Generál Blaško vyjel kvůli Rusku: „O tohle se starejte!“ A TOPka udeřila na Zemana. Přituhuje

7. 8. 2019 14:07

Moskevské protesty kvůli nezapsání opozičních kandidátů do voleb měly své ohlasy i u nás. Reakci policie odsoudilo české ministerstvo zahraničí. A hned se začalo ozývat, že ministr Petříček má dvojí metr a nemá se co do Ruska vměšovat. „Myslím, že by se pan Petříček měl spíše zajímat o dodržování práv občanů v ČR,“ tvrdí generál Blaško, europoslanec za SPD. Zato Miroslav Kalousek s Petříčkem souzněl a hovořil o říši zla. „Je mi stydno za každého českého politika, který jim podlézá a jejich zločiny zlehčuje a přehlíží,“ vypálil předseda poslaneckého klubu topky.

Generál Blaško vyjel kvůli Rusku: „O tohle se starejte!“ A TOPka udeřila na Zemana. Přituhuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest proti Babišově vládě podporované komunisty před budovou sněmovny. Když mezi demonstranty zavítal Miroslav Kalousek dočkal se vřelého přijetí za skandování svého jména
reklama

Ministerstvo zahraničí, které má ve správě sociální demokrat Tomáš Petříček, vydalo toto prohlášení: „Jsme znepokojeni opětovným masovým zatýkáním pokojných demonstrantů v Moskvě. Vyzýváme ruské úřady, aby respektovaly základní lidská práva a svobody a aby v souvislosti s nadcházejícími volbami do místních zastupitelstev ctily závazky vyplývající z členství Ruska v OBSE.“

 

Anketa

Těšíte se na oslavy 30. výročí Sametové revoluce?

4%
96%
hlasovalo: 15742 lidí
S tímto prohlášením někteří politici mírně řečeno nesouhlasili. „Ministerstvo zahraničí dělá politiku dvojího metru,“ říká k tomu europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná. „Kdyby ministerstvo zahraničí postupovalo stejně v případě Španělska, Turecka, Brazílie a všech států, kde k takovýmto věcem dochází, řekla bych, že jim věřím, že to myslí vážně,“ tvrdí Konečná. „Takhle mi to připadá jako klasická protiruská reakce. Ve chvíli, kdy se porušovala lidská práva například na Ukrajině, Ministerstvo zahraničních věcí mlčelo,“ soudí a obviňuje Petříčka, že je to jen blýsknutí se pro média, ze kterého chce Petříček vytěžit politický kredit.

Na slova komunistky Konečné reagoval místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek: „Typická reakce mající za cíl odvést pozornost jinam. Cohen to kdysi dobře nazval ‚a co tohle-ismus‘ Takové to: v USA se také přece zabíjeli indiáni, tak ať nám nemluví o lidských právech. Pokud to komunistům vadí u Turecka, pak jim to přece musí vadit i u RF, ne tím argumentovat, že se vlastně nic nestalo a že má MZV mlčet.“

Petříčkova slova někdo nadnesl i jako otázku pro europoslance za SPD generála Blaška. „Petříček se vměšuje do vnitřních záležitostí Ruska poučováním o lidských právech, a glorifikaci nacismu a banderovců na Ukrajině nechává jako vnitřní záležitost Ukrajiny. Přijde vám to normální? Neohrožuje tímto jednáním občany ČR?“ ptá se čtenář Blaška.

„Vše, co se děje, je řízeno Putinem a jeho FSB, neprší, může za to Putin atd. Proč někoho, včetně vrcholných představitelů EU, musí neustále poučovat o tom, co je správné a co ne, co je demokratické a co už je za hranou. Oni žijí ve své zemi, a co se tam děje, je jejich věc. Nadávat na Rusko je prostě ‚trendy‘. Myslím, že by se pan Petříček měl spíše zajímat o dodržování práv občanů v ČR a zasadit se o to, aby byl zrušen pojem ‚předsudečná nenávist‘ a vše, co je s tímto pojmem spojeno, aby se zasadil o to, aby v ČR nebylo porušováno ústavní právo na svobodu projevu. Až toto udělá, nechť moralizuje,“ odpovídá na našem webu europoslanec.

Celá odpověď ZDE

Naopak tvrdě se proti Rusku vymezila poslankyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová a předseda poslaneckého klubu strany Miroslav Kalousek. „Odsuzuji brutalitu vůči demonstrantům v Moskvě. Je pochopitelné, že tak neučiní prezident, který je maskotem Putinova režimu, a komunisté, kteří mlácení bezbranných obhajují, o to silnější by měla být reakce ostatních politiků a občanů u nás. K parodii na demokracii nelze mlčet,“ burcovala poslankyně.

A reagovala i na zprávu, že protestujícím rodičům chtějí úřady sebrat rodičovské právo k ročnímu dítěti. „Skutečnost, že ruská prokuratura chce odebrat dítě rodičům za účast na demonstracích v Moskvě, jasně ukazuje, jak moc je mimo jakékoli srovnání s Francií nebo Španělskem. Odstrašování dospělých tím, že se začne ubližovat dětem, je odraz totalitního režimu v Rusku,“ tvrdí.

Ani Miroslav Kalousek nezůstával pozadu a vzpomínal na amerického prezidenta Reagana: „V r. 1983 nazval Ronald Reagan Sovětský svaz ‚říší zla‘. Uběhlo 36 let, SSSR neexistuje, ale vládci v Kremlu nic nezapomněli a ničemu novému se nenaučili. Je mi stydno za každého českého politika, který jim podlézá a jejich zločiny zlehčuje a přehlíží.“

 

Fotogalerie: - Československo v Darney

V městečku Darney v létě roku 1918 Francie poprvé ...
Darney se nachází v severovýchodní Francii
Je tam i československé muzeum
Je tam i československé muzeum
Fotografie dobrovolníků z roku 1918
Vlajky zainteresovaných zemí

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český vědec: Virus nezastavíte. Opatření nepomohou. Flegr nemá pravdu. Kdo covid prodělá, už se ho pak netýká

10:37 Český vědec: Virus nezastavíte. Opatření nepomohou. Flegr nemá pravdu. Kdo covid prodělá, už se ho pak netýká

Imunolog Karel Drbal z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v rozhovoru pro Deník N konstatoval…