Ivan David připomněl bomby NATO v Jugoslávii. Opustíme alianci? Stačí, aby vláda... VIDEO uvnitř

13.03.2019 19:06

REPORTÁŽ V úterý 12. března slavila Česká republika dvacetileté výročí vstupu do Severoatlantické aliance. Neslavilo se na malostranském Klárově, kde v ten den proběhla komornější manifestace vykreslující NATO „tak trochu jinak“. Přišla i krajní levice.

Ivan David připomněl bomby NATO v Jugoslávii. Opustíme alianci? Stačí, aby vláda... VIDEO uvnitř
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan David

V den dvacetiletého výročí vstupu do Severoatlantické aliance (NATO) se v Česku většinově slavilo. Minimálně soudě podle dojmů a mediálních ohlasů. Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Pirátská strana) namluvil zdravici, kterou výročí připomínal cestujícím v metru. Některé tramvaje (ty starší, vybavené držáčky pro umístění oslavných vlaječek, což je dobře známé z nepříliš vzdálené minulosti) v ten den vyjely z dep pražského dopravního podniku vyzdobeny dvojicí praporků: standardně českou vlajkou a pak modrým praporem severoatlantického vojenského paktu.

Anketa

Vážíte si Madeleine Albrightové?

5%
95%
hlasovalo: 24341 lidí

Slavilo se i na Hradě, kde k výročí proběhla bezpečnostní konference za účasti vrcholných představitelů. Neslavilo se v „podhradí“ na pražském Klárově, kde tak trochu stranou hlavního zájmu dění (ač veřejnoprávní Česká televize na místě byla přítomna) proběhla komorní demonstrace odpůrců a kritiků politiky Severoatlantické aliance pořádané iniciativou NE Základnám.

Vystoupila řada mluvčích. Například spisovatelka Lenka Procházková mluvila o „staré gardě“ zúčastněných, která se nyní ozývá. Zmínila „systematické programování mladých mozků“. Zmínila i sociální rozklad a hovořila o zhoršování sociálních podmínek, ke kterému podle ní v současnosti v Česku dochází.

NATO bylo většinově kritizováno jako vojenský pakt, který je agresivní, a Rusko jako země, která spíše brání propuknutí třetí světové války. Třetí světovou válkou se také strašilo, přičemž se upozorňovalo na to, že Ruská federace je jadernou velmocí a možný konflikt by znamenal jadernou apokalypsu.

Na stupínek řečníků vystoupil i lídr Okamurovy SPD do evropských voleb, psychiatr a někdejší ministr zdravotnictví Ivan David. Krtizoval vojenskou akci NATO v Jugoslávii, která proběhla v roce 1999 bez mandátu Rady bezpečnosti OSN a bombardování si vyžádalo 2 500 civilních obětí.

David byl přitom tehdy ve vládě a jedním z ministrů české vlády, kteří pro ozbrojenou akci v Jugoslávii nehlasovali. Když tento svůj postoj připomenul, demonstrující zatleskali.

Rovněž neopomněl zmínit, že akci označil za „chybu“ v tomto týdnu prezident Miloš Zeman. Jeho vládní kabinet přitom operaci odsouhlasil.

Další řečníci se po Davidovi pustili do polemiky, že v současnosti vlastně dochází k porušování článku 1 severoatlantické smlouvy, který členské státy zavazuje k dodržování míru. Přitom ovšem dochází k nasunování ozbrojených jednotek NATO do Pobaltí a k hranici s Ruskem, poznamenali někteří řečníci.

Z řečnického pódia se kritizovala i koncepce tzv. kolektivní obrany NATO. Ta bývá často prostřednictvím médií či některých představitelů popisována jako jakási závazná povinnost kolektivní odpovědi silou při napadení jakéhokoliv členského státu. Jak vyplývá z článku 5 Washingtonské smlouvy o NATO, však ozbrojená reakce není závazná a spočívá v tom, že každý členský stát si může zvolit adekvátní způsob reakce. Například tedy poslat pouze materiální či lékařskou pomoc, nebo odeslat stěžovací nótu Radě bezpečnosti OSN.

Došlo i na informaci, která příznivce členství České republiky v NATO zřejmě příliš nepotěší, a to na připomínku, že po dvaceti letech členství v organizaci může členský stát kdykoliv Alianci opustit. Výpovědní doba činí jeden rok a k opuštění Aliance stačí rozhodnutí vlády, jak je uvedeno v článku 13 Washingtonské smlouvy. Žádost se podává vládě Spojených států amerických.

Humornou vsuvkou celé demonstrace byl i názor, který zazněl z úst jednoho z řečníků, bývalého vojáka, který navrhl NATO vyhodit z Aliance Spojené státy, tedy jejich nejsilnějšího člena. Namístě je ale třeba zmínit, že současný americký prezident Donald Trump s myšlenkou vystoupení z NATO koketoval, minimálně tedy „mediálně“.

Na demonstraci nechyběla ani extrémní levice. Přítomni byli Josef Skála za KSČM, Milan Krajča za Mírové hnutí (opět svázáno s komunisty) a kontroverzní Komunistický svaz mládeže (KSM). Ten několik let nesměl z rozhodnutí osudu fungovat. Posléze však následující soud toto rozhodnutí zrušil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…