Elektronické zdravotní knížky? Naplno funguje polovina, přiznal šéf IZIP

19.01.2011 21:19

Jiří Pašek, který vede společnost IZIP starající se o provoz elektronických zdravotních knížek navštívil středeční Hydepark. Divákům vysvětloval potřebnost celého systému a obhajoval jeho problematické zavádění.

Elektronické zdravotní knížky? Naplno funguje polovina, přiznal šéf IZIP

„Ve více než polovině elektronických zdravotních knížek jsou informace, které tam vložili lékaři," uvedl Pašek. Navíc všichni vlastníci elektronické zdravotní knížky v ní naleznou kompletní výkaz své zdravotní péče, a to včetně předepsaných léků.

Největším problémem, se kterým se projekt jednotné zdravotní dokumentace potýká, je nízký zájem lékařů. Za každý zápis do zdravotní knížky jim IZIP vyplácí dvě koruny, ukazuje se ale, že taková pobídka není dostatečná.

Musíme motivovat lékaře

„Zdá se, že jsme narazili na limity našeho motivačního programu," přiznal ředitel Pašek, vzápětí ale dodal, že jeho firma ve spolupráci s VZP připravuje novou podobu motivačního systému. Práce s elektronickou zdravotní knížkou by měla být i v budoucnu pouze dobrovolná.

Vloni do systému vstoupilo šest tisíc lékařů, přičemž svou knížku mají více jak dva miliony a tři sta tisíc Čechů. Založení jednoho pacientského účtu vyjde celkem na 360 korun, podle Jiřího Paška je přitom obvyklá cena v podobných případech více než dvojnásobná. V ceně je i odměna 150 korun, kterou dostane úspěšný náborář, jenž získá klientův souhlas se zapojením.

Pirátům se bráníme

Za provoz elektronické verze zdravotní dokumentace pro své klienty zaplatí Všeobecná zdravotní pojišťovna ročně 70 milionů korun, celkem IZIP za všechny své služby inkasuje 240 milionů ročně.

Ředitel IZIPu odpovídal i na časté otázky týkající se bezpečnosti. „Za celou dobu nedošlo k žádnému bezpečnostnímu incidentu, nedošlo k žádnému úniku dat, k žádnému zneužití dat," prohlásil hrdě. Potvrdil, že dochází k desítkám digitálních útoků na servery IZIPu.

Většina lidí nevěří

„Ale ty končí na firewallech (prostředek, který chrání počítačové systémy proti útoku zvenčí, pozn. red.) našeho systému," uzavřel Jiří Pašek.

I přes přesvědčivou argumentaci a suverénní vystupování vyjádřilo Paškovi svou podporu pouze 38 procent hlasujících diváků České televize, zbytek celou situaci vidí opačně.

Více:

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jac

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo zaplatí odškodné?! Markéta Šichtařová udeřila na aktivisty z hnutí MeToo, jejichž hlavní symbol se hroutí

17:26 Kdo zaplatí odškodné?! Markéta Šichtařová udeřila na aktivisty z hnutí MeToo, jejichž hlavní symbol se hroutí

Ekonomka Markéta Šichtařová přivítala fakt, že obvinění Kevina Spaceyho ze sexuálního obtěžování byl…