Hygienik varoval před vodou z vodovodů v zaplavených místech

03.06.2013 13:35

Hlavní hygienik Vladimír Valenta varoval dnes obyvatele oblastí zasažených záplavami před používáním vody z místních vodovodů. Zasaženo je 51 vodovodních řadů a stovka jich je v ohrožení. Zajištěno je náhradní zásobování vodou z cisteren, rozváží se také balená voda. Valenta to řekl novinářům. Varování platí zejména pro Středočeský, Plzeňský a Jihočeský kraj, upřesnil.

Hygienik varoval před vodou z vodovodů v zaplavených místech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spotřeba vody - ilustrační foto

Dodávka pitné vody v hlavním městě není podle mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací ohrožena a odpovídá hygienickým limitům.

Hygienické zásady při zpracování potravin

Zvýšení hladiny řek je podle Valenty spojeno s extrémním rizikem šíření nákaz. Kontaminováno může být prostředí, množit se mohou přenašeči nákaz, například komáři, lidé jsou vystaveni extrémnímu stresu, což oslabuje jejich imunitu. V době záplav je zásadní i riziko poranění.

Valenta doporučil občanům, aby si zkontrolovali přeočkování proti tetanu. Důležité je dodržovat zásady osobní hygieny, což je mytí rukou, užívání ochranných pomůcek, zejména rukavic při vyklízení zatopených prostor. Oděvy nestačí vyprat, je nutno je vyvařit, dezinfikovat, dát do čistírny. Každou ránu je nutno okamžitě ošetřit.

Důležité také je dodržet hygienické zásady při zpracování potravin. Veškeré zaplavené potraviny je nutno zlikvidovat. Výjimkou mohou být konzervy, pokud je jistota, že nejsou poškozeny - pak je možno je omýt a dezinfikovat. "Pokud hrozí sebemenší riziko, raději potravinu vyhodit," zdůraznil Valenta.

Nemocnice jsou zatím v bezpečí

Hygienici jsou v kontaktu s povodňovými komisemi, na webech ministerstva i hygienických stanic jsou informace o zásadách hygieny a postupu dezinfekce. "Monitorujeme výskyt onemocnění, jako salmonelóza nebo leptospiróza, zatím je epidemiologická situace klidná," dodal Valenta.

Náměstek pro zdravotní péči Ferdinand Polák doplnil, že postup při ochraně zdraví obyvatel koordinuje krizový štáb ministerstva zdravotnictví. Dvakrát denně, vždy v 09:00 a 15:00, dostává od fakultních nemocnic a dalších nemocnic, jež zřizuje, hlášení o tom, zda zařízení není ohroženo povodňovou vodou a zda nebude nutná evakuace. "Zatím žádné akutní nebezpečí od našich nemocnic hlášeno nemáme," řekl Polák.

Ministerstvo rovněž dvakrát denně sbírá od nemocnic požadavky na přijetí pacientů z jiných zařízení. V neděli evakuovala nemocnice Na Františku 79 pacientů do nemocnic řízených ministerstvem, dnes hlásí Thomayerova nemocnice, že převezme osm lidí z hospice.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stačí intonace nebo způsob, jak položí otázku, a už to cítíte.“ Senátor Chaloupek, který pracoval pro ČT, nabízí své vlastní zkušenosti. K hospodaření, platům, politickým názorům redaktorů

7:37 „Stačí intonace nebo způsob, jak položí otázku, a už to cítíte.“ Senátor Chaloupek, který pracoval pro ČT, nabízí své vlastní zkušenosti. K hospodaření, platům, politickým názorům redaktorů

Občané by měli vědět, jak se zachází s penězi z jejich koncesionářských poplatků. Podle senátora Vác…