Holandsko zaplatilo migrantům kurzy, vytisklo příručky... A výsledky jsou ještě horší, než si kdo představoval

22.04.2016 16:52

V Nizozemsku mají problémy s integrací nově příchozích migrantů. Jak potvrdil ministr sociálních věcí Lodewijk Asscher, jen zlomek z nich prošel povinným občanským integračním testem.

Holandsko zaplatilo migrantům kurzy, vytisklo příručky... A výsledky jsou ještě horší, než si kdo představoval
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Letnou za ministerstvo vnitra svolali muslimové modlitbu (arabsky salát). Protestovali tak proti zásahu policie minulý pátek

Ukazuje se, že většina nově příchozích migrantů se absolvování testů vyhýbá. Patrně z důvodů toho, že se dostatečně nenaučili hovořit jazykem své hostitelské země. Podle informací ministra sociálních věcí Lodewijka Asschera prošel testem jen malý zlomek migrantů, kteří přišli do Nizozemska mezi roky 2013 a 2015. Konkrétně ministr uvedl, že svoji povinnost splnilo jen 6000 lidí, přičemž jej mělo absolvovat dalších 53 000 jedinců.

„Nově příchozí v letech 2014 a 2015 mají ještě jeden až dva roky na to, aby splnili požadavky na integraci. Migranti, kteří k nám přišli v roce 2013, však již své termíny promeškali. Jenom za první čtvrtletí letošního roku povinným testem prošla méně než polovina lidí, kteří tak měli učinit,“ přiznal Asscher s tím, že se bude snažit zjistit, proč tato část integračního procesu natolik selhává. Test je přitom povinný pro všechny migranty kromě těch, kteří přicházejí ze zemí EU či mají v zemi předem zajištěnou konkrétní pracovní pozici.

Celý text v angličtině je ZDE.

Na ministrova slova ostře zareagoval poslanec z vládnoucí Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD) Malik Azmani, který označil informace o nízké účasti migrantů při absolvování testů za „šokující“. Azmani vyzval Asschera, aby okamžitě zjednal nápravu a přijal konkrétní opatření proti těm, kteří se vyhýbají své povinnosti. „Například by mohli přijít o sociální dávky či o možnost prodloužení pobytu v Nizozemsku,“ navrhuje Azmani.

Výsledná čísla považuje za alarmující také poslanec nizozemských labouristů Ahmed Marcouch. „Naše strana prosazuje, aby byli nově příchozí migranti v procesu integrace mnohem aktivnější. Součástí integrace by neměly být pouze teoretické zkoušky. Ti lidé by měli být mnohem více zapálení pro naše hodnoty a kulturu,“ poznamenal poslanec z PvdA, která je koaličním partnerem vládnoucí VVD.

Poslanec za opoziční stranu D66 Sjoerd Sjoerdsma v reakci na nepříznivé informace zmínil nutnost zajistit, aby se migranti naučili jazyk. „V opačném případě skončí na sociálních dávkách a nikdy se jim nepodaří úspěšně zařadit do pracovního procesu,“ uvedl poslanec. Podle odhadů je nezaměstnanost cizinců mimo EU asi čtyřikrát větší než rodilých Nizozemců. Očekává se, že vláda sáhne ke zpřísnění postihů migrantů, kteří odmítnou projít testem. Zatím je maximem udělení pokuty ve výši 1250 eur.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nepříjemný moment pro Babiše. Rok starý dopis. Jak se zachová?

21:04 Nepříjemný moment pro Babiše. Rok starý dopis. Jak se zachová?

Poslankyně a místopředsedkyně STAN Věra Kovářová vytáhla na premiéra Andreje Babiše dopis, ve kterém…