Exministr Vondra varuje: Povládnou nám komunisti, agenti a konfidenti

17.01.2014 16:06

Bývalý ministr a disident Alexandr Vondra se u příležitosti výročí smrti Jana Palacha zamyslel nad jeho odkazem. Jeho čin vysoce oceňuje a lituje, že ani dnes se prý k němu česká společnost nedokáže postavit čelem.

Exministr Vondra varuje: Povládnou nám komunisti, agenti a konfidenti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra.

Rozhodně nesouhlasí s tvrzením, že jeho smrt byla k ničemu. Považuje to za „blbé řeči“. „Pro mě osobně byl Palach daleko důležitějším symbolem než třeba Dubček. Ano – Palach nastavil společnosti zrcadlo a lidé pohledem na něj zůstali oslepeni. Ultimativní čin byl výzvou, ale odpověď na ni přišla až po dvaceti letech. Až skrze ni získal Palachův čin svůj pravý smysl,“ myslí si Vondra.

Rozpaky z Palachova sebeupálení

I proto nechápe, že Češi stále nepřijímají Palachův čin tak, jak by prý správně měli. „Tím spíš je zarážející, že ani dnes, čtvrt století po pádu komunistické totality, se neumíme postavit k Palachovu odkazu více čelem. Nejlepší film musela natočit polská režisérka. Před lety nabízel francouzsko-maďarský sochař krásné dílo Praze. Po různých peripetiích a dlouhém dohadování našla socha své místo aspoň v Mělníce, kde Palach na střední škole studoval,“ vypravuje bývalý disident.

A vzhledem k tomu, kdo se brzy ujme moci, je podle něho důležité si neustále připomínat jak Palachův odkaz, tak rozpaky lidí. „Tím spíš, když v posledních volbách vyhrála strana, která má ve svých řadách největší podíl `bývalých` komunistů, na druhém místě skončil subjekt, v jehož čele stojí `bývalý` agent StB a třetí skončila strana, která se dodnes nestydí sama sebe nazývat `komunistická` a zároveň ji vede také bývalý konfident,“ dodává Vondra.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: lze

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…