydlet. Nízké úroky trestají ty, kdo si budují finanční rezervy. Draghiho program je gigantickou dotací dlužníkům na úkor věřitelů,“ zmínil Kohout. 

A jak uvádí dále, Draghiho nástupce bude muset řešit otázku normalizace měnové politiky. „Pokud se novým prezidentem ECB stane Němec – například Jens Weidmann, současný prezident Bundesbanky a zároveň člen Řídící rady ECB – lze očekávat tvrdší postoj,“ zmínil Kohout s tím, že Němci jsou od hyperinflace odpůrci financování státu cestou nákupu dluhopisů centrální bankou pomocí nekrytých peněz. 

„Ať už bude novým prezidentem ECB kdokoli, měl by si uvědomit, že dnešní eurozóna je spíše v situaci západních spojenců po válce. Dluhy jí nikdo neodpustí. Zásadní zpřísnění měnové politiky by mohlo způsobit recesi, nebo dokonce krizi. Prosperita dnešní Evropy je založena na velkých veřejných dluzích a ještě větších dluzích soukromého sektoru. Omezte dluhy a evropská ekonomika se zhroutí jako dům z karet,“ uzavřel Kohout. Řešením pak podle jeho závěru není společný evropský rozpočet a zvýšená míra přerozdělování neboli všeobecná nezodpovědnost na úkor ostatních. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…