Ekonom Ungerman zdvihá prst proti těm, co se smějí Rusku a radují se z jeho problémů

18.12.2014 10:43

Pád rublu prý udělal řadě českých novinářů bláznivou radost, že byl Putin konečně zahnán do kouta. Ekonom Jaroslav Ungerman, expert odborů a poradce Andreje Babiše, ale varuje, že závažné následky tvrdě pocítíme i my.

Ekonom Ungerman zdvihá prst proti těm, co se smějí Rusku a radují se z jeho problémů
Foto: ČT
Popisek: Jaroslav Ungerman

Ungerman ve svém komentáři zveřejněném na serveru a2alarm.cz poznamenává, že kromě zcela nepochybných politických důsledků v podobě zvýšeného ruského podráždění, máme co dělat i s velmi nebezpečnou krizí ekonomickou. A to tak závažnou, že nejspíš vůbec nejsme schopni dohlédnout jejích konců.

Nejviditelnějším důsledkem pro Českou republiku jsou v současnosti úvěry, poskytované ruským firmám Českou exportní bankou. Nedávno vydala banka prohlášení, že je ohroženo splácení části půjček ruským firmám. Teď jsou jednoznačně ohroženy všechny úvěry. Kurs osmdesát nebo sto rublů za euro není udržitelný pro žádného ruského podnikatele majícího úvěr v eurech. Navíc tyto půjčky soukromníkům nejsou garantovány ruským státem.

Dlužníci tedy nebudou schopni splácet a banka začne vyjednávat s věřitelem o prodloužení splatnosti, snížení splátek nebo rovnou prominutí části úvěru. Druhou alternativou je poslat ruského dlužníka do dražby a z ní pak po dlouhé době získat možná ani ne desetinu původní částky. Ungerman poznamenává, že toto není žádné ruské specifikum, protože podobné věci se děly i u nás.

Celý komentář si přečtěte ZDE

„To, čeho jsme svědky, není hra. Je to reálný ekonomický vývoj a v něm – ať se nám to líbí nebo ne – jsou i poražení. A my mezi ně budeme patřit,“ píše ekonom.

Podle Ungermana jsme nepochybně svědky roztáčení dalšího kola hospodářské krize. Pociťovat uspokojení nad tím, že má někdo jiný problémy, je prý v této situaci velmi hloupé. Ungerman na závěr cituje Gogolova Revizora: „Čemu se smějete? Sami sobě se smějete!“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

21:41 Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

Spolu s koncem týdne je zde tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi. A dnes bylo …