Fico a Ukrajina. Policie teď urážky neřeší. Rajchl vytáhl i slova Fialy

23.06.2024 22:33 | Monitoring

„Rozklad spravedlnosti a demokracie v České republice“ – těmito slovy předseda strany PRO Jindřich Rajchl hodnotí usnesení policie, že příspěvky z diskusí, v nichž měli lidé schvalovat střelbu na slovenského premiéra Roberta Fica, nenaplňují protiprávní jednání. Podle Rajchla může psát, co chce, pouze „ten, kdo je na straně vlády“, a zatímco za příspěvky týkající se atentátu na Fica policie lidi nestíhá, ti, kteří se „vyjadřovali ke konfliktu na Ukrajině oponentním způsobem“, stíhání čelí. Zmínil rovněž nejasnosti kolem masakru na FF UK. Těch je prý dost nejenom na pád Rakušana, ale celé vlády.

Fico a Ukrajina. Policie teď urážky neřeší. Rajchl vytáhl i slova Fialy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šěf strany PRO Jindřich Rajchl

Rajchl vypálil do kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) s tím, že vláda „neustále někoho obviňuje, že je populista či extremista“. „Já jsem přesvědčen, že oni jsou ti extremisté a populisté,“ řekl a následně se též věnoval reakci policie na příspěvky, v nichž mělo docházet ke schvalování atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica.

„Policejní orgán si je vědom tenké hranice mezi svobodou projevu a možným jednáním, které tuto hranici překračuje a na které je třeba reagovat prostřednictvím trestního práva jakožto prostředku ultima ratio. Vzhledem k uvedenému se podáním komplexně zabýval tak, jak je uvedeno výše, načež dospěl k závěru, že se v daném případě jedná pouze o vlastní vyjádření uživatele sociálních sítí a na diskusních fórech na veřejné síti internet, které lze podřadit pod svobodu projevu, která je zakotvena v článku 17 Listiny základních práv a svobod, kdy každý má právo vyjadřovat své názory způsobem, který považuje za vhodný a který nepřekročí ústavní a zákonná omezení,“ zní ve vyrozumění, které Rajchl obdržel od policie, jež sdělila, že příspěvky z diskusí týkající se atentátu na Fica nenaplňují protiprávní jednání.

„Tak tohle tady dámy a pánové, já dva roky píšu na všechny soudy a všechny orgány, které tady stíhají lidi, kteří se vyjadřovali ke konfliktu na Ukrajině oponentním způsobem, než je oficiální vládní,“ poznačil právník a předseda strany PRO. Trestní právo by podle něj mělo řešit pouze případy, kdy názory překračují zákonné hranice a vybízejí například k násilí či nenávisti.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radek Kotas

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

BINGO***, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseznámka , 24.06.2024 9:53:28
Ty "Klánovice" mi připomínají "Vrbětice". Myslím tím způsob zametení pod koberec bez důkazů.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Nový Green Deal? Zdraží úplně všechno, psal Blesk. A Fiala prý dostal strach

16:19 Nový Green Deal? Zdraží úplně všechno, psal Blesk. A Fiala prý dostal strach

To, co Andrej Babiš (ANO) započal, Petr Fiala (ODS) dorazí. Zelený teror se blíží. Udeří na peněženk…