Herci v regionech rozdávají radost za dvacet tisíc hrubého, připomněl jejich prezident

28.03.2014 19:11

Dnešní divadelní síť čelí tlaku televizí a internetu a svou úlohu nemá nijak lehkou. A navzdory tomu herci hrají s chutí a plným nasazením, i když to dělají často jen za dvacet tisíc hrubého. Na tuto skutečnost upozornil prezident Herecké asociace Jiří Hromada. Poukázal také na to, že každá koruna vložená do kultury se státu několikanásobně vrátí. Jako gay aktivista se vyjádřil i k otázce registrovaného partnerství a s ním spojenou adopci dětí.

Herci v regionech rozdávají radost za dvacet tisíc hrubého, připomněl jejich prezident
Foto: Archiv Suma sumárum
Popisek: Jiří Hromada

Prezident Herecké asociace Jiří Hromada byl v hostem v pátečním Interview Daniely Drtinové České televize. „Jsem moc pyšný na to, že v České republice slavíme mezinárodní den divadla,“ pochvaloval si ve studiu prezident. Upozornil ale také na to, že situace dnešních českých divadel není úplně snadná, protože provozovatelé častěji dají přednost komerčním dílům, která přilákají více diváků, a často kvalitnější kusy mohou zapadnout.

Velký úkol nového ministra kultury Hermana

Amatérské divadelní soubory ale opět sílí, což podle Hromady svědčí o tom, že kultura vzkvétá i navzdory tlaku televizí a internetu. „Profesionální herci přitom často hrají každý den a v sobotu dokonce dvakrát i s představením pro děti. A dělají to za dvacet tisíc hrubého, což může být pro řadu diváků překvapením,“ upozornil také ve studiu Hromada.

Velkým úkolem nového ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) je napomoci vícezdrojovému financování divadel, aby jim pomohl. Odborná studie z Rakouska totiž ukazuje, že každé euro vložené státem do kultury vygeneruje další tři eura. „V České republice jsme se pokusili o podobný princip průzkumu a vyšla nám podobná čísla,“ uvedl host.

Vyjádřil se také k požadavku nedabovat filmy do češtiny, aby lidé byli více motivováni k učení se cizím jazykům. Podle jeho názoru by to nebyl úplně dobrý nápad, např. kvůli nevidomým, ale nesmíme zapomínat ani na to, že řada lidí filmy spíše poslouchá a u toho ještě žehlí, vaří a dělá další věci, pročež nemají čas na čtení titulků.

Registrované partnerství

V závěru pořadu došlo také na téma homosexuálů a možnost umožnit adopci v registrovaném partnerství. „Registrované partnerství je partnerství dvojic stejného pohlaví, ale to ještě neznamená, že onen pár pojí nějaký vztah v ložnicích,“ upozornil Hromada. Upozornil také na to, že pohled české veřejnosti se v této otázce vyvíjí. V roce 1990 jen deset procent lidí podporovalo registrovaná partnerství. V roce 2006 už to bylo osmdesát procent. Položil si také otázku, zda je pro dítě lepší, aby žilo v dětském domově, anebo aby o ně pečovali dva lidé, kteří žijí spolu jako každý jiný pár, hádají se, usmiřují, chodí na výlety a podobně. V tomto tedy Hromada nevidí problém.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…