Gentleman Hitler se prý našel. A co na to mluvčí Ovčáček?

15.05.2015 12:17

Prvorepublikový novinář Ferdinand Peroutka skutečně použil v souvislosti s nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem slovo gentleman. Ale v jiném kontextu, než jak tvrdí prezident Miloš Zeman. Na svých facebookových stránkách na to upozornil spolek Idealisté.cz.

Gentleman Hitler se prý našel. A co na to mluvčí Ovčáček?
Foto: Petr Kupka
Popisek: Další zastávkou prezidenta Zemana bylo město Jeseník

„Ve třicátých letech velké neštěstí bylo přivoděno tím, že značná část evropské diplomacie považovala Adolfa Hitlera koneckonců za gentlemana,“ prohlásil 12. května 1962 Peroutka v jednom ze svých rozhlasových vysílání.  Věta je zaznamenaná v knize Peroutkových rozhlasových vysílání, na kterou na svých facebookových stránkách upozornil spolek Idealisté.cz.

„Pokud je toto skutečně pramen, na který pan prezident naráží, pak si výrok pravděpodobně špatně zapamatoval a s tím Hitlerem to bylo úplně jinak,“ uvedl pro iDNES.cz Radim Hejduk, předseda spolku Idealisté.cz. A dodal, že bychom si měli dávat pozor, chceme-li využívat historii k podpoře našich vlastních politických postojů. Pak se nám prý nebudou stávat taková faux pas, jako v tomto případě panu prezidentovi.

Prezident Zeman letos v lednu na konferenci k výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi uvedl, že Peroutka uveřejnil v časopise Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“.  Podle odborníků ale Peroutka nikdy článek s tímto názvem nenapsal. A novinářova vnučka Terezie Kaslová dokonce podala kvůli tvrzením prezidenta žalobu na český stát.

Je to zajímavé

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček od té doby hledá zmíněný text a průběžně zveřejňuje články, jež by měly podle Hradu dokazovat Peroutkovo selhání. Na otázku, co říká na nově nalezený rozhlasový záznam dokazující, že Peroutka se vyjadřoval jinak, odpověděl Ovčáček MF DNES, že „je to určitě zajímavé“.

Na dotaz, zda je možné, že si Zeman četl právě knihu Peroutkových rozhlasových vystoupení, ale pak už zapomněl, v jakém kontextu Peroutka o Hitlerovi mluvil, Zemanův mluvčí odvětil: „Já jsem přislíbil, že článek, o kterém pan prezident mluvil, budu hledat do konce června.“

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jakeš, Kocáb a spiknutí vedoucí k Listopadu 1989. Takto před lidmi hovořil zasvěcený Oskar Krejčí

8:56 Jakeš, Kocáb a spiknutí vedoucí k Listopadu 1989. Takto před lidmi hovořil zasvěcený Oskar Krejčí

REPORTÁŽ Největší problém tajných služeb je, když se stanou prodlouženou rukou politiků a jejich výs…