Expert od Bobošíkové: Sobotka by opět propadl z ekonomie

01.05.2013 11:54

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se nechal slyšet, že prý příčinou ekonomické krize jsou nízké daně. Suverenita s tímto tvrzením nesouhlasí. Naopak se domnívá, že příčinou byl rozmach sociálního státu po 2. světové válce, který vysál všechny vlastní příjmy. Místopředseda strany Suverenita – Blok Jany Bobošíkové Václav Musílek reagoval na jeho slova a své vyjádření poslal ParlamentnimListům.cz.

Expert od Bobošíkové: Sobotka by opět propadl z ekonomie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Bobošíková
reklama

O tom, že bezprecedentní zadlužení většiny evropských států je obrovským balvanem prý není sporu, píše se v reakci. „Problém je ale v tom, že nevzniklo díky nízkým daním. Průměrné zdanění ve státech EU, včetně odvodů, je v porovnání se zbytkem světa velmi vysoké. Příčina tkví na výdajové straně rozpočtů. Rozmach sociálního státu blahobytu po 2. světové válce spolehlivě vysál všechny vlastní příjmy a postupně dotlačil vlády k žití na dluh, které se stalo pro některé z nich nezvládnutelné,“ myslí si Musílek.

V Evropě prý přestalo platit, že plat se dostává za práci, že zisk je odměnou za úspěšný podnikatelský záměr a že sociální zajištění je na prvním místě úlohou rodiny. Politici, zvláště ti levicoví, ale nejen oni, naučili prý občany evropských států myslet obráceně. Píše se to alespoň v prohlášení místopředsedy Suverenity. „Namísto odměny za výkon, nárokové dávky na všechno možné i nemožné bez ohledu na vlastní přičinění, namísto podnikatelských inovací džungle nejprve státních, a nyní především evropských, dotací, namísto rodinné solidarity neadresná solidarita všech se všemi.“

Stát chce o všem rozhodovat

Z minimálního a efektivního státu se stal podle tvrzení Suverenity nenakrmitelný bumbrlíček, který strká prsty do všeho a o všem chce prostřednictvím svých politiků, a ještě více úředníků, rozhodovat, vše kontrolovat a omezovat. Dále se v prohlášení píše, že tento proces nabral na nebývalých obrátkách růstem evropské byrokracie, což situaci dále zhoršilo. „Ta jednou viditelně, většinou však nenápadně a pozvolna, vytvořila nad už tak zbytnělými státními aparáty extrémně centralistické a mimo jakoukoli demokratickou kontrolu jednající mocenské centrum s mimořádnými pravomocemi. Těm chce předseda ČSSD předat další kompetence, tentokrát rozhodování o výši daně z příjmu právnických osob,“ varuje muž od Bobošíkové.

ČSSD nám chystá chudnutí společnosti jako celku

Představa, že vysoké daně spolehlivě naplní státní pokladnu, která pak bude moci vesele financovat pokračování evropského státu blahobytu, je podle Musílka iluzí. „Reálný výsledek je zcela jiný: odchod podniků do jiných zemí případně kontinentů, zvýšení nezaměstnanosti, zaostávání prosperujících firem kvůli nedostatku prostředků na inovace, vyšší míra obcházení daňové povinnosti, a v důsledku toho chudnutí společnosti jako celku. To je ve skutečnosti budoucnost, kterou nám chystá vláda vedená ČSSD,“ říká se v prohlášení.

Vláda se nesestavuje 13 měsíců před volbami

To jsou podle něj důvody, proč se nelze smířit s tím, že o budoucí podobě vládnutí v České republice je rozhodnuto. „Vláda se nesestavuje na základě průzkumů volebních preferencí více než 13 měsíců před volbami. Je ještě dost času se této hrozbě postavit a nenechat levicové strany napáchat další vážné škody na ekonomické situaci České republiky.“ Sobotkovo působení na ministerstvu financí ve Špidlově, Grossově a Paroubkově vládě by prý mělo být dostatečným mementem. „Jeho poslední výroky o příčinách ekonomické krize svědčí o tom, že ve studiu ekonomie za ta léta nepokročil ani o píď,“ píše se v závěru vyjádření.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…