Fiala zemědělce odkopl, Macron jim ustupuje. Nový vývoj

13.03.2024 9:40

Zatímco v Česku se po protestech zemědělců nechal premiér Petr Fiala (ODS) slyšet, že odmítá „ustupovat tlaku, vydírání, blokování ulic nebo omezování života lidí“ a zemědělcům pohrozil, že jim vláda zkrouhne již slíbené 2 miliardy korun, francouzský prezident Emmanuel Macron se po velkých protestech dal na cestu ústupků a rozhodl se pro francouzské zemědělce vyjednat zmírnění unijních environmentálních podmínek. Tlak Francie na Evropskou komisi již nese první ovoce. Bruselskými kuloáry zní nářek klimatických aktivistů.

Fiala zemědělce odkopl, Macron jim ustupuje. Nový vývoj
Foto: Repro X
Popisek: Traktor v Bruselu demoluje policejní zátaras

Anketa

Zaslouží si zemědělec, který vysypal před Úřad vlády hnůj, trest?

3%
96%
hlasovalo: 18615 lidí
Protesty evropských zemědělců se v posledních týdnech ve větší míře přelily rovněž do Prahy a do české metropole se tak během několika uplynulých protestů řinula zemědělská technika, prostřednictvím níž chtěli protestující apelovat na vládu, aby učinila kroky na podporu zemědělství či za jejich zájmy lobbovala v rámci orgánů Evropské unie.

Záběry z pražských ulic ani zdaleka nepřipomínají ty, které již několik posledních měsíců přicházejí z Francie, Belgie či sousedního Německa, přesto i tak zemědělská technika v centru metropole spolu s požadavky zemědělců a zvolenou formou protestu v podobě vysypání hnoje před Úřadem vlády a blokací dopravy včetně MHD stačila k rozezleným reakcím premiéra Petra Fialy (ODS), který se nechal slyšet, že namísto podpory mohou nespokojení zemědělci čekat, že jim vláda sebere i už slíbenou pomoc.

„Se zemědělci jednáme opakovaně. Jednal jsem s nimi já, ministr zemědělství i ministr financí. Nemíním ale ustupovat tlaku, vydírání, blokování ulic nebo omezování života lidí, jako to dneska vidíme v Praze,“ nechal se slyšet premiér Fiala poté, co přímo před Úřadem vlády skončily během čtvrtečního protestu hromady hnoje.

Zdůraznil, že vláda tlaku ustupovat nebude a pohrozil, že si protesty nespokojených zemědělců vysvětluje jako nesouhlas s dohodou slibujícím zemědělcům 2 miliardy. „Vzkazu rozumím, na vládě se můžeme domluvit na tom, že ty peníze dáme jinam,“ varoval ministerský předseda protestující.

I přes mnohem ráznější průběh zemědělských protestů ve Francii, které ochromily tamní dálnice i některé části Paříže, se přitom k požadavkům zemědělců rozhodl odlišně postavit francouzský prezident Emmanuel Macron a v Bruselu se již delší dobu snaží prosadit alespoň část z nich.

Anketa

Vzpomínáte na prezidenta Billa Clintona v dobrém?

6%
88%
hlasovalo: 15675 lidí


Společná výhra zemědělců a Macrona

Macronova snaha utěšit hněv francouzských farmářů vůči požadavkům, které se na ně valí z Bruselu, přitom nezůstává bez odezvy a Francie slaví první úspěchy svých jednání v Bruselu. Evropská komise totiž v rámci balíčku opatření, jež má být předložen v pátek v reakci na požadavky protestujících zemědělců, zavádí první opatření na snížení byrokracie pro zemědělce, které členským státům EU mají umožnit větší flexibilitu při standardech Dobrého zemědělského a environmentálního stavu půdy DZES (GAEC), což jsou environmentální požadavky pro získání dotací EU.

Opatření přináší změny povinnosti udržovat stabilní plochy trvalých travních porostů dle referenčního roku 2018 a možnost, aby členské státy zohlednily zvýšení celkové zemědělské plochy. Požadavky EU totiž vycházejí z toho, že velikost plochy, která má být zachována nebo obnovena, musí vycházet z poměru trvalých travních porostů k celkové zemědělské ploše v dané oblasti.

„Ze zkušeností získaných od začátku provádění standardu DZES 1 vyplývá, že tato pravidla je třeba změnit, aby se zabránilo nepřiměřené zátěži pro zemědělce v případech, kdy strukturální změny zemědělských systémů členských států způsobené změnou tržní orientace, jako je přechod od živočišné výroby k pěstování plodin a omezení živočišné výroby, podstatně ovlivňují schopnost zemědělců zřizovat plochy trvalých travních porostů při současném zachování své hospodářské životaschopnosti,“ stojí v nařízení Komise, které reaguje na francouzské požadavky.

Francie v posledních týdnech naléhala na EU, aby zmírnila omezení týkající se trvalých travních porostů a server Euractiv.com připomíná, že francouzský prezident Emmanuel Macron na posledním mimořádném zasedání Evropské rady požádal Evropskou komisi o „flexibilitu“ v této otázce.

Zelení neslaví

A zatímco je zveřejnění nařízení prvním vítězstvím zemědělců před pátečním vyhlášením nových opatření, která mají zjednodušit společnou zemědělskou politiku a zmírnit byrokratické požadavky v zemědělství, podle klimatických aktivistů a Zelených jde naopak o prohru.

Euractiv.com jmenuje například kritiku neziskových organizací či vedoucího kampaně Greenpeace v oblasti zemědělství v EU Marca Contiera, který se nechal slyšet, že „zemědělci zažívají těžké časy, ale takovéto návrhy je jen málo řeší a pouze odstraňují některé z posledních střípků ochrany životního prostředí v zemědělské politice EU“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Máme nejhoršího premiéra v dějinách České republiky, říká se mu lhář Fiala., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseČtenářka2020 , 13.03.2024 13:04:47

|  6 |  0

Další články z rubriky

„Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

14:04 „Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

O průzkumech veřejného mínění, ale i o ministryni obrany Janě Černochové (ODS) mluvili v pořadu Podt…