Exkluzivně na PL: Čínský velvyslanec o druhém fóru „Pásmo a Stezka“ pro mezinárodní spolupráci, které přineslo řadu výsledků

07.05.2019 11:38

ParlamentníListy.cz získaly jako jediné médium text velvyslance Čínské lidové republiky Zhanga Jianmina, ve kterém hovoří o úspěšném druhém fóru „Pásmo a Stezka“ pro mezinárodní spolupráci, které se konalo ve dnech 25. – 27. dubna se v Pekingu. Tento text vydáváme bez redakčních zásahů či úprav.

Exkluzivně na PL: Čínský velvyslanec o druhém fóru „Pásmo a Stezka“ pro mezinárodní spolupráci, které přineslo řadu výsledků
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Velvyslanec Zhang Jianmin
reklama
Ve dnech 25. – 27. dubna se v Pekingu úspěšně konalo druhé fórum „Pásmo a Stezka“ pro mezinárodní spolupráci. Měl jsem to štěstí, že jsem mohl v Číně doprovázet prezidenta Zemana s delegací a být přítomen na této výjimečné akci. Fórum přineslo řadu výsledků, které se projevily především v následujících třech ohledech:
 
Za prvé, posílení mezinárodního konsenzu o budování iniciativy „Pásmo a Stezka“. Fóra se zúčastnilo celkem čtyřicet vedoucích představitelů států a mezinárodních organizací a více než šest tisíc zahraničních hostů ze sto padesáti zemí a devadesáti dvou mezinárodních organizací. Během fóra bylo vydáno společné prohlášení účastníků kulatého stolu vedoucích představitelů, které specifikuje cíle a opatření vysoce kvalitního budování iniciativy „Pásmo a Stezka“, zachovává otevřený, zelený a transparentní koncept spolupráce „Pásmo a Stezka“, hájí vysoký standard, prospěšnost pro životy lidí a udržitelnost a opakuje závazky k posilování multilateralismu a k budování partnerství pro globální konektivitu, aby se zlepšily životní podmínky lidí ve všech zemích. 
 

Fotogalerie: - Zeman znovu v Číně

Prezident Zeman v Pekingu s čínskou vicepremiérkou
Miloš Zeman po přistání v Číně
Prezident Zeman v Pekingu jednal s vedením společn...
Ceremoniál podpisu obchodních dohod v sídle Bank o...
Prezident Zeman na české ambasádě v Pekingu
Prezident Zeman na byznys fóru v Číně
 
Za druhé, prohloubení výsledků bohaté praktické spolupráce ve všech oblastech. Za šest let od zahájení iniciativy „Pásmo a Stezka“ dosáhly vlády, regiony a firmy z různých zemí řady konsenzů o spolupráci a přijaly důležitá opatření vedoucí k množství výsledků v rámci této iniciativy. Do dnešní doby podepsalo 127 zemí včetně České republiky a 29 mezinárodních organizací s Čínou dokumenty o spolupráci v rámci iniciativy „Pásmo a Stezka“. Čína jako hostitelská země fóra shrnula konkrétní výsledky spolupráce mezi jednotlivými stranami do seznamu o 283 položkách, který dokazuje množství výsledků spolupráce „Pásmo a Stezka“ v nejrůznějších oblastech jako jsou obchod a investice, udržitelný rozvoj, vzájemná reflexe mezi kulturami nebo technologické inovace. 
 
Za třetí, rozšíření otevřené a inkluzivní platformy pro mezinárodní spolupráci. V rámci iniciativy „Pásmo a Stezka“ představuje fórum nejvyšší platformu pro mezinárodní spolupráci, která se již stala důležitým kanálem pro upevňování konsenzu a plánování spolupráce mezi všemi zapojenými stranami. V průběhu tohoto fóra se uskutečnily slavnostní zahájení, kulatý stůl vedoucích představitelů, setkání na vysoké úrovni, dvanáct tematických fór a jedno shromáždění zástupců firem. Současně s pokračováním dvou- a trojstranné spolupráce bylo iniciováno založení více než dvaceti multilaterálních platforem pro dialog a spolupráci týkajících se čínsko-evropského vlakového spojení, přístavů, financí, cel, účetnictví, daní, energetiky, ochrany životního prostředí, kultury, think-tanků, médií a dalších oblastech, ve kterých všech jde hlavně o vzájemně výhodnou mezinárodní spolupráci. 
 

Fotogalerie: - Šťastný Čínský Nový rok

Oslava Čínského Nového roku ve znamení vepře v býv...
Oslava Čínského Nového roku ve znamení vepře v býv...
Oslava Čínského Nového roku ve znamení vepře v býv...
Oslava Čínského Nového roku ve znamení vepře v býv...
Oslava Čínského Nového roku ve znamení vepře v býv...
Oslava Čínského Nového roku ve znamení vepře v býv...
 
Prezident Zeman, který se letošního druhého fóra zúčastnil s početnou delegací, uskutečnil velmi produktivní schůzku s prezidentem Xi Jinpingem a kromě toho se setkal se zástupci mnoha čínských firem a byl svědkem podpisu řady dvoustranných dohod o spolupráci. Věřím, že za společného vedení nejvyššími představiteli našich dvou zemí budou obě strany dále prohlubovat vzájemnou politickou důvěru a rozšiřovat vzájemně prospěšnou praktickou spolupráci a že společné budování iniciativy „Pásmo a Stezka“ bude pokračovat, aby se úroveň čínsko-českého strategického partnerství stále zvyšovala. 
 
„Pásmo a Stezka“ má původ v Číně, ale s ní spojené příležitosti a dosažené výsledky patří světu. Čína je připravená posilovat spolu s Českou republikou strategickou konektivitu v rámci iniciativy „Pásmo a Stezka“, aktivně hledat další možnosti praktické spolupráce na ještě vyšší úrovni a v ještě více oblastech a podporovat rozvoj čínsko-české spolupráce „Pásmo a Stezka“ na ještě vyšším standardu, s vyšší kvalitou a efektivitou, aby starodávná hedvábná stezka v nové době ožila a poskytla energii globálnímu úsilí o vytvoření jedné komunity lidstva se společnou budoucností. 
 
Zhang Jianmin, velvyslanec Čínské lidové republiky
 
 
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Barbora Richterová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

10:05 Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

Před pár dny herečka Aňa Geislerová vyzvala radní ČT Hanu Lipovskou, aby se někdy jela podívat na fi…