Íránský duchovní vůdce Chameneí obvinil USA z globální arogance

12.07.2015 6:00

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí při setkání se studenty v Teheránu uvedl, že Spojené státy představují "pravé ztělesnění globální arogance". Vyplývá to z poznámek, které byly zveřejněny na jeho internetové stránce, uvedla agentura Reuters.

Íránský duchovní vůdce Chameneí obvinil USA z globální arogance
Foto: pixabay.com
Popisek: Írán

Boj proti této globální aroganci prý nesmí přestat. Chameneího prohlášení přichází v citlivém okamžiku, kdy by se ve Vídni měly chýlit ke konci jednání o íránském jaderném programu, která byla nejnověji prodloužena do 13. července. Ajatolláh Chameneí odpovídal na dotaz studenta, který se ptal, co se stane "s bojem proti globální aroganci", až skončí rozhovory mezi Teheránem a velmocemi.

"Boj s globální arogancí je jádrem naší revoluce a nemůže být přerušen. Připravte se pokračovat ve vašem boji proti globální aroganci," odpověděl prý íránský duchovní vůdce s tím, že ztělesněním této globální arogance jsou Spojené státy.

Poslední kolo rozhovorů o íránském jaderném programu trvá již dva týdny

I když Chameneí nijak nenaznačil, že by rozhovory mohly selhat, jeho vyjádření nejspíš maří naděje USA, že případná dohoda s Teheránem by vedla i k vylepšení bilaterálních vztahů mezi oběma zeměmi a k posílení spolupráce týkající se jednoho společného tématu, kterým je boj proti islamistům, uvedla agentura AP.

Jestliže budou rozhovory o íránském jaderném programu úspěšné, svět uvidí, že Teherán dokáže vyřešit svůj největší politický problém vyjednáváním a logickými argumenty, uvedl dnes íránský prezident Hasan Rúhání. "I když jaderné rozhovory selžou, naše diplomacie ukázala světu, že dokáže jednat logicky. Nikdy jsme neodešli od jednacího stolu a vždycky jsme poskytovali ty nejlepší odpovědi," citovala Rúháního agentura Nasim. "Dvaadvacet měsíců vyjednávání znamená, že se nám podařilo okouzlit svět, a to je umění," dodal prezident.

Poslední kolo rozhovorů o íránském jaderném programu trvá již dva týdny. Původně mělo skončit 30. června, ale kvůli přetrvávajícím sporům bylo prodlouženo do tohoto pátku a následně do pondělí 13. července. Írán obviňuje z neúspěchu dosavadního jednání ostatní země. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v pátek řekl, že vyjednávači ustupují od slibů, jež dali v minulosti, a vznášejí nové požadavky.

"Vše již bylo vyloženo na stůl, nyní nastal okamžik se rozhodnout," komentoval dnešní jednání ve Vídni francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius poté, co hovořil se svým americkým protějškem Johnem Kerrym, šéfem britské diplomacie Philipem Hammondem a právě se Zarífem.

S Íránem vyjednávají USA, Británie, Francie, Rusko, Čína a Německo. Íránský jaderný program vyvolává ve světě obavy, že Teherán chce získat jadernou zbraň; Íránci to popírají a ujišťují, že jim jde pouze o mírové využití jaderných materiálů. Od konce června jsou ve Vídni Zaríf se svým americkým protějškem Kerrym, průběžně se k nim připojují ministři ostatních zemí. Pokud Írán přistoupí na dohodu, která má zpomalit jeho jaderný program, mají být zrušeny sankce proti němu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hubují Babiše, ale neznají mapu. V Německu největší zdražení od roku 1974

16:44 Hubují Babiše, ale neznají mapu. V Německu největší zdražení od roku 1974

Od TOP 09 i Pirátů a STANu se ozývá, jak za inflaci a zdražování může Andrej Babiš. Šéf Pirátů Ivan …