Já se tu odmítám dojímat nad chudáky dlužníky. V televizi vám ukážou hrozivý případ, ale to je jeden z tisíce, zahřměl u Moravce ódéesák Blažek

28.02.2016 13:14

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a jeho předchůdce Pavel Blažek (ODS) komentovali v nedělních Otázkách Václava Moravce i šikanu na školách. Většinu času věnovali exekucím. Pelikán se podivoval tomu, proč státní správa pracuje pomalu. Vy jste přece ministr a rozhodujete, chcete snad říct, že to ještě neznamená, že něco řídíte, ptal se okamžitě Moravec. Dočkal se odpovědi. Blažek konstatoval, že odmítá plakat nad dlužníky.

Já se tu odmítám dojímat nad chudáky dlužníky. V televizi vám ukážou hrozivý případ, ale to je jeden z tisíce, zahřměl u Moravce ódéesák Blažek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Blažek
reklama

Hosty nedělních Otázek Václava Moravce byli ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a jeden z jeho předchůdců v této funkci Pavel Blažek (ODS). V úvodu pořadu řešili pánové otázku šikany na školách.

„Já si úplně nedovedu představit, jakou roli by v tomto mohlo hrát trestní právo. Na to mají jednotlivé nástroje ty školy, ale asi jich dost nevyužívají. Pokud už podobné případy překročí do roviny trestního práva, tak je pozdě. Nevyřeší se to tím, že přijde policie. Tam je třeba udělit kázeňské tresty,“ mínil Pelikán.

Blažek k tomu doplnil, že by situaci nevyřešilo ani to, kdyby se z učitelů staly veřejně chráněné úřední osoby. „To potom bude vypadat tak, že úřední osobou bude každý, čili nikdo,“ upozornil. Dnes je to bohužel tak, že jsou žáky šikanováni např. na sociálních sítích. Žáci si např. nahrávají na mobil. Škola to ale může zakázat ve školním řádu. „proč to nedělají nevím,“ pokrčil rameny Blažek. Pelikán mu dal plně za pravdu. „Když z učitelů uděláte úřední osobu, nevyřeší se tím vůbec nic,“ konstatoval.

Exministr Blažek poukázal na podstatu problému. „Školy dostávají peníze na hlavu, takže vedení škol přehlíží různé poklesky, aby nemuselo žáka vyhodit a přijít tím o peníze.“ O změnu by měla usilovat ministryně školství a nepřehazovat odpovědnost na Ministerstvo spravedlnosti.

Na jedné změně se hosté shodli. Trestní odpovědnost by se mohla u mladistvých posunout z patnácti let např. na čtrnáct, protože dnešní mladí dospívají rychleji. Výjimky by v konkrétních případech stanovil soud. Ministr Pelikán hodlá počkat na doporučení expertního týmu, který o možné změně jedná. Rozhodnuto bude v létě.

Řadu problémů s exekucemi řeší život sám. Vláda je pomalá, míní Blažek

Ve druhé části diskuse Blažek s Pelikánem hovořili o rostoucím počtu exekucí v Česku. Výrazně přibývá důchodců, na které exekuce dopadají. Pomoci by jim mohly nové exekuční příkazy, které se pomalu zavádí do praxe. Bohužel velmi pomalu. „Mě by samotného zajímalo, proč to tak trvá,“ posteskl si Pelikán. Moravec ihned kontroval. „Vy jste ministr, ale to ještě neznamená, že něco řídíte?“ ptal se. „Tak snad něco řídím,“ odvětil člen vlády. Zajímalo by ho ale, proč státní správa funguje tak pomalu.   

Blažek se začal smát. Vláda prý leccos naslibovala, ale za dva roky toho mnoho nestihla. Došlo tak k tomu, že řadu problémů vyřešil život sám. „Víte, my v televizi vidíme jeden hrozivý exekuční případ, ale těch 999 dalších normálních, o těch nikdo nemluví. ... My přece už dnes dávno nežijeme v době divokých exekucí,“ vyjádřil názor Blažek.

Tady s ním Pelikán nesouhlasil. Tato vláda prý především snížila advokátní tarify, které je možné při exekucích uplatnit. To vedlo k tomu, že už se nevymáhají třicetikorunové poplatky. Člen vlády navíc připomněl, že vláda vymezila seznam věcí, na které exekutor nesmí sáhnout. Pelikán počítá se zpoplatněním exekučních návrhů. „Dnes je úspěšnost exekucí kolem 20 procent. Tam dlužníci nesou náklady na exekuce,“ poznamenal host. Nově proto hodlá zavést poplatky věřitelů, jakési kauce, což povede k tomu, že se náklady na exekuce poněkud rozprostřou a klesnou.

„Několik tisíc let platilo, že si věřitel musel vybrat, komu peníze půjčí. Věřitel si nese riziko, že půjčí peníze někomu, kdo nebude schopen splácet. Tak mu neměl půjčovat, toto riziko za věřitele nemůže převzít stát,“ udeřil ministr.

Odmítám plakat nad osudy dlužníků

„Odmítám nový trend dojímat se nad osudy dlužníků. Dluhy na vás nepadají z nebe, vznikají např. tím, že si lidé půjčují na spotřební zboží. Nad těmi bych neplakal. Jak by k tomu přišli ti občané, kteří si nepůjčují, nebo si půjčují, ale poctivě splácejí,“ upozornil Blažek. Pelikán obratem diváky ujišťoval, že nehodlá lidi učit cokoli ve stylu: Nesplácet dluhy je v pořádku.

Nakonec padlo pár slov i o únicích z vyšetřovacích spisů. Hosté se shodli na tom, že jde o velký problém. Pokud pouští věci ze spisu advokát, je to jeho problém a problém strany, kterou zastupuje. Pokud ale dochází k únikům informací i na straně státu, je to velký problém, který je třeba eliminovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …