Hollande, odstup. S novými fakty o vraždě kněze roste zděšení. Stát prý absolutně selhává

29.07.2016 8:12

Smrt pětaosmdesátiletého kněze Jacquese Hamela pobouřila Francii i celý svět. Britský deník Daily Mail však nyní tvrdí, že k ní vůbec nemuselo dojít. Kdyby policisté projevili více snahy, jeho vrazi by se nepohybovali na svobodě.

Hollande, odstup. S novými fakty o vraždě kněze roste zděšení. Stát prý absolutně selhává
Foto: archív Vaše Věc
Popisek: Hollande, Valls
reklama

Francouzské zpravodajské služby rozeslaly čtyři dny před celou tragédií fotografii jednoho z vrahů otce Hamela, devatenáctiletého Abdelmalika Petitjeana, na policejní stanice v zemi. Zpravodajci navíc policii sdělili, že muslimský mladík je velmi nebezpečný a mohl by v nejbližší budoucnosti spáchat teroristický útok. „Petitjean už je ve Francii a je připraven jednat samostatně či ve spolupráci s ostatními,“ varovali zpravodajci.

Pokud by policisté informovali o nebezpečném muslimovi veřejnost, možná by došlo k jeho dopadení a byl by zachráněn lidský život. Bohužel fotografie Petitjeana se k veřejnosti nedostala. Devatenáctiletý radikál přitom patřil mezi „staré známé firmy“ a společně se svým komplicem, stejně starým Adelem Kermichem, figurovali na seznamu teroristů. Ten měl být navíc pod každodenním policejním dohledem, protože nosil na noze elektronický náramek.

„Jak bylo ovšem stanoveno po jeho březnovém propuštění z vězení, sledovací náramek byl každé ráno na čtyři hodiny vypnutý. Petitjean využil situace a ztratil se z dohledu policie. Do jeho hledání byli zapojeni policisté po celé zemi. Samotný Kermich strávil nějakou dobu ve vězeních ve Francii i Švýcarsku. Aktuálně čekal na soudní řízení v souvislosti s terorismem,“ píše Daily Mail a cituje názor šéfa policejní unie Frederica Lagache, podle kterého by obvinění jedinci z terorismu neměli mít možnost domácího vězení.

Celý text v angličtině je ZDE.

Britský deník také píše o stále sílících hlasech ve francouzské laické i odborné veřejnosti na rezignaci prezidenta Hollandea a klíčových ministrů vlády. Lidé i odborníci na terorismus jsou přesvědčeni, že teroristickému útoku v Nice i zavraždění faráře se dalo zabránit v případě, že by úřady dělaly svoji práci. „Většinu teroristů zodpovědných v posledních osmnácti měsících za životy 250 obětí francouzské úřady znaly. Mnoho z nich figurovalo na seznamech teroristů a bylo v minulosti uvězněno,“ dodává Daily Mail.

Ministr vnitra v této souvislosti navíc uvedl, že je v současné době podezříváno z napojení na teroristické skupiny třináct osob. Sedm z nich čeká soud a šest z nich již bylo uznáno vinnými a rovněž nosí elektronický náramek. Daily Mail dále přináší bližší informace od očitých svědků zavraždění faráře. Teroristé přikázali jednomu z přítomných mužů, aby jeho zavraždění natáčel na mobilní telefon. Poté probodli nožem i jeho samotného a on musel hrát mrtvého, aby si zachránil svůj život.

„Jeden z teroristů mně i třem dalším zajatým jeptiškám řekl, ať se nebojím, že mi nic neudělají, protože potřebují rukojmí. Říkali jsme si, že nás asi zabijí až potom. Otce Jacquese nejprve bodli do krku a poté pokračovali dál a dál. Z jeho úst začalo vytékat hodně krve. Můj manžel to musel natáčet a oni jej potom samotného probodli nožem asi čtyřikrát. Do krku, paží i zad. Chtěli ho zabít, stejně jako otce Jacquese. Potom jej už naštěstí nesledovali a on hrál mrtvého. Neupadl do bezvědomí a nyní se zotavuje ze svých zranění,“ uvedla manželka těžce zraněného muže.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…