Hustá dvojka jde po „sviňárnách“ pravice. Jana a Matěj si posvítili na důchody

01.10.2021 16:42

„Cílem všech návrhů ODS a TOP 09 je vždycky totéž – vyvést peníze ze sociálního pojištění do soukromých fondů jejich kámošům, a lidi ať se postaraj o svoje stáří sami,“ rozlítilo pražské lídry sociálních demokratů Janu Maláčovou a Matěje Stropnického doporučení od ekonoma Jana Skopečka (ODS) a šéfky TOP 09 Markéty Adamové Pekarové, aby lidé investovali, a našetřili si tak dostatek financí na důchod. „To jsou neuvěřitelný sviňárny!“ neudrželo se duo politiků, které si říká „Hustá dvojka“. Ukázali, kde podle nich na důchody vezmeme.

Hustá dvojka jde po „sviňárnách“ pravice. Jana a Matěj si posvítili na důchody
Foto: Screen FB Matěje Stropnického
Popisek: Jana Maláčová a Matěj Stropnický v předvolebním klipu

Anketa

Je podle vás Viktor Orbán diktátor?

6%
82%
hlasovalo: 29641 lidí
„Píšete nám, že se v našich videích málo usmíváme… tak dneska se budeme, Matěji, usmívat. Jo?“ započala Maláčová a společně se Stropnickým v rudé havajské košili, který vše okomentuje s tím, že „to zkusí“, oba nahodí úsměvy od ucha k uchu.

A co že s úsměvem pronášeli? O humorná témata nešlo. „Hlavní ekonomický expert ODS Jan Skopeček tvrdí, že na důchody nebude a že si na ně budeme všichni muset začít šetřit sami,“ pronese Maláčová s úsměvem Skopečkovo varování.

Pozadu nezůstal ani tetelící se Matěj Stropnický a hned vzápětí se k současné ministryni práce a sociálních věcí připojil. „Podle tohoto Skopečka jsou prý jen dvě možnosti – buď dramaticky zdaníme lidi, anebo si holt všichni budou muset začít pořádně šetřit, a to nejlíp v soukromých fondech,“ pronese s dosti sarkastickým podtónem a Maláčová vše doprovází odmítavým kroucením hlavy ze strany na stranu.

A pak ministryně rázně uhodí. Podle ní jsou takovéto predikce „na trestní oznámení za šíření poplašné zprávy“.

„A kolik si tak asi mají lidi podle tohoto Skopečka šetřit?“ doplňuje ji Stropnický, přičemž lídryně sociálních demokratů míní, že by na dostatečné zajištění po celý důchod museli lidé odkládat až dvacet tisíc měsíčně.

„Tolik ale milion lidí ani nevydělá,“ následuje na to opět Stropnický s teatrálním podtónem v hlasu a Maláčová se přidává s tím, že to „ví i naše milá Markéta Adamová Pekarová z TOP 09“. Předsedkyně TOP 09 ji rozpálila radou, aby lidé investovali, přičemž ve vysílání ČT24 jmenovala například investice do zlata.

„Čemu my se to tady usmíváme? Vždyť to jsou neuvěřitelný sviňárny, co tady koalice ODS zase chystá!“ spustil poté Stropnický k možnosti, že by se lidé museli zaopatřit sami.

Podle Maláčové má aktuální model důchodového systému „zásadní výhodu“. „Ti, kdo dnes pracují, odvádějí sociální pojištění neznehodnocené inflací a důchody jsou z něj zase hned vypláceny,“ pochvalovala si. Prý je tak potřeba „zachovat stávající systém a najít mu nové dodatečné příjmy“.

„My víme, že na priority se peníze vždycky najdou, pro nás jsou ovšem prioritou ne raketové systémy, ale důstojný systém důchodců,“ ohradí se pak oba s odkazem na modernizaci obrany naší země.

Stropnický s Maláčovou pak vyjevili, že „každý, kdo má odpracováno a odváděl do systému, bude mít důchod alespoň dvanáct tisíc“, sníží prý ale zároveň potřebnou dobu pojištění ze 35 na 25 let, nezvýší věk odchodu do důchodu, náročné profese budou moci do penze odejít za každých deset odpracovaných let o rok dříve, 500 korun měsíčně za každé vychované dítě dostane podle nich rodič, který pečoval nejvíce o dítě, a průměrný důchod bude do čtyř let dvacet tisíc.

„A kde na to vezmeme?“ rozesmáli se zase oba politici a začali ve výčtu. „Daně nebudou platit jenom obyčejní lidé jako dneska, začnou je platit hlavně ti nejbohatší a hlavně velké firmy, velké nadnárodní firmy,“ rozesmála se Maláčová.

„Jako na Západě,“ utne pak vše Stropnický a ve videu následuje prostřih na volební plakát koalice SPOLU se sloganem „Patříme na Západ“.

Celé video můžete zhlédnout zde:


Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To Fiala nechtíc prozradil. U Xavera mrazivá věta premiéra

10:05 To Fiala nechtíc prozradil. U Xavera mrazivá věta premiéra

Do pořadu Podtrženo, sečteno vyrazil hodnotit události komentátor Miroslav Korecký. Ten podotkl, že …