Írán přiznal barvu: „Letadlo jsme sestřelili.“ A už se to mele. Násilí v ulicích, důsledky

11.01.2020 21:55

Írán v sobotu přiznal, že jeho armáda sestřelila ukrajinské dopravní letadlo PS752 se 176 lidmi na palubě. Za sestřel podle velitele tamního letectva a protivzdušné armády mohla lidská chyba, kdy byl letoun považován za nepřátelský cíl. Íránské úřady se za neštěstí omluvily a slíbily potrestat viníky. Potrestání všech, kdo tragédii způsobili, požaduje též ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodává, že vyšetřování bude nadále pokračovat. V Íránu zpráva, že za sestřel letadla může tamní armáda, vyvolala protesty tisíců lidí. V Teheránu během odpoledne přerostly v násilné střety poté, co proti davu zasáhly pořádkové jednotky.

Írán přiznal barvu: „Letadlo jsme sestřelili.“ A už se to mele. Násilí v ulicích, důsledky
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Íránský generál Amir Ali Hajizadeh, velitel vzdušných sil

Velitel letectva a protivzdušné obrany íránských revolučních gard generál Amír Alí Hádžízádeh přijal v sobotu ve státní televizi za sestřelení ukrajinského dopravního letounu plnou odpovědnost. „Přijímám úplnou odpovědnost. Raději bych zemřel, než abych se podílel na takovém neštěstí,“ řekl v íránské televizi.

Letadlo prý bylo považováno za nepřátelský cíl, jelikož prolétávalo v blízkosti citlivého vojenského zařízení, které patří elitním íránským revolučním gardám. Íránská armáda v prohlášení vyjádřila soustrast rodinám obětí a slíbila, že zdokonalí své systémy, ve snaze do budoucna takovýmto chybám předejít.

Íránský prezident Hasan Rúhání se za neštěstí omluvil, oznámil též, že se připravuje repatriace těl. Tragédii na svém twitteru označil za „neomluvitelný omyl“. Doplnil, že je nutné stanovit příčiny neštěstí a stíhat viníky.

Teherán přitom ještě v pátek tvrdil, že za pád letadla může technické selhání. Tvrzení západních zemí o sestřelení označil za „velkou lež“ a „psychologickou válku“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj k přiznání prohlásil, že očekává postavení viníků před spravedlnost, oficiální omluvu a kompenzaci. Požaduje také, aby měli ukrajinští experti plný přístup k vyšetřování.

Na svém facebooku též připojil důkazní fotografie pořízené expertním týmem, který se na vyšetřování podílí. Dodal, že přestože je již známa příčina naštěstí, je nutné vše důkladně plně prošetřit.  

Později připojil též video, na němž promlouvá ke svému národu a hovoří v něm, že se postará o to, aby byli viníci potrestáni, a o to, aby se pozůstalí mohli se svými příbuznými rozloučit.


Na palubě letadla bylo 82 Íránců, 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců – dva pasažéři a devět členů posádky, dále deset Švédů, čtyři Afghánci, tři Němci a tři Britové. Stroj byl na cestě z Teheránu do Kyjeva.

V samotném Íránu pak přiznání armády vyvolalo masivní protesty obyvatel. V Teheránu bylo na sobotní odpoledne po zveřejnění zprávy svoláno shromáždění k uctění obětí leteckého neštěstí, to následně přerostlo v protivládní demonstraci. Dav demonstrujících vykřikoval protistátní hesla, přičemž ajatolláha nazvali „vrahem“ a tamní režim označili za absolutistický.

Protesty se v hlavním městě i nadále vyostřily a proti demonstrantům zasáhla pořádková jednotka. Použit by i slzný plyn a vodní děla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: rak

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Už se o vás ví, nemusíte přisypávat. To už zavání seznamy!“ Petr Žantovský popisuje nejstrašnější věci, které našel po výplodu radního Šarapatky

7:37 „Už se o vás ví, nemusíte přisypávat. To už zavání seznamy!“ Petr Žantovský popisuje nejstrašnější věci, které našel po výplodu radního Šarapatky

TÝDEN V MÉDIÍCH Stejně jako bylo v totalitních novinách jasné, co se smí a nesmí psát, tak také dnes…