Gruzie: Protesty uspěly, zákon padá. Neziskovky a podobní se budou moci vměšovat dál

10.03.2023 12:35

Gruzínská vláda v prvním čtení projednávala zákon o tzv. zahraničních agentech, který se týká zahraničních neziskových organizací působících v Gruzii. Zákon je velmi podobný legislativě fungující v Rusku. V rekci na tento zákon se do ulic hlavního města Tbilisi postavily řady demonstrantů a spolu s opozicí tlačily na vládu tak dlouho, až zákon stáhla. Zástupkyně regionálního ředitele pro Východní partnerství a Balkán v organizaci Člověk v tísni Jana Bok Toužimská za snahou vlády cítí vliv Ruska.

Gruzie: Protesty uspěly, zákon padá. Neziskovky a podobní se budou moci vměšovat dál
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: vlajka Gruzie

V Gruzii to v posledních několika dnech vřelo. Kvůli návrhu zákona o tzv. zahraničních agentech.

„Podle návrhu zákona by se nevládní skupiny a média staly terčem útoků, pokud by přijímaly více než 20 % finančních prostředků ze zahraničí,“ napsala k zákonu BBC.

Anketa

Jakou školní známkou hodnotíte prezidentství Miloše Zemana?

20%
59%
6%
7%
8%
hlasovalo: 26132 lidí
Hlavní vládní strana Gruzínský sen tímto krokem údajně chce „snížit napětí ve společnosti“.

Gruzie požádala o status kandidátské země Evropské unie a usiluje o vstup do NATO. Představitelé EU odsoudili návrh zákona jako neslučitelný s hodnotami EU.

Delegace EU v Gruzii ve svém prohlášení uvedla, že krok ke zrušení zákona je „vítaným oznámením", a vyzvala politické představitele, aby pokračovali v „proevropských reformách".

BBC upozornila, že obrat vlády následoval po druhé noci střetů mezi pořádkovou policií a demonstranty před parlamentem. K rozehnání demonstrantů, kteří skandovali „ne ruskému zákonu", byl použit slzný plyn a vodní děla.

Protestující, kteří byli během demonstrací zatčeni, byli podle ministerstva vnitra propuštěni.

Zástupkyně regionálního ředitele pro Východní partnerství a Balkán v organizaci Člověk v tísni Jana Bok Toužimská v podcastu Seznam Zpráv 5:59 uvedla, že směřování Gruzie do EU ještě není ztraceno, ale naznačila, že to nebude lehké. Už kvůli gruzínským oligarchům s vazbami na Rusko.

„Gruzínská společnost se opravdu chce obrátit evropským směrem a směrem k Evropské unii, ale vládní strany si to zjevně nemyslí a to napojení na Rusko je tam zjevné,“ uvedla v podcastu Seznam Zpráv s tím, že tento zákon vyžadoval předání informací o všech zaměstnancích a všech spolupracovnících přímo v Gruzii. Bok Toužimská uvedla, že zákon byl formulován natolik obecně, že by ho úřady mohly teoreticky využít téměř libovolně. A ten, kdo zákon nenaplní, by mohl dostat až 5 let vězení nebo nemalou finanční pokutu. Přitom podle Bok Toužimské není jasně definováno, jak vysoká by taková pokuta mohla být.

S podobnými překážkami se prý Člověk v tísni setkává např. v africké Etiopii.

Zákon měl údajně napomoct transparentnosti fungování neziskových organizací, ale podle Bok Toužimské bylo cílem zákona vyvinout tlak na neziskové organizace. Ale nemalá část občanů se postavila proti záměru kabinetu.

„Ta občanská společnost je opravdu silná a ti mladí lidé, kteří vyrůstali v posledních třiceti letech, chtějí být na tom Západě, mají ty hodnoty v sobě,“ uvedla Bok Toužimská.

Ale to, že vláda se rozhodla jít jinou cestou, ukazuje podle Bok Toužimské, že si Rusko chce zachovat svůj vliv i v Gruzii a nepustit tuto zemi do EU. „A vypadá to, že ta vládní strana si nechce udržet proevropský směr, ale chce se vrátit do Ruska a udržet si tam tu silnou vazbu na Rusko,“ pokračovala.

Konstatovala, že velký vliv tu hrají oligarchové navázaní na Rusko. Tito oligarchové podle Bok Toužimské mají vliv i v parlamentních stranách. Ale je toho názoru, že tu stále existuje možnost, že si Gruzie udrží proevropské směřování.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Co platí v USA nesmí být v USA? !!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseanaboca , 10.03.2023 13:15:31
Gruzie: Protesty uspěly, zákon padá. Neziskovky a podobní se budou moci vměšovat dál, Zajímavé, v USA tento zákon v přísnější podobě existuje od II světové války, ale když jej chce zavést Gruzie na ochranu svobody a demokracie, tak USA křičí to nesmíte, to by jsme Vás nemohli ovlivňovat a zásobovat Gruzince dezinformacemi. A že se k věci vyslovil někdo z Člověk v tísni, není divné, protože ta organizace zjevně podle míst kde operuje a pro koho je zřejmě řízena z USA byť chce i naše peníze.

| 5 | 0

Další články z rubriky

Neúcta ke stáří roste. Senioři ohroženým druhem, jejich sebevraždy varují

8:42 Neúcta ke stáří roste. Senioři ohroženým druhem, jejich sebevraždy varují

„Oddělejte do jednoho měsíce všechny své vrstevníky v okrese a prokažte, že máte nárok na svůj důcho…