Ekonomka vyhlíží rok 2018: Potraviny ještě podraží, nájmy dál porostou

29.12.2017 7:26

Česká ekonomika šlape tak dobře, že patříme mezi premianty EU. Má to ovšem také stinnou stránku. Daní za nárůst zakázek či platů ve firmách je zdražování. V roce 2017 se lidé museli srovnat s rychlým růstem cen potravin, hypoték i nájmů bytů. Páteční MF Dnes píše, že zdražování bude pokračovat i v roce 2018. Ekonomové se však přou o to, jak rychlé zdražování bude.

Ekonomka vyhlíží rok 2018: Potraviny ještě podraží, nájmy dál porostou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Lidé by se měli připravit na to, že v roce 2018 budou dál zdražovat potraviny, nájmy, hypotéky, ale občané si připlatí víc také za elektřinu nebo za vodu.

„Potraviny ještě podraží. Nájmy se také pravděpodobně zvýší a pohonné hmoty nebudou levnější,“ očekává ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Na růst cen potravin jsou přitom občané poměrně citliví. Potravináři však tvrdí, že se ceny potravin stabilizují.

A ti, kteří si letos budou chtít koupit byt, si možná připlatí až deset procent. „Lze očekávat růst cen zhruba o dalších až deset procent,“ předjímá mluvčí developera Central Group Marcela Fialková.

Ti, kteří se v roce 2018 vydají na zahraniční dovolenou, mohou počítat s tím, že ušetří. Česká národní banka už neoslabuje korunu, takže ceny dovolených mohou poklesnout. Při průměrné ceně zahraniční dovolené na úrovni 17 tisíc korun by bylo možné ušetřit až 1200 korun, i když bude záležet na destinaci a na konkrétním operátorovi.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

důchodová reforma

Dobrý den, kdy předložíte návrh důchodové reformy? Sliboval jste to v březnu, a už jsme za polovinou. A už jste o ní jednal s opozicí, protože čím déle s ní začnete jednat, tím se celý proces oddaluje nebo hodláte shválit i bez ní a čekat, že až se karty obrátí, zase bude zrušena?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

15:00 Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

Z pádu Credit Suisse bude zřejmě profitovat největší švýcarská banka UBS. Už jen proto, že záruky po…