Karikatury jsou občas důvodem i pro rezignaci politika. Na jaře 2006 musela např. opustit svůj post švédská ministryně zahraničí Laila Freivaldsová, která nechala odstranit z webu pravicové politické strany karikaturu proroka Mohameda. Ministryně se tehdy ocitla pod palbou médií i veřejnosti a nakonec byla nucena pod tímto nátlakem rezignovat. Freivaldsová se dopustila i dalších politických přešlapů, ale její rozhodnutí omezit tímto způsobem svobodu slova zakotvenou ve švédské ústavě bylo pomyslnou poslední kapkou.
Bez tragického vyústění zatím pokračuje i příběh švédského karikaturisty Larse Vilkse, který už ovšem čelí výhrůžkám usmrcení ze strany islamistů již od roku 2007, kdy byla poprvé ve švédském médiu otištěna jeho karikatura proroka Mohameda. Teroristická organizace Al-Kájda tehdy vypsala odměnu za jeho hlavu ve výši 100 000 dolarů. O tři roky později byl uskutečněn další pokus o jeho zavraždění. Vilks žije pod policejní ochranou a má ve svém domě instalována i vlastní zabezpečení, aby mohl dalšímu případnému útoku úspěšně čelit.
V reakci na další pokusy o jeho zavraždění publikovaly v březnu 2010 přední švédské deníky Vilksovu karikaturu, na které je prorok Mohamed vyobrazen se psím tělem. Vilks i přes prakticky každodenní obavy o svůj život vždy prohlašoval, že ničeho nelituje a veřejně činným zůstává do dnešních dní. „Týdeník Charlie Hebdo byl skutečnou oázou statečnosti. Jen velmi málo dalších autorů karikatur bylo tak troufalých jako oni.“, vyjádřil se včera po krvavých událostech v Paříži pro server France24.com Vilks na adresu svých zemřelých kolegů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro