Expert od Bobošíkové: Sobotka by opět propadl z ekonomie

01.05.2013 11:54 | Zprávy

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se nechal slyšet, že prý příčinou ekonomické krize jsou nízké daně. Suverenita s tímto tvrzením nesouhlasí. Naopak se domnívá, že příčinou byl rozmach sociálního státu po 2. světové válce, který vysál všechny vlastní příjmy. Místopředseda strany Suverenita – Blok Jany Bobošíkové Václav Musílek reagoval na jeho slova a své vyjádření poslal ParlamentnimListům.cz.

Expert od Bobošíkové: Sobotka by opět propadl z ekonomie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Bobošíková

O tom, že bezprecedentní zadlužení většiny evropských států je obrovským balvanem prý není sporu, píše se v reakci. „Problém je ale v tom, že nevzniklo díky nízkým daním. Průměrné zdanění ve státech EU, včetně odvodů, je v porovnání se zbytkem světa velmi vysoké. Příčina tkví na výdajové straně rozpočtů. Rozmach sociálního státu blahobytu po 2. světové válce spolehlivě vysál všechny vlastní příjmy a postupně dotlačil vlády k žití na dluh, které se stalo pro některé z nich nezvládnutelné,“ myslí si Musílek.

V Evropě prý přestalo platit, že plat se dostává za práci, že zisk je odměnou za úspěšný podnikatelský záměr a že sociální zajištění je na prvním místě úlohou rodiny. Politici, zvláště ti levicoví, ale nejen oni, naučili prý občany evropských států myslet obráceně. Píše se to alespoň v prohlášení místopředsedy Suverenity. „Namísto odměny za výkon, nárokové dávky na všechno možné i nemožné bez ohledu na vlastní přičinění, namísto podnikatelských inovací džungle nejprve státních, a nyní především evropských, dotací, namísto rodinné solidarity neadresná solidarita všech se všemi.“

Stát chce o všem rozhodovat

Z minimálního a efektivního státu se stal podle tvrzení Suverenity nenakrmitelný bumbrlíček, který strká prsty do všeho a o všem chce prostřednictvím svých politiků, a ještě více úředníků, rozhodovat, vše kontrolovat a omezovat. Dále se v prohlášení píše, že tento proces nabral na nebývalých obrátkách růstem evropské byrokracie, což situaci dále zhoršilo. „Ta jednou viditelně, většinou však nenápadně a pozvolna, vytvořila nad už tak zbytnělými státními aparáty extrémně centralistické a mimo jakoukoli demokratickou kontrolu jednající mocenské centrum s mimořádnými pravomocemi. Těm chce předseda ČSSD předat další kompetence, tentokrát rozhodování o výši daně z příjmu právnických osob,“ varuje muž od Bobošíkové.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Volby po německu, ne po americku. Klaus nemá velká očekávání ohledně října

15:57 Volby po německu, ne po americku. Klaus nemá velká očekávání ohledně října

Rozhovor bývalého prezidenta Václava Klause s moderátorem Thomasem Kulidakisem v podcastu Chuť moci …