Daniel Herman přiznal, že stále sleduje, co se děje v Ústavu pro studium totalitních režimů, jehož byl tři roky ředitelem. To, že z této instituce od té doby, co ji musel opustit, odešlo či bylo vyhozeno 54 lidí, považuje za velmi smutné. Uvedl, že za jeho "vyhozením“ z funkce ředitele ÚSTR byli lidé, kteří mají snahy relativizovat dobu před rokem 1989. "Za utlumováním ústavu jsou lidé z ČSSD a z TOP 09,“ konstatoval. Na druhou stranu odmítl, že by celé tyto strany chtěly utlumovat činnost ÚSTR. Svou podporu na funkci ředitele ústavu cítil z TOP 09 od jejího šéfa Karla Schwarzebnerga, ze sociální demokracie cítil podporu od šéfa Senátu Milana Štěcha.
Islámský stát? Jako by se u nás chopila vlády středověká inkvizice
Diskutovalo se i o návrhu Miloše Zemana na vojenské útoky na výcvikové tábory islamistů. Na toto téma se Herman rozpovídal poměrně zeširoka. Poměry v Islámském státu přirovnal k tomu, jako by se u nás chopila vlády středověká inkvizice. Za nepřijatelné považuje například to, že islamisté svým odpůrcům uřezávají hlavy. Podle Hermana není možné jen tak fatalisticky čekat, "kdo nám co hodí na hlavu“. Na druhou stranu považuje za nutné vyčerpat všechny diplomatické cesty. V tomto směru zmínil důležitou úlohu umírněných islámských režimů, které vládnou například v Turecku nebo v Jordánsku.
Souhlasil se srovnáním Islámského státu s nacistickým Německem, kterého se ve svém včerejším projevu Miloš Zeman také dopustil. Takové srovnání je podle ministra kultury na místě i z toho důvodu, že islamisté vydávají mapy, na nichž chybí Izrael. Proto rozumí tomu, že plány Islámského státu prezident nazývá superholocaustem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam