Husitský prapor nad Hradem vlál naposledy za Masaryka. Veleba k tomu sepsal, co má tento prezident společného se Zemanem

6. 6. 2015 12:19

Nový symbol, který zavlál nad Pražským hradem, rozpoutal vzrušené emoce. Prezidentova gesta vyvěsit nad Hradem husitskou vlajku se zastal senátor Jan Veleba. Prapor s kalichem se zde objevil po devadesáti letech, kdy tak tehdy učinil první prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Husitský prapor nad Hradem vlál naposledy za Masaryka. Veleba k tomu sepsal, co má tento prezident společného se Zemanem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jan Veleba

„Je to podruhé od listopadu 1989, kdy se nad Pražským hradem objevuje nový symbol. Poprvé to bylo rudé srdce, které zde nechal umístit Václav Havel, nyní jsou to dva rudé prapory s černým kalichem, prapory husitů, které vlají na pokyn prezidenta Miloše Zemana. Myslím si, že spojení prezidentského sídla se symbolem husitství je přirozenější než Havlovo srdce od Davida Černého, kterému každý tleskal, ačkoli smysl unikal,“ komentuje Veleba s tím, že zatímco prapor je symbolem husitství, srdce nad Hradem bylo symbolem jednoho a ještě k tomu žijícího člověka.

Veleba se ve svém textu, který zaslal ParlamentnímListům.cz, vrací i do historie. Připomíná, že tehdejší Masarykovo gesto vyvolalo vleklou roztržku s Vatikánem, známou jako Marmaggiho aféra podle vatikánského nuncia, který na protest opustil Prahu. „Uvidíme, jak se k tomu postaví dnešní římskokatolická církev. Současná hlava církve, papež František, poukazuje na to, že církev má žít v chudobě, jenom tak může plnit své poslání. A vůbec má jeho pojetí k Husovi až nebezpečně blízko,“ uvedl.

Celý text ZDE

Veleba zároveň napsal, že Zeman je na tom podobně. Je to podle něj zřejmě jediný významný politik, kterému majetek mnoho neříká. „Možná i proto se Miloš Zeman rozhodl Husův odkaz podpořit takto výrazně,“ zkonstatoval.

„Ať už kalich nad Hradem vyvolá jakékoli emoce, je to správné gesto,“ uzavřel senátor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maláčová má problém. Rodiče podepisují tuto petici. A ta raketově narůstá

21:11 Maláčová má problém. Rodiče podepisují tuto petici. A ta raketově narůstá

Vyšší rodičovská pro současné rodiče nebude. Ministryně práce Maláčová slibovala, ale koalice její n…